Chmura obliczeniowa (cloud computing) i jej zastosowanie
Technologia chmury obliczeniowej to innowacyjne podejście do kwestii organizacji zaplecza informatycznego w firmie. Do tej pory pewnym standardem (a jeszcze do niedawna jedyną możliwością) w przedsiębiorstwach było tworzenie własnej, indywidualnej infrastruktury informatycznej opartej na serwerach, bazach danych oraz zasobach ludzkich. Do zarządzania tą infrastrukturą niezbędni byli specjaliści posiadający kwalifikacje, umiejętności i wiedzę. Czym jest chmura obliczeniowa i dlaczego warto postawić na to nowoczesne rozwiązanie?
Chmura obliczeniowa
Firmy inwestujące w nowoczesne rozwiązania coraz częściej skłaniają się ku cloud computing czyli chmurze obliczeniowej. Rozwiązania tego typu oferuje Netia i są to: Netia Compute, Netia Kolokacja oraz Serwery Dedykowane. Czym jest chmura internetowa i jak z niej korzystać? Jakie korzyści płyną z wdrożenia jej w przedsiębiorstwie? Dlaczego przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej daje wiele korzyści?
Co to jest chmura obliczeniowa?
Wszystkie elementy firmowej infrastruktury informatycznej, które do tej pory wymagały fizycznej przestrzeni (niejednokrotnie na serwerownię trzeba było wydzielić osobne pomieszczenie i zadbać o nieprzerwany dostęp prądu), dzięki postępowi technologicznemu można przenieść do chmury. Chmura Netii pod nazwą Netia Compute to realne oszczędności, zarówno w kwestii miejsca, jak i finansów.
Technologia cloud computing pozwala na gromadzenie danych i ich przetwarzanie w chmurze obliczeniowej. Nie trzeba martwić się o to, czy są odpowiednio zabezpieczone serwery przed zewnętrznymi atakami. Netia, jako dostawca usługi chmury obliczeniowej, odpowiada między innymi za bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych, a także za to, aby infrastruktura była na bieżąco modernizowana.
Historia chmury obliczeniowej
Chmura obliczeniowa to rozwiązanie, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Chociaż technologie chmurowe dopiero zaczynają być popularne na szerszą skalę i coraz więcej osób dowiaduje się, co oznacza cloud computing, sama koncepcja powstała już pół wieku wcześniej. Jako rok przełomowy dla działania technologii internetowych można przyjąć 2000 rok - wówczas ewolucje znacznie przyspieszyły, a definicja cloud computing przybrała bardziej wyraziste kształty.
Przykłady zastosowania chmury obliczeniowej
Przykładów zastosowań chmury obliczeniowej jest wiele np. do tworzenia firmowej architektury sieciowej. Najczęściej z opcji tej korzystają dostawcy Internetu do obsługi gier, poczty czy edycji dokumentów. Możliwe jest również odtwarzanie muzyki czy streaming video. W ramach tego rozwiązania użytkownicy mogą wykorzystywać różne oprogramowanie, bez konieczności ich instalacji na komputerze. Dobrym przykładem są tutaj edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne.
Zalety chmury obliczeniowej
Różne są rodzaje chmur internetowych, ale cel każdej z nich jest taki sam - bezpieczne przetrzymywanie danych na zewnętrznym serwerze, zamiast na dysku tradycyjnym. Usługi chmury obliczeniowej, czyli Netia Compute to nic innego jak outsourcing informatyczny - rozwiązanie idealne dla małych i dużych firm, pozwalające zaoszczędzić i miejsce i pieniądze. Firmy korzystają z serwerów u usługodawcy, przez co nie muszą martwić się o ich zabezpieczenie. Netia Compute & Data Center to oferta skierowana głównie do średnich i dużych firm, dzięki której przedsiębiorcy mają okazję korzystać z elastycznych modeli rozliczeń, pozwalających na realne oszczędności. Ponadto, technologia chmurowa pozwala na rezygnację z długoterminowych umów i zobowiązań wobec wyspecjalizowanego personelu kierowanego do obsługi serwerów.