VPN – co to jest za sieć i jak działa? | Biznes Netia
Menu główne

VPN – co to jest i jak działa? Czy warto postawić na to rozwiązanie?

27 maja 2022, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

W tym artykule opiszemy, co warto wiedzieć o sieci VPN – co to takiego, do czego służy i w jaki sposób może przyczynić się do poprawy wydajności firmy. Przedstawimy też, jak sprawdzić, czy VPN działa.

 
 
 
     

VPN – co to jest za sieć?

 

VPN, czyli virtual private network (wirtualna sieć prywatna), to swego rodzaju tunel do przesyłania wiadomości łączący określone punkty. VPN działa w obrębie sieci publicznej (Internetu), jednak nie jest dostępny dla nieuprawnionych osób. Informacje przesyłane za pomocą sieci VPN mogą być dodatkowo szyfrowane w celu zabezpieczenia przed wyciekiem i trafieniem w niepowołane ręce.

 

Istnieją różne rodzaje sieci VPN. Podstawowo możemy podzielić je na:

 

• sieć VPN typu site-to-site (punkt-punkt), która łączy ze sobą wiele poszczególnych sieci lokalnych,

 

• sieć VPN typu remote-access (zdalny dostęp), która umożliwia zewnętrznym użytkownikom połączenie się z lokalną zaszyfrowaną siecią. To rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród osób pracujących zdalnie.

Większość sieci VPN korzysta obecnie z szyfrowania AES-256. To w tym momencie najtrudniejsze do złamania zabezpieczenie, wykorzystywane przez małe i średnie firmy, korporacje oraz instytucje publiczne.

 

Warto też zaznaczyć, że w zdecydowanej większości państw korzystanie z sieci VPN jest w pełni legalne. Wyjątkiem są kraje o rozwiniętej cenzurze, które walczą z prywatnością użytkowników sieci i zabraniają korzystania z szyfrowanych połączeń. Stosowanie VPN jest obecnie zabronione w około 10 krajach na świecie.

 

Jak działa VPN? Co daje taka sieć prywatna?

 

VPN przydaje się szczególnie w środowisku firmowym, gdzie część zespołów, pracująca w trybie zdalnym, korzysta z domowych łączy internetowych – niezabezpieczonych przed atakami z zewnątrz i nieautoryzowanym wyciekiem danych. Za pomocą VPN możemy stworzyć rozproszoną sieć łączącą ze sobą oddziały firmy na całym świecie (WAN). Tak powstałe tunele będą bezpieczną drogą przesyłu informacji pomiędzy pracownikami.

 

Jedną z zalet sieci VPN jest ich wydajność. Dzięki kompresji danych sieci te działają sprawnie nawet przy wykorzystaniu łączy o małej przepustowości i niewielkiej prędkości transmisji.

 

Co więc daje sieć VPN?

 

prywatność,

 

bezpieczeństwo danych – nawet w przypadku pracy zdalnej przy wykorzystaniu domowych, niezabezpieczonych połączeń internetowych pracowników,

 

maksymalną wydajność i wykorzystanie dostępnego łącza internetowego.

 

Jak sprawdzić, czy VPN działa? Instrukcja krok po kroku

 

Przedstawiliśmy już, co to jest VPN i czemu służy. Przejdźmy do praktycznej strony rozwiązania. Jak zmienić VPN oraz zweryfikować jego działanie? Wystarczy wykonać kilka kroków:

 

1. Sprawdź i zanotuj swój pierwotny adres IP (informacja dostępna jest z poziomu ustawień sieciowych komputera przy wyłączonej usłudze VPN).

 

2. Następnie przejdź do dedykowanego narzędzia dostawcy lub jednego z ogólnodostępnych narzędzi (na przykład DNSleaktest.com). Jeśli strona pokazuje inną lokalizację niż ta, w której się znajdujesz oraz inny od zanotowanego adres IP – VPN działa prawidłowo.

 

Warto przeprowadzić także test szczelności DNS za pomocą narzędzia sugerowanego przez dostawcę usługi lub wymienionego wyżej DNSleaktest.com.

 

O tym, jak włączyć VPN, pisaliśmy w tym artykule.

 

VPN dla firm – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

 

Skoro omówiliśmy, jak działa VPN, co to jest i jak obsługiwać tę sieć, porozmawiajmy o tym, co daje VPN i jak wpływa na pracę firmy. Przyjrzyjmy się dostępnym ofertom.

 

Na rynku dostępne są gotowe do wdrożenia rozwiązania sieci VPN. Netia, właściciel kilku najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych Data Center w Polsce (rozlokowanych w różnych punktach na terenie kraju), oferuje rozwiązanie Netia Biznes VPN, gotowe do implementacji w Twojej firmie. Co to jest i jak działa?

 

Netia Biznes VPN

 

Netia Biznes VPN to rozwiązanie szyte na miarę potrzeb. Odizolowany od sieci publicznej, prywatny tunel, za pomocą którego pracownicy firmy mogą przesyłać ważne informacje pomiędzy oddziałami. Możliwe jest ustanowienie odrębnej przepustowości dla każdego z oddziałów firmy, a samą sieć można utworzyć nawet przy wykorzystaniu infrastruktury sieciowej innych operatorów (Netia Biznes VPN działa więc też tam, gdzie nie jest dostępna infrastruktura Netii). Tego rodzaju usługi to nowocześniejsze i tańsze we wdrożeniu oraz utrzymaniu alternatywy dla bardziej tradycyjnych sieci WAN (używanych do łączenia oddziałów korporacyjnych na dużym obszarze – obejmującym nawet różne kontynenty).

 

Całość zarządzania siecią leży po stronie Netii, a specjaliści dbają o utrzymanie nieprzerwanego, bezpiecznego połączenia. Dzięki temu firma użytkownika nie potrzebuje własnego dedykowanego zespołu IT. Netia, zajmuje się także dostarczeniem niezbędnego sprzętu końcowego. Usługa objęta jest gwarancją poszczególnych parametrów obsługi. Elastyczność Netia Biznes VPN wynika także z możliwości wyboru klasy usługi od tej o najwyższym priorytecie (klasa Voice) do klasy Data o najniższym priorytecie, pozwalającej ograniczyć firmowe koszty.

 

Postaw na VPN od Netii

 

Wiesz już wszystko o VPN – co to jest, jak działa i jakie korzyści przyniesie Twojej firmie. Dodatkowe pytania możesz kierować do naszych specjalistów, którzy rozwieją wątpliwości dotyczące szczegółów oferty. Skontaktuj się z nami!

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×