Czy VPN jest legalny? | Biznes Netia
Menu główne

Czy VPN jest legalny?

04 listopada 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Internet to dzisiaj dla większości osób rzecz całkowicie powszednia. Niewiele osób zagłębia się jednak w to, w jaki sposób działa on od strony technicznej i jak można się z nim połączyć. Jedną z metod, szczególnie wykorzystywanych w warunkach pracy zdalnej,  jest łączenie się z siecią internetową przy pomocy sieci VPN. Dla wielu osób jest to enigmatyczny zwrot, a wokół niego narosło wiele mitów. Podstawowe pytanie, na które warto odpowiedzieć, to czy VPN jest legalny? W Polsce można śmiało powiedzieć, że tak.

 

 
 
 
 

To, jak działa VPN i jak wiele firm korzysta z tego rozwiązania, można zobaczyć w opisie jednej z ofert Netii, czyli Netia Biznes VPN. Są to niezawodne i stabilne pod względem prędkości sieci, które w dodatku charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Właśnie z tego powodu takie usługi znajdują uznanie wśród klientów biznesowych, a w tym najbardziej wymagających klientów korporacyjnych, oczekujących od dostawcy usługi gwarancji bezpieczeństwa. Jest to całkowicie legalny VPN, a usługa jest świadczona na podstawie przepisów polskiego prawa.

     

Czym jest VPN i w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie?

 

By odpowiedzieć na pytanie, czy VPN jest legalny, najpierw trzeba zrozumieć, czym właściwie jest sieć VPN. Sam skrót to akronim pochodzący od angielskiej nazwy Virtual Private Network. To tłumaczenie jest już w stanie wiele wytłumaczyć, gdyż VPN to po prostu tunel stworzony w ramach jednej sieci prywatnej, bazujący na sieci publicznej (Internecie). W dużym uproszczeniu, pomimo braku dokładnej analogii można taką sieć porównać do sieci wewnętrznej LAN. VPN daje jednak o wiele większe możliwości, gdyż dzięki niemu łączy się odległe urządzenia.

 

Praktyczne zastosowanie sieci VPN znajdują m.in. w korporacjach, które chcą połączyć ze sobą wiele oddziałów rozsianych po całym świecie za pośrednictwem Internetu w taki sposób, jakby to była sieć wewnętrzna. Motywacją do skorzystania właśnie z takiej usługi jest możliwość zapewnienia pełnego bezpieczeństwa, a ponadto kompresowania wysyłanych plików, co daje większe możliwości w zakresie wykorzystywania zaawansowanego oprogramowania, wymagającego transferu dużych ilości danych.

 

W jaki sposób zabezpieczana jest komunikacja w tunelach VPN?

 

Pozostaje jeszcze pytanie o to, jaki VPN wybrać, aby był on rzeczywiście bezpieczny. Usługa Netii jest w tej kwestii wybierana przez podmioty zwracające dużą uwagę właśnie na bezpieczeństwo. Netia Biznes VPN pozostaje, jako sieć prywatna odseparowana od sieci publicznej, a to sprawia, że transfer danych jest kontrolowany. Autoryzacja CPE sprawia, że usługa spełnia najwyższe kryteria w tym zakresie.

 

Sieci VPN korzystają z szyfrowania AES-256. Pod względem kryptograficznym jest to jedna z pewniejszych form zabezpieczenia dla transmisji danych. Świadczy o tym fakt, że właśnie z tej metody korzystają instytucje w najwyższym stopniu dbające o swoje newralgiczne dane.

 

Czy możliwe jest złamanie zabezpieczeń VPN i przechwycenie danych?

 

Na rynku istnieje wiele usług tego typu. Różne rodzaje VPN sprawiają, że nie każda usługa bazuje na tych samych rozwiązaniach technologicznych. Jednak w przypadku Netia Biznes VPN są to rozwiązania zarówno bezpieczne, jak i wydajne pod względem szybkości transferu danych. Przechwycenie danych w ramach tej usługi jest praktycznie niemożliwe, gdyż szyfrowanie uniemożliwia wykorzystanie wszystkich tradycyjnych metod stosowanych przez cyberprzestępców. Wyciek danych z sieci VPN jest potencjalnie możliwy tylko poprzez włamanie na komputery, na których znajdują się transferowane w ramach sieci dane. W inny sposób jest to niemożliwe i przez to właśnie rozwiązania VPN zyskały tak ogromną popularność w świecie biznesu.

 

Czy używanie VPN jest wszędzie dostępne i legalne?

 

Pozostaje kluczowe pytanie, czy korzystanie z VPN jest legalne? W Polsce, Europie i większości krajów na świecie – tak. Niektóre kraje delegalizują lub częściowo ograniczają dostęp do takich usług ze względu na to, że pozwalają one na omijanie regionalnej cenzury, narzucanej przez rządy. Usługa VPN polega na tym, że użytkownik najpierw łączy się z serwerem VPN, a dopiero potem ma dostęp do zasobów sieci. Oznacza to, że jego adres IP pokrywa się z IP serwera VPN, a nie jest skorelowany bezpośrednio z miejscem, z którego korzysta z sieci.

 

Ten schemat sprawia, że na przykład użytkownik może wejść na strony, które są zablokowane przez ich właścicieli dla osób z danego kraju lub regionu. Taka blokada może być nałożona też przez lokalnych operatorów sieci. Logowanie się do serwera VPN pozwala to wszystko ominąć, co jest intensywnie zwalczane między innymi przez dyktatorskie rządy w różnych częściach świata. Tego typu problemy nie dotyczą jednak krajów, w których sytuacja polityczna jest stabilna, a cenzura Internetu nie jest tak rozwinięta.
 

Rozwiązania VPN w ofercie Netii

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak korzystać z VPN? Dzięki Netia Biznes VPN jest to bardzo łatwe, a użytkownik dostaje dodatkowo pełne wsparcie techniczne. Specjaliści Netii są w stanie dopasować usługę do potrzeb każdej firmy, a także wytłumaczyć, w jaki sposób z niej korzystać. Netia zapewnia pełny outsourcing zarządzania usługą pod względem technicznym, więc klient nie musi się obawiać o konieczność samodzielnego konfigurowania sieci. Ponadto, oferta Netii przewiduje założenie asymetrycznego łącza dostępowego w standardowej technologii ADSL, nawet na łączach innych operatorów. Za obsługę usługi odpowiadają dostarczone przez Netię urządzenia.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×