Jak zbudować i zabezpieczyć sieć firmową? | Biznes Netia
Menu główne

Jak zbudować i zabezpieczyć sieć firmową?

28 lipca 2022, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Bezpieczna sieć firmowa to absolutna podstawa funkcjonowania każdego biznesu. Niezależnie od tego, jak wiele oddziałów liczy Twoja firma, w jakiej branży działa i czym dokładnie się zajmuje, to właśnie od stworzenia wydajnej sieci zależy ciągłość działania różnych systemów i aplikacji wykorzystywanych w codziennej pracy. W tym artykule przedstawimy charakterystykę sieci firmowych oraz kwestię ich prawidłowego zabezpieczenia.

 
 
 
     

Sieć firmowa – czym się charakteryzuje?

 

Dobrze zaprojektowana sieć firmowa umożliwia bezpieczną i wydajną pracę oraz swobodne skalowanie wraz z rozwojem działalności. Jej zadaniem jest nie tylko komunikacja pomiędzy użytkownikami, ale także obsługa urządzeń peryferyjnych, zarządzenie pamięcią masową, serwerami, oprogramowaniem zapewniającym bezpieczeństwo oraz innymi punktami sieciowymi. Dzięki firmowej sieci pracownicy mogą korzystać ze współdzielonych zasobów i niezbędnych narzędzi cyfrowych.

 

Cechą charakterystyczną, wyróżniającą sieci o przeznaczeniu firmowym na tle sieci domowych, oprócz obecności większej liczby punktów sieciowych, jest znacznie większa wydajność. Oczekiwania wobec infrastruktury informatycznej rosną z roku na rok i trudno się temu dziwić. Według badania przeprowadzonego przez IDC – Global DataSphere Forecast – w latach 2021–2025 prognozowana ilość danych na całym świecie wyniesie 181 zetabajtów. Jeden zetabajt to odpowiednik pojemności około 250 miliardów płyt DVD, czyli 1021 bajtów. Dla porównania – w 2020 r. szacowane zasoby na całym świecie wynosiły około 62,2 zetabajtów. Jakie ma to znaczenie dla wydajności sieci firmowych? Zgodnie z szacunkami IDC same firmy wygenerują światowy wzrost ilości danych na poziomie 28%. Oznacza to, że w ciągu najbliższych kilku lat firmowe środowiska będą poddawane coraz większemu obciążeniu.

 

Wyzwaniem, jakie przed systemami IT stawia biznes, jest konieczność dokładnego zabezpieczenia sieci firmowej i zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami krajowymi i unijnymi. Oprócz dyrektywy RODO, regulującej sposób administrowania danymi wrażliwymi, mamy ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która w bardzo niedalekiej przyszłości obejmie kolejne podmioty na terenie kraju. Niedostosowanie się do reguł może powodować znaczne straty wizerunkowe i finansowe. Do tego dochodzi także kwestia zabezpieczenia sieci firmowej przed atakami z zewnątrz oraz błędami, które mogą popełnić pracownicy.

 

Budowa fizycznej sieci firmowej może generować znaczne koszty, a utrzymanie takiej infrastruktury jest zajęciem dla wykwalifikowanego zespołu pracowników. Na szczęście przedsiębiorstwa mogą skorzystać z wygodnego outsourcingu usług. O tym jednak w dalszej części artykułu.

 

Jak zbudować sieć firmową?

 

Do stworzenia fizycznej sieci potrzebnych jest co najmniej kilka elementów: routery, switche, koncentratory hosty, serwery i niezbędne oprogramowanie do zarządzania siecią oraz urządzenia zapewniające bezpieczeństwo, w tym UTM/firewall. Konieczne jest także zapewnienie stabilnego łącza internetowego.

 

Sieć firmowa sama w sobie nie jest osobnym typem sieci informatycznej. Do celów biznesowych możemy bowiem skonfigurować jedno z dobrze znanych rozwiązań. Pomimo upływu lat niezmienną popularnością cieszą się lokalne sieci LAN zbudowane zgodnie z topologią gwiazdy, gdzie każdy host z osobna łączy się z routerem, switchem lub koncentratorem. Z połączenia wielu lokalnych sieci (na przykład pomiędzy oddziałami firmy rozproszonymi w kraju czy na świecie) powstają rozległe sieci WAN.

 

W czasach zyskującej popularność wirtualizacji cały ciężar zakupu, konfiguracji i utrzymania firmowej infrastruktury możemy z powodzeniem zrzucić na barki zewnętrznej firmy. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty (firma płaci za wykorzystywane zasoby i usługi, bez inwestowania w sprzęt i zespół ludzi), pozostawiając jednocześnie wolną rękę w kwestii konfiguracji środowiska.

 

Rozwiązania sieciowe Netii to kompleksowy wybór usług pozwalających na stworzenia sieci firmowej dopasowanej do potrzeb i skali Twojego biznesu – bezpiecznej, wydajnej, opartej na architekturze klasy biznesowej.

 

Netia Ethernet  zapewnia transmisję danych w warstwie drugiej modelu OSI, możliwą do zastosowania w lokalnych sieciach LAN. Oferuje stabilne szerokopasmowe łącze. Jest alternatywą dla drogich w utrzymaniu tradycyjnych sieci WAN (nawet 10-krotna oszczędność!). Może obsłużyć przepływność w zakresie od 2 Mb/s do 10 Gb/s. Usługa zapewnia transmisję danych z serwerami sprawdzonych chmur publicznych, na przykład Amazon Web Services, Google Cloud czy Microsoft Azure, i stworzenie chmury hybrydowej. Netia Ethernet może być stosowana dla sieci o różnej topologii.

 

Jak zabezpieczyć sieć firmową?

 

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa sieci firmowej jest VPN. Działający w obrębie sieci publicznej szyfrowany „tunel” może łączyć poszczególne oddziały firmy bądź tworzyć samodzielną sieć firmową niedostępną dla osób postronnych. Szczególnie popularnym rodzajem VPN, przydatnym głównie dla firm pracujących w trybie zdalnym, jest VPN typu remote-to-acces. Tego rodzaju rozwiązanie umożliwia łączenie z lokalną prywatną siecią z dowolnego miejsca na świecie, zapewniając jednocześnie bezpieczne połączenie nawet w przypadku, gdy pracownicy korzystają z domowych łączy internetowych. Oprócz samego szyfrowania sieć firmowa VPN oferuje również zwiększoną wydajność i optymalne wykorzystanie dostępnego pasma.

 

W katalogu Netii znajduje się kilka rozwiązań opartych o prywatne sieci VPN, które doskonale sprawdzają się w firmach o różnych potrzebach:

 

Netia Biznes VPN to najlepsze rozwiązanie dla firm z oddziałami rozproszonymi na dużym obszarze. Zapewnia bezpieczną, szyfrowaną sieć prywatną, a priorytetyzacja ruchu pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnej przepustowości. Usługa jest w pełni zarządzana przez specjalistów Netii, a wygodny model płatności pozostaje przyjazny dla budżetu.

 

Netia VPLS to najdoskonalsza pod względem technicznym i jednocześnie najnowsza propozycja stworzenia bezpiecznej, rozległej sieci WAN, składającej się z dowolnej liczby mniejszych sieci lokalnych. Szybka w montażu, oparta na sprawdzonym modelu i transmisji Ethernet. Sieć VPLS, dzięki podziałowi na klasy, daje możliwość konwergencji danych w obrębie sieci firmowej, optymalne wykorzystanie dostępnego pasma oraz aktywny monitoring transmisji. Wszystko to przy małych kosztach operacyjnych z dużą efektywnością.

 

Liczymy na to, że przedstawione przez nas rozwiązania dotyczące sieci firmowej i zapewnienia jej odpowiedniego poziomu ochrony zaspokoiły Twoją ciekawość. Masz więcej pytań? Napisz do nas!

 

Polecane treści:

Wybierz swój język ×