Co to jest i jakie rodzaje ma zapora firewall?
Menu główne

Zapora sieciowa (firewall) - co to jest, jakie ma rodzaje i czy jest potrzebna?

15 stycznia 2021, Autor: Mariusz Nowak, Product Manager, ICT - Netia S.A.

Sieć komputerowa, host, a nawet sam system operacyjny wymagają szczególnej ochrony, zwłaszcza dziś – w dobie częstej i zuchwałej działalności hakerskiej. Skutecznym zabezpieczeniem wszelkich zasobów oraz danych na komputerze jest właśnie firewall.

 
 
 
   

W dosłownym tłumaczeniu oznacza ścianę ogniową. Jednak jest to nic innego, jak zapora sieciowa, która w odpowiedni sposób dokonuje filtracji ruchu, blokując te połączenia z routerem brzegowym sieci LAN oraz komputerem-hostem, które są ryzykowne z punktu widzenia utraty cennych informacji. Jej prawidłowa konfiguracja jest gwarancją sukcesu. Jednak użytkownicy często zadają sobie pytanie: firewall sprzętowy czy programowy? Odpowiedź jest bardzo prosta.

 

Zapora sieciowa firewall jest realizowana w zależności od stopnia rozbudowania infrastruktury informatycznej. Tego rodzaju narzędzie pozwoli precyzyjnie filtrować dostęp do sieci lokalnej oraz uchronić adres IP przed zeskanowaniem pod kątem aktywnych usług. Zapory sieciowe, dostarczane przez Netię są więc niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa danych oraz zasobów informatycznych.

 

Firewall - co to jest?

 

Firewall to skuteczny sojusznik każdego użytkownika komputerów w walce z atakami, do których w cyberprzestrzeni dochodzi coraz częściej. Aby móc zabezpieczyć swoje cenne dane i zasoby informatyczne, warto wiedzieć, co to jest zapora sieciowa oferowana przez Netię. Po pierwsze, to pojęcie tożsame z terminem firewall. Definicja mówi, że jest narzędziem filtrującym ruch. Jego zadaniem jest bezwzględne ograniczenie możliwości nawiązywania nieautoryzowanych połączeń z komputerem-hostem. Taka sama ochrona obejmuje router brzegowy sieci LAN. Każdy, kto korzysta z komputera, powinien więc wiedzieć, co to jest firewall i jak ważne zadanie spełnia. Zapora sieciowa jest pewnego rodzaju oprogramowaniem, które może być stosowane zarówno, jako narzędzie sprzętowe, jak i programowe. Wszystko zależy od stopnia rozbudowania sieci informatycznej. Zapory sieciowe, filtrujące dostęp do sieci prywatnej, mogą zostać tak skonfigurowane, aby blokowały wysyłanie informacji przez określone porty o innych podsieci.

 

Jak działa firewall?

 

Firewall zapobiega nieautoryzowanym dostępom do sieci prywatnej i jest określany także jako zapora sieciowa. Zasada działania tego rodzaju oprogramowania jest prosta. Jego zadaniem jest dokonanie filtracji wszystkich danych, które mają wejść do sieci lub z niej wypłynąć. Można powiedzieć, że zapora firewall znajduje się pomiędzy zaufaną siecią wewnętrzną i zewnętrzną. Wielu użytkowników zastanawia się, co daje zapora sieciowa? Aby jeszcze dokładniej wyjaśnić, czym jest firewall i w jaki sposób działa, należy wspomnieć o SPI. To jedna z najważniejszych technologii, stosowanych w zaporach, która nieustannie analizuje transmisję danych w każdym kierunku, a także stan samych połączeń. Ponadto weryfikuje nagłówki pakietów i podejmuje decyzję o ich przyjęciu lub odrzuceniu. Wszystko zależy od tego, jakie reguły oprogramowania ustalił administrator systemu. Zapora sieciowa, dostarczana przez Netię jest niezbędnym narzędziem ochronnym także na smartfonach. Każdy jego właściciel powinien wiedzieć, jaki firewall na androida należy wybrać.

 

Zapory sieciowe - rodzaje

 

Przed zaimplementowaniem określonego rodzaju narzędzia firewall, należy wiedzieć, jakie są zapory sieciowe. Występują one w wersji filtrującej oraz pośredniczącej. Pierwsza z nich analizuje przysyłane pakiety sieciowe, blokując lub udostępniając wychodzące z komputera połączenia, w zależności od ustalonych reguł przez jego właściciela. Natomiast zapora sieciowa pośrednicząca weryfikuje połączenia z serwerem oraz wysyła do niego tylko sprawdzone dane, pobrane z określonego źródła. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy zapora sieciowa powinna być włączona. To przecież jedyne skuteczne narzędzie, chroniące zasoby i dane informatyczne przed atakiem hakerskim. Wśród najpopularniejszych jej rodzajów, oferowanych przez Netię znajdują się Firewall proxy, pełnostanowy firewall, firewall ujednoliconego zarządzania zagrożeniami UTM oraz zapory sieciowe nowej generacji.

 

Zapora sieciowa wady i zalety

 

Wiedząc już, co to jest zapora sieciowa i do czego służy, warto również umieć wskazać, gdzie jest firewall. Sprawdzić, czy narzędzie znajduje się w trybie aktywnym, można w panelu sterowania, klikając opcję System i zabezpieczenia. Tutaj wybiera się określoną zaporę. Jej podstawową zaletą jest ochrona cennych danych i zasobów, znajdujących się na komputerze przed atakiem cybernetycznym, w wyniku którego można je wszystkie stracić. Rozumiejąc, jak działa zapora sieciowa i co daje firewall, można tak skonfigurować to narzędzie, aby blokowało niebezpieczne połączenia, płynące do komputera-hosta. Warto się także zastanowić, jaki firewall (zaporę sieciową) wybrać na androida? Ten, oferowany przez Netię, będzie skutecznym zabezpieczeniem infrastruktury informatycznej każdego smartfonu. Wadą narzędzia firewall jest jednak znikoma weryfikacja ruchu, który przechodzi przez zaporę. Istnieje więc możliwość dostania się za pomocą modemu do wewnętrznej sieci z zewnątrz.

 

Czy zapora sieciowa jest potrzebna?

 

Wiadomo już, co to są zapory sieciowe i do czego służy firewall. Teraz warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy każdy użytkownik potrzebuje takiego narzędzia? Z pewnością wdrożenie tego zabezpieczenia powinni rozważyć wszyscy, którym zależy na ochronie danych i zasobów informatycznych, znajdujących się na komputerze przed realnym cyberatakiem, a także ci, którzy chcą mieć kompleksowy wgląd w sieć. Wielu właścicieli urządzeń zastanawia się nad następującą kwestią: firewall sprzętowy a programowy - czym są, jakie mają zalety i czym się różnią? To bardzo ważny wybór, na który wpływa stopień rozbudowania sieci informatycznej.

 

Może Cię również zainteresować...

Zapytaj o usługi bezpieczeństwa

Umów kontakt

Wybierz swój język ×