Rynek usług telekomunikacyjnych rozwija się z roku na rok. Jedną z coraz popularniejszych usług telekomunikacyjnych dla firm stają się wirtualne sieci prywatne – VPN (Virtual Private Network), przez co rankingi VPN co roku powiększają się o kolejne pozycje. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaki VPN wybrać, gdyż najpierw trzeba zrozumieć, co to jest i w jaki sposób działa.
Po co stosować VPN?
To, jak działa VPN, determinuje metody jego wykorzystania. Nadrzędnym celem zarówno dużych korporacji, jak i nieco mniejszych klientów biznesowych jest stworzenie sieci wewnętrznej, pozwalającej na swobodną pracę wielu oddziałów firmy, niekiedy rozlokowanych po całym świecie. Poszczególne biura dzięki VPN mogą swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie korzystać ze wspólnego oprogramowania. Brak możliwości przechwycenia transferu danych przez zewnętrzne podmioty jest jedną z najistotniejszych zalet VPN. Dzieje się tak dlatego, że taka sieć tworzy tunel korzystający z sieci publicznej.
Rodzaje sieci VPN i stosowane technologie podkładowe
Powszechnie wykorzystuje się dwa rodzaje sieci VPN. Pierwszym z nich jest prywatna sieć wirtualna posiadająca zdalny dostęp do innej sieci takiej, jak Internet. Jest ona stosowana bardzo często w małych i średnich firmach. Duże korporacje korzystają zaś bardzo często z innego typu VPN, tj. VPN lokacja-lokacja. Ten drugi jest rodzajem zamkniętej sieci określanej jako Intranet. Stosuje się ją wtedy, gdy trzeba zapewnić połączenie pomiędzy różnymi lokalizacjami takimi, jak na przykład biura jednej firmy zlokalizowane w odległych miejscach. Odpowiadając na pytanie, jaki VPN wybrać, trudno o konkretną odpowiedź, gdyż jest to zależne od potrzeb użytkownika. Konsultanci Netii są jednak w stanie dobrze doradzić w tej kwestii i zaproponować zindywidualizowaną ofertę w ramach usługi Netia Biznes VPN. Wiele z usług VPN opiera się na warstwie podkładowej bazującej na standardowym protokole TCP/IP.
Możliwości konfiguracji Quality of Service (QoS) w sieciach VPN
Odpowiedź na pytanie, jaki router VPN wybrać jest skorelowana z tym, czy w danej sytuacji przydatna będzie funkcja QoS. Router powinien obsługiwać tę funkcję. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które korzystają z VPN na wielu urządzeniach, co z założenia jest celem tworzenia wirtualnej sieci prywatnej. Konfiguracja routera zazwyczaj jest dość prosta i można ją zrobić w zakładce z zaawansowanymi ustawieniami. Po wybraniu, które urządzenia mają pobierać lepszy sygnał, należy pamiętać o zresetowaniu routera. To, jak korzystać z VPN pod względem technicznym nie jest jednak problemem dla klientów Netia Biznes VPN, gdyż za wszystko odpowiadają specjaliści z Netii. Jest to ogromne ułatwienie dla klientów. Nie muszą oni mieć umiejętności technicznych, ani zatrudniać do obsługi VPN dodatkowych pracowników. Analizując zestawienie top VPN i to, jaki VPN wybrać, zawsze należy zwracać uwagę na zakres pomocy technicznej. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności klient może nie poradzić sobie ze skonfigurowaniem urządzeń czy optymalnym wykorzystaniem sieci, a już na pewno będzie to bardzo utrudnione. Należy więc pamiętać, że usługa Netii jest dopasowana pod kątem klientów także w zakresie pełnego wsparcia technicznego.
VPN a SD-WAN – różnice
Alternatywą dla usług VPN jest tworzenie sieci SD-WAN. Są one rozwinięciem popularnych niegdyś sieci WAN, które miały swoje ograniczenia. Tworzenie sieci WAN ograniczało użytkowników w zakresie szybkości transferu danych, co ze względów technicznych było nie do pokonania. SD-WAN niweluje ten problem i jest to alternatywa dla sieci VPN.
SD-WAN jest bardziej zaawansowaną formą WAN. Jeżeli dany klient ma dwa i więcej łączy, chce z nich korzystać aktywnie oraz ma wyjście do Internetu z każdego punktu, to z pewnością SD-WAN będzie dla niego idealnym rozwiązaniem. MPLS nie zapewni korzystania wraz z aplikacjami chmurowymi i nie zapewni sterowania ruchu per aplikacje. Jeżeli klientowi zależy na posiadaniu sieci VPN z usługami bezpieczeństwa oraz chce mieć więcej niż jedną wydzieloną sieć, a jednocześnie potrzebuje segmentacji ruchu, to z pewnością SD-WAN spełni te oczekiwania. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, Netia do swojego portfolio wprowadziła usługę SD-WAN, zapewniając w niej najlepsze parametry vs. oczekiwania.
Wady i zalety rozwiązań VPN
Częstym pytaniem, które się pojawia jest to, czy korzystanie z VPN jest legalne. Odpowiedź brzmi tak, a co więcej – usługa Netia Biznes VPN nie wzbudza żadnych wątpliwości prawnych. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jaki VPN jest najlepszy. Jednak niewątpliwą zaletą usług oferowanych przez Netię jest ich elastyczność. Pod względem technicznym VPN pozwala na wdrożenie tego rozwiązania nawet w małych firmach, chcących uniknąć wysokich kosztów.
Rozwiązania VPN w ofercie Netii
W ofercie Netii duży nacisk kładzie się też na to, by ułatwić klientowi obsługę sieci. W niektórych usługach tego typu ogromną wadą jest bowiem pozostawienie klienta samemu sobie ze wszystkimi kwestiami technicznymi. Tutaj należy pamiętać, że nawet najlepsze programy VPN nie zastąpią rzetelnej pomocy technicznej. Netia Biznes VPN wychodzi w tym zakresie naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i przyjmuje na siebie wszelkie aspekty techniczne.
Sprawdź też, jak zachować prywatność w sieci oraz jak przestrzegać bezpieczeństwa internetowego - szczególnie jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo indywidualne.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105
Może Cię również zainteresować...