Co to jest sieć MAN? | Biznes Netia
Menu główne

Sieć MAN - co to jest, jakie ma wady i zalety?

25 listopada 2020, Autor: Krzysztof Jaworski, Kierownik Produktu - Netia S.A.

Sieć MAN to angielski skrót od Metropolitan Area Network. Oznacza dużą sieć komputerową, obejmującą swoim zasięgiem miasto lub nawet całą aglomerację. Sieci komputerowe MAN powstają najczęściej poprzez wykorzystanie światłowodów. Budowane są w miejscach, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na sprawną i szybką wymianę danych między takimi punktami jak: szkoły, instytucje prywatne lub rządowe. Sieć miejska MAN łączy ze sobą sieci LAN. A co to jest sieć LAN? Jest to sieć urządzeń, które są ze sobą połączone i znajdują się stosunkowo blisko siebie. MAN miejska sieć komputerowa może się składać z modemów, routerów, przełączników, serwerów komunikacyjnych oraz konwerterów. Netia oferuje w tym zakresie wysokiej jakości usługi.
 

 
 
 
 

Co to jest sieć oznaczona skrótem MAN?

 

Sieć oznaczona skrótem MAN oznacza sieć komputerową dużych rozmiarów. Jej zasięg może obejmować miasto, bądź całą aglomerację. Sieci MAN zwykle używają połączeń światłowodowych, aby komunikować się pomiędzy poszczególnymi sieciami LAN, które wchodzą w jej skład. Sieć komputerowa MAN powstaje najczęściej na zlecenie instytucji edukacyjnych, prywatnych lub rządowych, które funkcjonują w oparciu o wymianę ogromnej ilości danych. Budowa sieci MAN wykorzystuje takie technologie jak: bezprzewodowe połączenia podczerwone, radiowe czy laserowe, SMDS, FDDI bądź ATM. Każde duże miasto w Polsce posiada swoją sieć MAN.

 

Topologia i standardy sieci MAN

 

Sieć lokalna MAN jest dużą siecią komputerową, której zasięg obejmuje miasto lub nawet całą aglomerację. Topologia, charakteryzująca sieć MAN, to zestaw zasad łączenia fizycznego oraz komunikacji za pomocą określonego nośnika sieci. Konkretny jej rodzaj wpływa na wybór złączy, kabli i inne standardy sieci MAN. Topologia szynowa dotyczy łączenia komputerów poprzez przewód koncentryczny. Natomiast topologia pierścieniowa oznacza łączenie ich za pomocą światłowodowego kabla. Te oraz inne kwestie takie, jak: co to jest WLAN oraz jak wygląda budowa sieci WAN, wyjaśnią wyspecjalizowani fachowcy Netii. By dowiedzieć się więcej, warto zajrzeć też do specjalistycznych artykułów, w których poruszają oni te i inne tematy. Czytając, można zrozumieć, co to jest sieć WLAN, czy też sprawdzić, jak wygląda zarządzanie tego typu siecią. W razie wątpliwości, wystarczy się skontaktować, a fachowcy rozwieją je w mgnieniu oka.

 

Wady i zalety sieci MAN

 

Sieć miejska MAN jest okablowana za pomocą światłowodów i wykorzystywana w mieście lub całej aglomeracji do transmisji danych na odległość nawet pięćdziesięciu kilometrów. MAN sieci komputerowe dość szybko przysyłają dane, umożliwiając większy jej zasięg. Samo wytyczenie trasy sieci MAN może trwać nawet miesiąc. Tego rodzaju sieci miejskie MAN umożliwiają dużym instytucjom edukacyjnym, prywatnym i rządowym sprawną i szybką wymianę danych bez konieczności udziału stron trzecich. W ofercie Netii znajdują sprawdzone sieci komputerowe MAN. W razie jakichkolwiek wątpliwości fachowcy odpowiedzą na każde pytanie klientów. 

Może Cię również zainteresować...

Dowiedz się więcej o sieciach WLAN

Umów kontakt

Wybierz swój język ×