Wirtualny dysk - co to jest i jak go stworzyć?
Menu główne

Wirtualny dysk - co to jest i jak go stworzyć?

01 kwietnia 2021, Autor: Netia

Z pewnością większość osób słyszała, co to jest chmura internetowa i do czego służy. Otóż niezwykle popularny w ostatnich latach dysk wirtualny do przechowywania danych stanowi jedno z najchętniej wybieranych narzędzi internetowych. Korzystają z niego nie tylko jednostki administracyjne oraz potężne przedsiębiorstwa, ale również zwykli użytkownicy Internetu.

Wiele firm decyduje się na wirtualny dysk twardy, ponieważ umożliwia bezpieczne przechowywanie kopii wszystkich cennych informacji, plików, zdjęć czy dokumentów. Tak solidny backup jest odpowiedzią na liczne ataki cybernetyczne. Hakerzy starają się poznać, a nawet wykraść poufne dane wrażliwe i nierzadko wykorzystać je w sposób niemoralny oraz niezgodny z prawem. Wirtualne dyski stanowią dla nich barierę nie do pokonania. Wyjaśniamy, jak zrobić wirtualny dysk online i przedstawiamy najważniejsze informacje w tym zakresie.
 

 
 
 
   

Co to jest dysk wirtualny?

 

Dyski wirtualne są powszechnie określane mianem chmury. Stanowią aplikację webową, która służy do przechowywania różnorodnych plików poza komputerem. Nie posiadają ruchomych głowic, lecz odczytują zawartość bezpośrednio z serwera. To z kolei przekłada się na natychmiastową reakcję urządzenia. Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem oraz zaufaniem użytkowników, dlatego popularność stacjonarnych dysków zewnętrznych systematycznie spada.

 

Niewątpliwą zaletą chmury jest fakt, że wirtualny dysk do przechowywania danych wyróżnia się wysoką wydajnością, prędkością oraz sprawnością pracy. Jego pojemność jest jednak różna i zależy od dostawcy usługi. Netia oferuje własny Wirtualny Dysk. Jest on łatwy i intuicyjny w obsłudze, a zapisane na nim dane podlegają szyfrowaniu. Dostęp do nich posiada wyłącznie uprawniona osoba.

 

Jaki wirtualny dysk wybrać?

 

Decydując się na program do tworzenia wirtualnego dysku, warto wziąć pod uwagę łatwość jego obsługi, a także sprawność zarządzania poszczególnymi plikami. Narzędzie to powinno umożliwiać dzielenie się zawartością chmury z uprawnionymi do tego osobami, a przede wszystkim stanowić, dla przechowywanych zdjęć, dokumentów i innych danych, gwarancję bezpieczeństwa. Warto także zwrócić uwagę na miesięczne lub roczne koszty utrzymania dysku.

 

Najlepszy dysk wirtualny to taki, który posiada dużą pojemność, można nim zarządzać za pośrednictwem Internetu oraz zapewnia dostęp do zawartości chmury z dowolnego miejsca. Intuicyjność obsługi dysku pozwala na korzystanie z jego funkcjonalności także mniej zaawansowanym użytkownikom.

 

Jak stworzyć wirtualny dysk twardy?

 

Wirtualne dyski internetowe można pobrać na swój komputer i w bardzo prosty sposób zainstalować. Podczas zakładania konta wymagane jest podanie wyłącznie podstawowych danych osobowych, hasła oraz adresu e-mail. Po zalogowaniu się na swoją chmurę użytkownik uzyskuje dostęp do funkcjonalnego i przejrzystego menu. Jest ono podzielone na kilka przydatnych zakładek, takich jak zdjęcia, filmy, dokumenty, arkusze i inne. Samo tworzenie dysku wirtualnego oraz zarządzanie jego zawartością charakteryzuje się niezwykłą prostotą.

 

Wirtualne dyski twarde posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest automatyczne zapisywanie wszelkich wprowadzonych zmian. Uprawnieni użytkownicy mogą więc swobodnie edytować materiały bez obaw o ich utratę.

 

Jak usunąć dyski wirtualne?

 

Przed usunięciem swojego konta w chmurze, należy skopiować wszystkie znajdujące się w niej pliki, zdjęcia, filmy, arkusze kalkulacyjne oraz dokumenty. W przeciwnym razie ostateczna dezinstalacja uniemożliwi odzyskanie danych. Wirtualny dysk internetowy można w bardzo prosty sposób odłączyć w systemie Windows. Wystarczy skorzystać z funkcji zarządzania dyskami. Ważne jest, aby zapamiętać ścieżkę wiodącą do pożądanego pliku. Wiedza ta będzie potrzebna, aby całkowicie pozbyć się informacji zawartych na dysku. Usuwanie dysku wirtualnego kończy się wraz z kliknięciem ikonki Kosz. Jest to kompletny i sprawdzony sposób, aby dokładnie wyczyścić system Windows z informacji, które znajdowały się w chmurze. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce osób trzecich.

 

Wirtualny dysk dla firm

 

Jak utworzyć wirtualny dysk w przypadku firmy? Usługa chmury i przechowywania w niej cennych i poufnych plików prywatnych czy firmowych wciąż skutecznie podbija rynek. Program do tworzenia dysku wirtualnego jest wyjątkowo efektywnym rozwiązaniem ze względu na wygodę i łatwość użytkowania, a także wysoki poziom bezpieczeństwa danych.

 

Użytkownik może wykorzystać wirtualny dysk na zdjęcia, filmy, dokumenty, arkusze i inne ważne pliki, a także ich kopie zapasowe. Nie musi się martwić o ich utratę czy kradzież. Ataki cybernetyczne stały się prawdziwą plagą. Dlatego wielu dostawców, w tym Netia posiada w swojej ofercie bezpieczny i wydajny wirtualny dysk, na którym można szyfrować dane - usługa Netia Compute.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×