Co to jest chmura dla firm? Jaka jest najlepsza? | Biznes Netia
Menu główne

Co to jest cloud computing dla firm? Czym charakteryzuje się najlepsza chmura?

06 maja 2022, Autor: Netia

Jeszcze do niedawna wielu przedsiębiorców nie zdawało sobie sprawy, co to jest chmura dla firm, natomiast dziś znacznie stosowniejszym pytaniem jest to, jaka chmura dla firm jest najlepsza. Z raportu PMR pt. „Chmura i Cyberbezpieczeństwo w Polsce 2021”, opracowanego we współpracy z Netią, wynika, że w 2020 roku co trzecia firma w UE i co czwarta w Polsce korzysta z płatnych usług w chmurze. Jednocześnie wśród głównych czynników powstrzymujących firmy przed wykorzystaniem rozwiązań z zakresu cloud computingu znalazły się obawy przed migracją do chmury (30%). Czy aby na pewno te obawy są słuszne i czy badani wiedzieli, czym charakteryzuje się dobra chmura?

 
 
 
   

Co to jest chmura dla firm? Czym różni się od standardowej?

 

Rozwiązania chmurowe to odpowiedź na cyfrową rewolucję i coraz większe ilości przetwarzanych danych. Prywatni użytkownicy zazwyczaj przechowują w chmurze drobne pliki – zdjęcia, filmy i dokumenty. Firmy mogą natomiast przenosić do chmur całe procesy. Usługi chmurowe są bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze warianty to:

 

  • Chmura prywatna – przestrzeń chmurowa na wyłączność, której firma nie współdzieli z innymi użytkownikami.
  • Chmura publiczna – przestrzeń chmurowa należąca do zewnętrznych dostawców (Google, Amazon, Netia), będąca częścią globalnej sieci.
 

Ponadto do wyboru mamy różne modele korzystania z aplikacji chmurowych:

 

  • Infrastructure as a Service (IaaS) – Infrastruktura jako usługa. Chmury umożliwiające dostęp do serwerów, sieci oraz magazynów danych.
  • Platform as a Service (PaaS) – Platforma jako usługa. Chmury dające możliwość tworzenia własnego oprogramowania.
  • Software as a Service (SaaS) – Oprogramowanie jako usługa. Gotowe aplikacje sieciowe, do których użytkownik nie może wprowadzać zmian. Zaliczają się do nich m.in. poczty elektroniczne.
 

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego często łączy się je w ramach chmur hybrydowych.

 

Najlepsza chmura dla firm – co ją wyróżnia?

 

Nie sposób znaleźć jedno idealne rozwiązanie chmurowe, ponieważ potrzeby poszczególnych firm bardzo się różnią. Jednak bez względu na to, jaką działalność prowadzimy, warto zwrócić uwagę na poniższe czynniki:

 

Bezpieczeńśtwo

 

Aż 23% ankietowanych biorących udział we wspomnianym wcześniej badaniu zadeklarowało, że nie decyduje się na chmurę ze względu na brak zaufania do tego rodzaju rozwiązań. Przechowywanie plików we własnym centrum danych może wydawać się bezpieczniejsze, ale często to jedynie pozory, bo takie miejsca również bywają celem ataków. Ponadto, ze względu na coraz dalej idącą cyfryzację, robi się to zwyczajnie uciążliwe. Kolejne terabajty danych obciążają firmowe serwery, dokładają pracy działowi IT i utrudniają dalsze skalowanie biznesu.

 

Rozwiązaniem jest chmura, która nie naraża firmy na wyciek danych., bowiem dostawcy chmurowi są w stanie zapewnić firmom nieporównywalnie wyższy poziom zabezpieczeń – zarówno samej infrastruktury, jak i przechowywanych w chmurze wrażliwych danych. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy rzetelnego partnera, który:

 
  • dysponuje certyfikowanym Data Center chronionym zarówno przed nieprzewidzianymi zdarzeniami (pożar, zalanie itd.), jak i dostępem osób z zewnątrz,
  • zadba o bezpieczeństwo danych podczas migracji,
  • dostarcza rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.
 

Powierzając dane takiemu usługodawcy, raczej niczym nie ryzykujemy.

 

Szybkość transmisji

 

Szybkość transmisji danych w chmurze zależy od wielu czynników:

 
  • prędkości połączenia internetowego,
  • szerokości pasma,
  • lokalizacji Data Center, gdzie przechowywane są dane,
  • jakości połączeń między chmurą prywatną a zasobami w chmurach publicznych (jeśli korzystamy z rozwiązań hybrydowych).
 

Idealnie, aby Data Center, gdzie przechowywane są dane, było połączone z siedzibą firmy światłowodem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego sprawdźmy, jakimi technologiami wspiera się dostawca chmury, aby mieć pewność, że zawsze i wszędzie będziemy mieć dostęp do danych.

 

Jeżeli zależy nam na bardzo szybkim i niezawodnym połączeniu z chmurą, rozwiązaniem mogą być dedykowane łącza wspierane dodatkowymi systemami bezpieczeństwa.

 

Wsparcie ekspertów

 

Migracja danych do chmury, a następnie jej konfiguracja i konserwacja, to skomplikowane procesy, nad którymi powinni czuwać specjaliści. Dobry dostawca usług chmurowych to taki, który zapewnia wsparcie własnego zespołu ekspertów na każdym z wymienionych etapów. Wysoce ryzykowana jest sytuacja, gdy nad całym procesem czuwa wyłącznie zespół IT po stronie klienta. Zewnętrzna chmura ma za zadanie odciążać wewnętrzne działy IT z tego rodzaju obowiązków.

 

Elastyczność budżetu

 

Wysokie koszty to obok obaw o bezpieczeństwo druga najpopularniejsza wątpliwość związana z rozwiązaniami chmurowymi. Jednak zakup i utrzymanie własnych serwerów również kosztuje, i to nie mało, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej i trudności związane z rekrutacją do działów IT.

 

Zatem chmura paradoksalnie może okazać się tańsza. Korzystając z niej, płacimy wyłącznie za realnie wykorzystywaną moc obliczeniową. Wraz z rozwojem firmy można ją oczywiście zwiększać, dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać usługodawcę, który jest otwarty na indywidualne potrzeby klienta. Nie bez znaczenia jest też transparenty system rozliczeń – najlepsza chmura dla firm to taka, której dostawca dostarcza szczegółowe wyliczenia kosztów.

 

Dbałość o środowisko

 

Usługi chmurowe potrafią być bardzo energochłonne, dlatego jeśli jako firma stawiamy przed sobą ambitne cele środowiskowe (np. neutralność węglową), warto rozejrzeć się za partnerem, który inwestuje w energooszczędne technologie i zasila swoje obiekty z pomocą alternatywnych źródeł energii.

 

Rozwiązania chmurowe dla firm od Netii

 

Netia oferuje klientom biznesowym szereg rozwiązań chmurowych, m.in.:

  • obsługę i przechowywanie danych w chmurze publicznej Netia Compute lub w indywidualnie projektowanych chmurach prywatnych zbudowanych na Serwerach Dedykowanych.
  • zestawianie szybkiej i bezpiecznej transmisji danych z chmurami takimi, jak: Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud oraz stu innymi publicznymi chmurami obliczeniowymi na świecie (usługa Cloud Tunel).
  • aplikacje oparte na modelu chmury, np. rozwiązanie czy Netia UC with Cisco Webex w zakresie zintegrowanej komunikacji czy Netia Video Anywhere umożliwiające sprawną organizację telekonferencji
 

Dzięki rozległej sieci nowoczesnych światłowodów i wyspecjalizowanej przez lata obsłudze sieci telekomunikacyjnych, Netia jest w stanie sprostać różnym potrzebom transmisji. Dochodzą do tego inwestycje w infrastrukturę, m.in. jedne z najnowocześniejszych obiektów Data Center w Polsce, zlokalizowane w kluczowych dla biznesu miejscach. Serwery, jak i towarzysząca im infrastruktura, znajdują się pod pełną kontrolą specjalistów. Nad ich bezpieczeństwem czuwają także niezawodne systemy gaśnicze oraz precyzyjne systemy chłodzenia zasilane zieloną energią, pochodzącą z farm wiatrowych. Zespół Netii oferuje całodobowe wsparcie i pomoc techniczną, zarówno na etapie migracji, jak i podczas codziennego korzystania z chmury.

 

Co do kosztów – możliwy jest zarówno stały abonament, jak i elastyczne opłaty bez konieczności deklarowania minimalnego zużycia zasobów.

 

Sprawdź też informacje o kolokacji w Netii, dzięki której możesz zaoszczędzić nawet 62% kosztów IT.

 
 
 
 

Polecane treści:

Wybierz swój język ×