Dlaczego warto wybrać chmurę od polskiego dostawcy? | Biznes Netia
Menu główne

Dostawcy chmury obliczeniowej w Polsce – dlaczego warto postawić na krajowych dostawców?

02 listopada 2022, Autor: Netia

Dostawcy chmury obliczeniowej w Polsce to jedno z zagadnień poruszanych w raporcie Computerworld dotyczącym badania redakcyjnego pt. „W poszukiwaniu optymalizacji. Data center, Kolokacja i Chmura”, przygotowanego we współpracy z Netią i VMware. Badaniem zostało objętych ponad 100 firm z przewagą dużych przedsiębiorstw i korporacji. Przytoczone w raporcie wyniki dostarczają wielu interesujących i częściowo zaskakujących wniosków. W artykule przedstawiamy najważniejsze z nich, w tym jakimi kryteriami kierują się organizacje w wyborze dostawcy chmury i dlaczego najniższa cena nie zawsze jest najistotniejsza.

 
 
 
   

Dlaczego odpowiedni dostawca chmury jest tak ważny?

 

Ostatnie lata nie są łaskawym czasem dla biznesu. Firmy różnej wielkości i działające niemal w każdej branży mierzą się z wielowymiarowymi wyzwaniami. Trudności pojawiają się we wszystkich aspektach prowadzenia firm, co wymaga szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. Z jednej strony pojawia się potrzeba zapewnienia bezpiecznego i wydajnego środowiska pracy dla zespołów rozproszonych, wykonujących zdalnie swoje obowiązki służbowe (co jest pokłosiem pandemii COVID-19), z drugiej trzeba mierzyć się z wysokimi cenami energii.

 

Kolejną kwestią, związaną z ogólną sytuacją geopolityczną, jest szalejąca dwucyfrowa inflacja, która winduje praktycznie wszystkie koszty prowadzenia biznesu. Nie można też zapominać o konsekwencjach wojny w Ukrainie i pojawiających się tym samym nowych atakach cybernetycznych, które stanowią zagrożenie nie tylko dla krytycznej infrastruktury państw sojuszniczych, ale i dla biznesu.

 

Powyżej przytoczone sytuacje potwierdzają, że firmy potrzebują w sposób szczególny zadbać o kwestie bezpieczeństwa. W raporcie Computerworld aż 67% ankietowanych przedsiębiorstw wskazuje zapewnienie jak najlepszej ochrony jako największe wyzwanie. Niemniej jednak chmura obliczeniowa może pomóc się z nim zmierzyć. W tym świetle istotną kwestią staje się wybór dostawcy chmury, którą oferują zarówno krajowi, jak i globalni gracze. Niezależnie od dostawcy, rezygnacja z utrzymywania własnej infrastruktury informatycznej na rzecz migracji do chmury pozwala generować oszczędności na zużyciu energii elektrycznej, zatrudnieniu specjalistów IT oraz zakupie sprzętu. Koszty obu rozwiązań porównaliśmy w dedykowanym artykule.

 

Wyniki raportu Computerworld wykazały, że, wiele firm wybiera usługi chmurowe polskich dostawców i jest to zgodne z obserwowanym od dawna trendem. Krajowi dostawcy cieszą się zazwyczaj większym zaufaniem i doceniane jest ich indywidualne podejście do każdego projektu. Jak się okazuje, ma to kilka istotnych plusów:

 

• Krajowi dostawcy chmury obliczeniowej stosują się do polskich przepisów, zapewniając pełną zgodność z obowiązującym prawem i systemem podatkowym.

 

• Lokalizacja data center w niewielkiej odległości powoduje mniejsze opóźnienia przesyłu danych.

 

• Dostawca i usługobiorca pracują w tej samej strefie czasowe, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać szybką pomoc, a w dodatku w ojczystym języku.

 

Cena, jakość, a może dostawca – co biorą firmy pod uwagę przy wyborze chmury?

 

Jak wynika z przytoczonego raportu, firmy szukają oszczędności, ale nie zapominają o bezpieczeństwie, stawiając je nierzadko ponad finalnymi kosztami rozwiązania. Odpowiedziało tak 62% ankietowanych, dla których bezpieczeństwo i dostępność są najważniejszymi kryteriami przy wyborze dostawcy chmury obliczeniowej z Polski lub zza granicy. Wśród nich największy udział mają małe i średnie przedsiębiorstwa, podczas, gdy te duże i korporacje stawiają częściej na optymalizację kosztową.

 

Choć 75% ankietowanych firm posiada własne data center, to aż 54% w różnym zakresie korzysta z usług chmurowych zewnętrznych dostawców (30% decyduje się na kolokację serwerów). Raport Computerworld wskazuje rozwiązania, które mogą być kluczowe przy wyborze dostawcy chmury. Wśród planowanych do wdrożenia firmy wskazują Disaster Recovery as a service (DRaaS), które pozwala uruchomić systemy IT w środowisku zapasowym podczas awarii tego podstawowego np. w siedzibie firmy. Fizyczna bliskość lokalizacji Data Center i firmy korzystającej z DRaaS jest bardzo ważna.

 

Usługę DRaaS można uruchomić na różnych rodzajach chmur i staje się ona standardowym elementem systemu zabezpieczeń w wielu organizacjach. Aż 39% ankietowanych już teraz posiada zapasowe lokalizacje dla swojej infrastruktury IT.

 

Dostawcy chmury obliczeniowej w Polsce – co pokazują statystyki?

 

Raport Computerworld rzuca pozytywne światło na dostawców chmury obliczeniowej w Polsce. Aż 85% data center i serwerowni wyposażonych jest w zasilanie podtrzymujące (UPS), a niemal połowa na stałe monitoruje fizyczny dostęp do obiektu, zwiększając tym samym bezpieczeństwo danych. Tylko co czwarty dostawca zdecydował się na wielotorowe zasilanie podstawowe (na co z pewnością ma wpływ wysoki koszt takiej architektury).

 

Z raportu wynika jasno, że bezpieczniejsze, lepiej zaprojektowane i bardziej dostępne centra danych budowane są przez dużych, rynkowych graczy. Mniejsi dostawcy muszą z kolei liczyć się z pewnymi kompromisami, by zachować konkurencyjność ofert. Objawia się to często np. rezygnacją z takich rozwiązań, jak klimatyzacja precyzyjna, systemy odzyskiwania ciepła z serwerowni czy wykrywania i gaszenia pożarów.

 

Lokalna chmura od Netii

 

Firmy poszukujące dostawcy chmury obliczeniowej w Polsce, planujące całkowitą wirtualizację czy przeniesienie części zasobów do chmury (tzw. chmura hybrydowa) może zainteresować usługa Netia Compute w modelu IaaS (infrastruktura jako usługa), a także Netia Compute DraaS umożliwiająca uruchomienie infrastruktury informatycznej klienta w zapasowym środowisku w odrębnej fizycznie lokalizacji. Netia otrzymała certyfikaty VMware Cloud Verified i Disaster Recovery Validated Partner, co oznacza, że usługi chmurowe i DRaaS zbudowane są w oparciu o najlepsze praktyki i wiedzę ekspercką w tym obszarze.

Wśród innych usług Data Center Netii znajdują się:

Kolokacja – usługa pozwalająca zminimalizować ryzyko niedostępności systemów IT, dzięki umieszczonym w Netia Data Center serwerom, chronionym w najwyższym stopniu przed przerwą w zasilaniu, pożarem, zalaniem czy włamaniem hakerów oraz osób fizycznych. 

 

Serwery dedykowane zapewniające wysoką wydajność i niezawodność ze względu na dopasowanie parametrów rozwiązania do indywidualnych potrzeb klientów.

Przypominamy, że Data Center Netii to jedne z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Wyposażone są m.in. w wielotorowe zasilanie obiektów, zasilanie awaryjne wraz z profesjonalnymi systemami gaszenia pożarów i całodobowy monitoring obiektów. Najnowszy obiekt Data Center Netii w Jawczycach objęty jest certyfikacją zgodną z normą EN 50600. Co więcej, usługi chmurowe i kolokacyjne we wszystkich Data Center Netii uzyskały certyfikat ISO IEC 27001:2017, potwierdzający bezpieczeństwo informacji.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o usługach chmurowych od sprawdzonego, polskiego dostawcy? Skontaktuj się z nami, przedstaw swoje potrzeby, a nasi specjaliści zaproponują Ci najlepsze rozwiązania.

 

 

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×