Sieć MAN – co to jest? Czym się wyróżnia? | Biznes Netia
Menu główne

Sieć MAN – czym się wyróżnia?

28 listopada 2023, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Sieć MAN to rozległa sieć miejska lub metropolitalna tworzona w celu zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności lub działającej na danym terenie organizacji. Łączy komputery i urządzenia IoT, zapewnia powszechny dostęp do darmowego Internetu na określonym terenie oraz może działać niezależnie od innych sieci.

 
 
 
   

Co to jest sieć MAN?

 

Sieć MAN to duża sieć komputerowa, która swoim zasięgiem obejmuje całe miasto lub miejską aglomerację (ang.: Metropolitan Area Network). Może pełnić funkcję rozproszonej na dużym terenie sieci firmowej do użytku biznesowego lub sieci regionalnej/gminnej, jako sposób na komunikację z mieszkańcami (np. w formie darmowych hot-spotów Wi-Fi na terenie miasta). Jest często budowana przez uniwersytety jako rozbudowana sieć kampusowa, łącząca ze sobą wiele ośrodków.

 

MAN jest siecią zdecydowanie bardziej rozległą niż LAN, a w swojej topologii łączy zazwyczaj wiele sieci lokalnych. W latach 90. ubiegłego wieku do tworzenia pierwszych sieci MAN wykorzystywano publiczną komutowaną sieć telefoniczną (PSTN), która jednak nie radziła sobie zbyt dobrze ze skokowo narastającym ruchem, jaki generowały poszczególne sieci LAN. Tego rodzaju sieci były wówczas konstruowane jako prywatne sieci łączące poszczególne oddziały firm czy urzędy na terenie miasta i niekoniecznie zapewniały połączenie z sieciami zewnętrznymi WAN (np. z internetem), jak ma to dziś powszechnie miejsce. Niedługo później do konstruowania sieci metropolitalnych zaczęto wykorzystywać łącza światłowodowe, co pozostało standardem aż do dziś.

 

Sieć MAN może wykorzystywać różne standardy łączności, m.in.: IEEE 802.16 (WiMAX), ATM, Ethernet, VDSL, SMDS czy coraz mniej popularne FDDI. Jeśli warunki nie pozwalają na zastosowanie łączy światłowodowych, inżynierowie wykorzystują często połączenia radiowe, na podczerwień lub technologie laserowe.

 

Najważniejsze zalety sieci MAN

 
  • Prywatność i bezpieczeństwo – duże organizacje mogą pozwolić sobie na tworzenie sieci MAN, które są konstruowane oraz utrzymywane bez udziału podmiotów trzecich (np. dostawcy internetu). Daje to pewne zabezpieczenie i zmniejsza ryzyko ataku.

  • Małe opóźnienia – działanie na niewielkiej przestrzeni i małe odległości pomiędzy punktami zmniejszają poziom opóźnień przesyłanych danych. Ma to duże znaczenie dla niektórych technologii (np. VoIP).

  • Wysoka przepustowość – wykorzystanie łączy światłowodowych pozwala osiągać bardzo dużą wydajność połączenia. Sieci MAN budowane od podstaw dla konkretnej organizacji mogą być zorientowane na potrzebę przesyłania dużych ilości danych. Z tego powodu z sieci MAN korzysta między innymi środowisko akademickie, wykorzystując je do dzielenia się materiałami badawczymi i dużymi zbiorami danych.
 

Przykłady zastosowania sieci MAN

 
  • Nowy Jork wykorzystuje sieć MAN do poprawy jakości życia mieszkańców. Na terenie metropolii istnieje gęsta sieć darmowych punktów Wi-Fi. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu sieć MAN łączy się także z urządzeniami IoT, takimi jak parkometry czy sygnalizacja świetlna.

  • Dużo bliższym nam przykładem jest Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (TASK) łącząca poszczególne uczelnie i instytucje badawcze na terenie całego Trójmiasta. Sieć oferuje dostęp do zasobów naukowych i zapewnia szybki szerokopasmowy internet z możliwością przesyłania dużych pakietów danych. Sieć daje także bezpieczne środowisko do przeprowadzania wideokonferencji.
 

MAN a inne rodzaje sieci

 

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami sieci obejmują głównie obszar geograficzny, na jakim dana sieć może operować, ale także przepustowość i zastosowanie. Omawiane sieci MAN to sieci o średnim zasięgu geograficznym (w porównaniu do LAN i WAN). Są punktem pośrednim pomiędzy lokalnymi sieciami LAN, tworzonymi na potrzeby pojedynczych oddziałów, biurowców, szkół, uczelni (maksymalna odległość pomiędzy punktami do 1 km), a mającymi globalny zasięg sieciami WAN, które mogą łączyć zlokalizowane na całym świecie oddziały firm, sieci MAN lub wszystkich użytkowników Internetu.

 

Sieci MAN i WAN oferują zazwyczaj większą przepustowość z uwagi na zastosowanie łączy światłowodowych (w przeciwieństwie do sieci LAN, gdzie powszechnie wykorzystuje się technologię Ethernet, choć nie jest to warunek konieczny).

 

Niezawodność i bezpieczeństwo – rozwiązania sieciowe od Netii

 

Netia należy do grona liderów tworzenia i utrzymania bezpiecznych sieci komputerowych w Polsce. Oferowane lokalne sieci bezprzewodowe WLAN to kompletna usługa dostarczana „pod klucz”. W ramach Netia WLAN zyskasz bezpieczne połączenie Wi-Fi na terenie swojej firmy, z którego będą mogli korzystać pracownicy, partnerzy oraz goście. Netia WLAN sprawdza się także w hotelach, restauracjach czy sklepach, a to za sprawą możliwości przesyłania sprofilowanego contentu reklamowego, służącego maksymalizowaniu sprzedaży. Zapewnienie bezpiecznego internetu dla gości pozwoli Ci także zbierać dodatkowe informacje – tak bardzo cenne w rozwoju firmy.

 

Netia zapewnia również budowę i pełne utrzymanie bezpiecznych sieci WAN opartych o stabilne symetryczne łącza w technologii Ethernet. Takie rozwiązanie pozwala nawet na dziesięciokrotnie niższy koszt transmisji danych w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań WAN. Tego rodzaju sieć daje ogólnopolski zasięg, łącząc ze sobą odległe oddziały firmy.

 

Netia rozwija także usługę tworzenia i utrzymania sieci SD-WAN. To rozległe sieci o centralnym sterowaniu z administracją w warstwie oprogramowania, łączące oddziały firmy położone w różnych miejscach na świecie. SD-WAN pozwala na efektywniejsze wykorzystanie sieci, szybkie przesyłanie zasobów, płynne działanie aplikacji i bardzo intuicyjne zarządzanie infrastrukturą. Poznaj Netia SD-WAN+!

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×