Zabezpieczenie sieci firmowej – jak to zrobić? | Biznes Netia
Menu główne

Zabezpieczenie sieci firmowej – jak to zrobić?

27 marca 2025, Autor: Netia

Solidne zabezpieczenie sieci firmowej to najlepsza odpowiedź na rosnącą liczbę cyberzagrożeń. W 2024 roku zespół CERT Polska obsłużył ponad 103 tysiące incydentów cyberbezpieczeństwa i otrzymał blisko 595 tysięcy zgłoszeń. Przestępcy atakowali przedsiębiorstwa z najróżniejszych sektorów, a najczęściej tych związanych z energetyką, transportem i bankowością. Jak zwiększyć ochronę sieci firmowej przed atakami? Dlaczego warto się tym zainteresować?

 
 
 
     

Sieć firmowa – czym się charakteryzuje?

 

Według badania Global DataSphere Forecast przeprowadzonego przez IDC, w 2025 roku prognozowana ilość danych na całym świecie wyniesie 181 zetabajtów. Jeden zetabajt to odpowiednik pojemności około 250 miliardów płyt DVD. Dla porównania w 2020 roku szacowane zasoby informacyjne wynosiły około 62,2 zetabajtów. Wynika z tego, że w ciągu najbliższych lat sieci firmowe będą poddawane coraz większemu obciążeniu. Ryzyku przeciążenia można zapobiec, budując wydajną, elastyczną i nowoczesną infrastrukturę z wysokim poziomem zabezpieczeń.

 

Sieć firmowa różni się od domowej głównie pod względem skali, złożoności, przeznaczenia i wymaganego poziomu bezpieczeństwa. W jej skład wchodzą takie urządzenia, jak routery, przełączniki, serwery, koncentratory, hosty czy punkty dostępowe. Jej zadaniem jest zapewnienie komunikacji między użytkownikami i obsługi urządzeń peryferyjnych, a ponadto umożliwia zarządzanie zasobami IT, jak pamięć masowa, serwery czy oprogramowanie zapewniające bezpieczeństwo. Musi ona także pozwalać pracownikom na korzystanie ze współdzielonych zasobów oraz niezbędnych narzędzi cyfrowych.

 

Sieć firmowa może mieć charakter lokalny (LAN) lub rozległy (WAN).

 

Według raportu „Polski internet w IV kwartale 2024” w badanym okresie, każdego dnia z internetu w naszym kraju korzystało ponad 26 milionów realnych użytkowników. „Digital 2025: Global Overview Report” wskazuje, że w skali globalnej na początku 2025 roku było to aż 5,56 miliarda osób. Cyfryzacja nie omija także przedsiębiorstw, które mogą pracować bardziej efektywnie i przy niższych kosztach. Sieć obsługująca potrzeby firmy i jej pracowników musi być wystarczająco wydajna, co oznacza, żejej przepustowość powinna umożliwiać sprawne przesyłanie danych nawet w przypadku dużego obciążenia. Istotna jest także niezawodność – do jej zapewnienia stosuje się redundancję połączeń i urządzeń sieciowych. W razie awarii jednego elementu ruch może zostać przekierowany inną drogą.

 

Samodzielna budowa fizycznej sieci firmowej wiąże się ze znacznymi wydatkami – także tymi wynikającymi z jej utrzymania. Wymaga też stworzenia zespołu wykwalifikowanych specjalistów IT. Tańszą i chętnie wybieraną alternatywą jest outsourcing usług cyfrowych.

 

O czym pamiętać podczas budowy bezpiecznej sieci firmowej?

 

Na wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo całej infrastruktury znaczący wpływ ma topologia sieci firmowej. Określa ona sposób, w jaki urządzenia i segmenty sieci łączą się ze sobą. W zależności od potrzeb i wielkości organizacji można korzystać z różnych schematów połączeń. Właściwa topologia umożliwia skalowanie sieci, minimalizuje przestoje i ułatwia skuteczne zarządzanie ruchem. W sieciach firmowych najczęściej stosuje się topologię gwiazdy, ponieważ awaria jednego urządzenia (za wyłączeniem przełącznika centralnego) nie wpływa na działanie całej sieci, a przy tym jest łatwa w zarządzaniu i rozbudowie.

 

Podstawą efektywnej sieci firmowej jest zapewnienie wysokiej przepustowości oraz minimalnych opóźnień w transmisji danych. Wykorzystując usługę Netia Ethernet, można zyskać przepustowość na poziomie do 10 Gb/s w drugiej warstwie modelu ISO/OSI. Jednocześnie rozwiązanie to jest do 10 razy bardziej efektywne kosztowo w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań WAN. Usługa Netia Ethernet może być stosowana w sieciach o różnej topologii.

 

Według badania przeprowadzonego przez KPMG przy współpracy z firmą Microsoft, 71% firm w Polsce korzysta z usług chmurowych. Z tego powodu nowoczesna sieć firmowa musi pozwalać na łatwą integrację z chmurą. Dotyczy to zarówno chmur publicznych, takich jak Amazon Web Services, Google Cloud czy Microsoft Azure, jak i prywatnych. Coraz więcej firm decyduje się też na stworzenie chmury hybrydowej, która łączy zalety obu rozwiązań.

 

Chcąc zapewnić wydajną i bezpieczną obsługę chmury nawet w bardzo rozbudowanej sieci, warto wdrożyć usługę Netia SD-WAN+. Rozwiązanie to pozwala na optymalizację tras sieciowych i dynamiczne zarządzanie ruchem między siedzibą firmy a chmurą publiczną lub prywatną. Dodatkowo wspiera zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa, dzięki czemu aplikacje i usługi biznesowe mogą działać wydajnie, niezależnie od lokalizacji użytkowników.

 

Zabezpieczenie sieci firmowej – najważniejsze elementy

 

Podstawowym narzędziem do ochrony sieci w firmie powinien być nowoczesny Firewall/UTM, który zapewnia kontrolę nad punktem styku z internetem. Umożliwia on centralne zarządzanie regułami bezpieczeństwa, filtrowanie ruchu w czasie rzeczywistym czy blokowanie niechcianych wiadomości. W ramach Netia Cloud Firewall firmy otrzymują też m.in. ochronę przed wirusami, blokowanie prób włamań oraz dostęp do raportów.

 

Zabezpieczenia perymetryczne powinny być wspierane przez zaawansowane systemy analizy ruchu, takie jak SIEM (Security Information and Event Management). Zbierają one logi z różnych urządzeń sieciowych, umożliwiając identyfikację zagrożeń w czasie rzeczywistym. W połączeniu z narzędziami klasy SOAR (Security Orchestration, Automation and Response) pozwalają natychmiastowo zareagować na potencjalny atak, co ogranicza jego skutki.

 

Istotnym aspektem zabezpieczenia sieci firmowej jest zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami krajowymi i unijnymi. Oprócz dyrektywy RODO, która reguluje sposób administrowania danymi wrażliwymi, obowiązuje również ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Niedostosowanie się do wymogów prawnych może spowodować nałożenie kar finansowych, a także utratę wizerunku stabilnego i niezawodnego partnera biznesowego.

 

Bezpieczna sieć w firmie powinna wykorzystywać także rozwiązania, które pozwalają na jej segmentację, szyfrowanie danych oraz kontrolę dostępu zgodnie z zasadą minimalnych uprawnień. Do autoryzacji warto wykorzystywać uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

 

Wysoki poziom ochrony sieci firmowej niestety nie jest czymś wypracowanym raz na zawsze. Chcąc go utrzymać, firmy muszą aktywnie dbać o wysoki poziom świadomości zagrożeń wśród pracowników i regularne aktualizowanie oprogramowania. Niezbędne są także cykliczne testy penetracyjne i stałe ulepszanie procedur oraz polityk bezpieczeństwa.

 

Co może grozić sieci firmowej?

 

Według raportu IBM „Cost of a Data Breach Report 2024”, średnie straty w badanym okresie wynikające z naruszenia danych wyniosły 4,88 miliona dolarów. Szacuje się, że w 2025 roku przekroczą one 5 milionów dolarów. W wyniku ataku ucierpieć może także wizerunek organizacji – partnerzy biznesowi niechętnie podejmują współpracę z przedsiębiorstwami, które nie są w stanie zapewnić pełnej ochrony informacji.

 

Według wspomnianego już raportu IBM, za 45% naruszeń danych odpowiadają pomyłki i błędy pracowników. Członkowie organizacji są narażeni na ataki socjotechniczne, takie jak phishing czy pretexting, w wyniku których mogą nieświadomie wpuścić przestępców do sieci firmowej. Pozostała część incydentów wynikała z ataków hakerskich lub użycia złośliwego oprogramowania.

 

Ludzie nie są jednak jedynym słabym punktem, w który celują cyberprzestępcy. Szukają oni luk w zabezpieczeniach firmowych za pomocą różnych technik – ataków DDoS, brute force czy SQL Injection. Są one skuteczne szczególnie wtedy, gdy zabezpieczenia sieci komputerowej w firmie nie są wystarczająco silne i stale rozwijane.

 

Jakie rozwiązania sieciowe wpływają na cyberbezpieczeństwo firmy?

 

Niektóre rozwiązania sieciowe wpływają na cyberbezpieczeństwo w większym stopniu niż inne. Jednym z nich jest Netia VPLS (Virtual Private LAN Service), który pozwala na stworzenie rozległej, logicznie jednolitej sieci WAN. Zastosowany VPN eliminuje podatności wynikające z przesyłania danych przez publiczny internet. Ponadto firma ma pełną kontrolę nad przepływem danych i może wprowadzać zmiany w ruchu bez potrzeby interakcji z operatorem.

 

Przedsiębiorstwo, które potrzebuje bezpiecznego dostępu do zasobów firmowych z różnych lokalizacji, powinno wdrożyć usługę Netia Biznes VPN. To działający w obrębie sieci publicznej szyfrowany „tunel”, który łączy różne lokalizacje w jedną sieć. Umożliwia łączenie się z lokalną siecią prywatną z dowolnego miejsca na świecie, zapewniając bezpieczeństwo nawet wtedy, gdy pracownicy korzystają z domowych łączy internetowych. Dostęp do zasobów i aplikacji mają bowiem wyłącznie osoby z nadanymi uprawnieniami, które potwierdzane są przez mechanizmy autoryzacji użytkowników oraz urządzeń.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×