Jak włączyć VPN w firmie i jak z niego korzystać? | Biznes Netia
Menu główne

Jak włączyć VPN w firmie? Jak z niego korzystać?

07 maja 2025, Autor: Rafał Borawski, Kierownik Produktu Netia S.A.

VPN to doskonałe i wszechstronne narzędzie zwiększające poziom ochrony firmy poprzez zapewnienie poufności komunikacji. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak korzystać z VPN oraz ile jego rodzajów funkcjonuje na rynku.

 
 
 
   

VPN firmowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?

 

W dobie występujących powszechnie ataków hakerskich, coraz większego rozproszenia infrastruktury IT oraz popularności chmury obliczeniowej ochrona danych firmowych staje się coraz większym wyzwaniem. I to takim, z którym organizacje powinny mierzyć się priorytetowo.

 

Wirtualna sieć prywatna (ang. Virtual Private Network – VPN) to skuteczne i łatwe do wdrożenia rozwiązanie, które pozwala na stworzenie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia między użytkownikami a zasobami firmy, niezależnie od ich lokalizacji. Dzięki tunelowaniu ruchu sieciowego oraz zaawansowanym protokołom szyfrowania VPN skutecznie chroni dane przed przechwyceniem, eliminując ryzyko wystąpienia ataków typu man-in-the-middle.

 

Wdrożenie VPN pozwala także na segmentację sieci i restrykcyjną kontrolę uprawnień, co wzmacnia politykę bezpieczeństwa organizacji. Dodatkowo umożliwia bezpieczny dostęp do systemów korporacyjnych dla pracowników zdalnych oraz partnerów biznesowych, wspierając zgodność z obowiązującymi przepisami i pozwalając zachować ciągłość procesów.
 

VPN zapewnia także szybką i bezpieczną komunikację z chmurą publiczną, zarówno ze środowiskiem lokalnym, jak i pomiędzy różnymi usługami chmurowymi.
 

Jak można korzystać z VPN-u w firmie? Różne rodzaje prywatnej sieci

 

Istnieje wiele różnych rodzajów sieci VPN. Każdy z nich sprawdzi się w nieco innych okolicznościach. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

 

VPN zdalnego dostępu (ang. Remote Access VPN)

 

Umożliwia indywidualnym użytkownikom zdalne i bezpieczne połączenie z prywatną siecią firmy. Jest to szczególnie przydatne w przypadku specjalistów pracujących zdalnie, gdyż po nawiązaniu połączenia użytkownik zyskuje dostęp do sieci w taki sposób, jakby był fizycznie obecny w siedzibie firmy. Remote Access VPN zapewnia szyfrowanie przesyłanych danych, chroniąc je przed potencjalnymi zagrożeniami w sieciach publicznych – na lotniskach, kawiarniach czy w hotelach.

 

Site-to-site VPN

 

Łączy całe sieci lokalne (LAN) z różnych lokalizacji, umożliwiając im komunikację tak, jakby znajdowały się w jednej sieci. To rozwiązanie, stosowane często przez organizacje z wieloma oddziałami, pozwala na bezpieczną wymianę danych między centralą firmy a jej filiami.

 

Cloud VPN

 

Umożliwia bezpieczny dostęp do zasobów i usług znajdujących się w chmurze. To idealne rozwiązanie dla firm korzystających z infrastruktury chmurowej. Pozwala na bezpieczne połączenie z aplikacjami i danymi przechowywanymi w środowisku chmurowym. Cloud VPN eliminuje potrzebę posiadania dedykowanej infrastruktury sprzętowej, w zamian oferując skalowalność i elastyczność w zarządzaniu połączeniami VPN.

 

SSL/TSL VPN

 

Wykorzystuje protokół Secure Sockets Layer (SSL) lub Transport Layer Security (TLS) do ustanowienia bezpiecznego połączenia między klientem a serwerem. Umożliwia użytkownikom zdalnym dostęp do zasobów sieciowych za pośrednictwem standardowej przeglądarki internetowej, bez konieczności instalowania specjalistycznego oprogramowania klienckiego. SSL VPN jest często stosowany do zapewnienia bezpiecznego dostępu do aplikacji webowych i wewnętrznych portali firmowych, oferując jednocześnie prostotę użytkowania i wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.

 

VPN a SD-WAN – różnice

 

Choć VPN oraz SD-WAN mają wiele wspólnych cech, różnią się w obszarze funkcjonalności oraz zastosowania. VPN koncentruje się na tworzeniu zaszyfrowanych tuneli między użytkownikami a siecią firmową lub między całymi oddziałami, co sprawia, że jest skuteczny w zabezpieczeniu danych, choć może powodować opóźnienia i ograniczenia wydajności.

 

SD-WAN to z kolei rodzaj rozległej sieci komputerowej (WAN) o zaawansowanych możliwościach w kwestii dynamicznego zarządzania ruchem sieciowym. Na podstawie analizy ruchu wybiera spośród wielu różnych opcji połączeń dla optymalizacji pracy aplikacji i komunikacji w sieci. SD-WAN daje też wiele możliwości w konfiguracji samej sieci oraz umożliwia wdrażanie licznych systemów bezpieczeństwa.

 

Rozwiązania typu SD-WAN w warstwie fizycznej zazwyczaj korzystają z infrastruktury publicznej (tworząc tym samym sieć rozległą w warstwie logicznej) i z technologii czy protokołów charakterystycznych dla VPN. To pozwala na tunelowanie i szyfrowanie połączeń między lokalizacjami.

 

Jak włączyć firmowy VPN?

 

Konfiguracja i wdrożenie VPN w firmie wymaga starannego planowania oraz dostosowania do specyficznych potrzeb organizacji. Kluczowym etapem jest wybór zaufanego dostawcy usług VPN, który zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale także optymalizację kosztów i wsparcie techniczne.

 

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na usługę Netia Biznes VPN, która gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki odseparowanej od Internetu sieci prywatnej oraz autoryzacji urządzeń końcowych. Netia Biznes VPN umożliwia bezpieczną pracę zdalną, udostępniając firmowe zasoby wyłącznie upoważnionym użytkownikom w sposób niewidoczny dla osób niepowołanych. Dodatkowo pozwala na zarządzanie priorytetem ruchu dla poszczególnych protokołów czy aplikacji, ponieważ umożliwia wyodrębnienie, zgodnie z potrzebami klienta, dedykowanych klas ruchu: Voice, Biznes Data, Data.

 

Po wyborze dostawcy należy określić typ VPN oraz przeprowadzić konfigurację VPN na routerze lub serwerze, co obejmuje wdrożenie odpowiedniego protokołu szyfrowania, takiego jak IPsec lub SSL/TLS.

 

Po zakończeniu konfiguracji kluczowe jest przeszkolenie pracowników, by wiedzieli, jak korzystać z VPN oraz jak włączyć VPN na firmowych urządzeniach. Istotne jest także wdrożenie polityk bezpieczeństwa, obejmujących m.in. monitorowanie aktywności sieciowej.

 

Ostatecznym etapem jest testowanie wydajności oraz bieżący monitoring połączeń, aby zapewnić stabilność i wysoką dostępność. Warto również przekazać pracownikom procedury dotyczące tego, jak wyłączyć VPN w razie potrzeby, by uniknąć potencjalnych konfliktów z innymi systemami sieciowymi.

 

Jak efektywnie korzystać z VPN w firmie?

 

VPN może być doskonałym narzędziem zwiększającym prywatność komunikacji i cyberbezpieczeństwo całej organizacji. Ważne, by jego wykorzystanie było regulowane przez wewnętrzne procedury i polityki bezpieczeństwa. Mogą one dyktować częstotliwość aktualizacji oraz sposoby monitorowania ruchu sieciowego. Przykładowo, Netia oferuje usługę Aktywnego Monitoringu, która umożliwia całodobowe śledzenie aktywności sieciowej i błyskawiczne reagowanie na wszelkie zagrożenia.

 

Dla zwiększenia efektywności zarządzania siecią warto rozważyć wdrożenie wspomnianego już wcześniej SD-WAN, czyli nowoczesnego rozwiązania sieciowego od Netii, które umożliwia dynamiczne zarządzanie ruchem sieciowym i optymalizację wydajności połączeń między oddziałami firmy. SD-WAN zapewnia elastyczne wykorzystanie różnych łączy internetowych, takich jak łącza MPLS 4G, a także automatycznie dostosowuje trasowanie ruchu w zależności od jego charakterystyki i dostępnych zasobów.

 
 
 
 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×