Firewall dla firm - co to jest, jak działa i co daje zapora sieciowa dla firm? | Biznes Netia
Menu główne

Firewall dla firm - co to jest, jak działa i co daje zapora sieciowa dla firm? Jakie są jej rodzaje i jaka najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie?

10 marca 2023, Autor: Mariusz Nowak, Product Manager, ICT - Netia S.A.
Sieć komputerowa, host, a nawet sam system operacyjny, wymagają szczególnej ochrony, zwłaszcza dziś – w dobie częstej i zuchwałej działalności hakerskiej. Skutecznym zabezpieczeniem wszelkich zasobów oraz danych na komputerze jest firewall.
 
 
 
   

Co to jest firewall i przed czym ochroni Twoją firmę?

 

Firewall to powszechnie stosowana zapora sieciowa, która filtruje ruch (przychodzący i wychodzący), blokując te połączenia z routerem brzegowym sieci LAN oraz komputerem-hostem, które są ryzykowne. Firewall uniemożliwia również nieautoryzowany dostęp do sieci. Jest obowiązkowym modułem rozwiązań klasy UTM.

 

Firewall może wykrywać i blokować ataki sieciowe różnego rodzaju, zapobiegać przesyłaniu i instalacji malware, uniemożliwiać przejęcie dostępu do zasobów sieci czy zdalnego logowania. Gdy firmowa poczta padnie ofiarą ataku phishingowego, a pracownik kliknie zainfekowany link, firewall nie pozwoli na pobranie niebezpiecznego załącznika i na zainstalowanie złośliwego oprogramowania w firmowej sieci. Zapora sieciowa nie chroni jednak przed atakami ukierunkowanymi na pozyskanie danych (np. w fałszywych formularzach logowania), dlatego równie istotne jest rozwijanie świadomości zagrożeń wśród pracowników.

 

Jak działa firewall?

 

Zapora sieciowa filtruje i blokuje niedozwolony ruch, realizując polityki bezpieczeństwa zdefiniowane przez administratora sieci. Firewalle wykorzystują różne metody wykrywania zagrożeń. Mogą robić to:

 
  • analizując napływające pakiety danych, badając ich pochodzenie, zawartość oraz adres docelowy i inne kluczowe parametry,

  • porównując pakiety danych ze wzorcami umieszczonymi w dostępnych bazach i odrzucać te, które są potencjalnie niebezpieczne.







  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 

Popularną strategią w konfiguracji zapory sieciowej jest postawa Default Deny, co oznacza domyślne blokowanie połączeń innych, niż te zdefiniowane jako bezpieczne. Takie działanie wyraźnie zmniejsza obszar możliwego ataku.

 

Firewalle nowej generacji mogą też rozpoznawać wzorce i sygnatury ataków oraz anomalie ruchu sieciowego.

 

Rodzaje firewalli dla firm

 

Zapory sieciowe można dzielić na wiele sposobów, przyjmując za każdym razem inne kryteria.
Podstawowo wyróżniamy firewalle sprzętowe oraz programowe:

 
  • Zapory sprzętowe chronią całą sieć (mogą ją też tworzyć), a nie tylko komputer, na którym są zainstalowane. Dzięki temu ich ochronę można skalować wraz z rozwojem sieci i dodawaniem kolejnych punktów.

  • Zapory programowe to najbardziej lokalne rozwiązania, monitorujące ruch w obrębie komputera-hosta.
 

Trzecim rodzajem w tej kategorii są firewalle umieszczone w chmurze. Stanowią wygodną i skuteczną alternatywę dla pozostałych typów zapór.

 

Znany jest też inny podział - na firewalle w wersji filtrującej oraz pośredniczącej.

 

Pierwsza z nich analizuje przysyłane pakiety sieciowe, blokując lub udostępniając wychodzące z komputera połączenia, w zależności od ustalonych przez właściciela reguł.

 

Natomiast zapora sieciowa pośrednicząca weryfikuje połączenia z serwerem oraz wysyła do niego tylko sprawdzone dane, pobrane z określonego źródła.

 

Wyróżniamy także firewalle nowej generacji, nazywane skrótowo NGFW (ang. Next Generation Firewall). To bardziej rozbudowane zapory z możliwościami wychodzącymi daleko poza samo blokowanie portów i filtrowanie ruchu z użyciem ograniczonych kryteriów, oferujące także głęboką inspekcję pakietów, kontrolę dostępu i detekcję zagrożeń. Filtrują sieć w czasie rzeczywistym, potrafią rozpoznawać i kontrolować załączniki wiadomości e-mail w różnych formatach, a nawet odczytywać treść plików tekstowych przy użyciu technologii OCR, zapobiegając w ten sposób wyciekowi wrażliwych danych.

 

Osobną kategorią urządzeń jest sprzęt klasy UTM, który stanowi w zasadzie rozwinięcie zapory sieciowej nowej generacji. To wielomodułowa ochrona firmowej sieci składająca się z oprogramowania antywirusowego, anty-SPAMu, systemów IDS/IPS, narzędzia do filtrowania i blokowania URL i in.

 

Dobra zapora sieciowa dla firmy – na co zwrócić uwagę?

 

Wykorzystywane w firmach systemy operacyjne posiadają zazwyczaj wbudowaną zaporę sieciową, podobnie jak dobrej jakości szerokopasmowe routery. W poszukiwaniu lepszych zabezpieczeń konieczne jest jednak sięgnięcie po dodatkowe dedykowane rozwiązania.

 

Bardziej kompleksową ochronę firmy zapewnić może urządzenie klasy NGFW, zapewniające cyberbezpieczeństwo na wielu płaszczyznach, co opisaliśmy już wcześniej.

 

Jako że firewall filtruje ruch sieciowy, kluczowa jest jego wydajność. Zbyt mała przepustowość zapory będzie ograniczała pracę zespołów, co może negatywnie wpływać na wyniki firmy.

 

W przypadku korzystania z firewalla jako usługi (np. w chmurze), znaczenie mają także parametry umowy SLA oraz wydajność kosztowa takiego rozwiązania.
 

 

Cloud Firewall od Netii

 

Pytanie o to, czy zapora sieciowa jest potrzebna, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Firewall jest niezbędny niezależnie od branży i wielkości organizacji. O ile inwestycja w sprzęt i oprogramowanie jest dla firmy dużym obciążeniem, to dostępne na rynku zapory w modelu usługowym stanowią tańszą alternatywę.

 

Netia Cloud Firewall to rozbudowane narzędzie służące do ochrony sieci klientów korzystających z łącza symetrycznego dostarczanego przez Netię. Oferowane jest w dwóch wariantach (Standard oraz Advanced), a dostęp do pełnej ochrony użytkownicy uzyskują w ramach wygodnych opłat subskrypcyjnych – bez inwestycji w sprzęt, personel i wdrożenie. Usługa uruchamiana jest bardzo szybko, a parametry SLA umowy zbliżone są do parametrów SLA łącza internetowego, dzięki czemu Twoja firma może być spokojna o ciągłość działania systemów i bezpieczeństwo. Sprawdź Netia Cloud Firewall i zabezpiecz swoją firmę!



 

Może Cię również zainteresować...

Zapytaj o usługi bezpieczeństwa

Umów kontakt

Wybierz swój język ×