VMware – co to za oprogramowanie? | Biznes Netia
Menu główne

Chmura VMware – co to za oprogramowanie?

10 czerwca 2020, Autor: Netia

W artykule opisujemy oprogramowanie wirtualizacyjne firmy VMware, będącej światowym liderem w dziedzinie wirtualizacji. Co to jest i jak działa? Które firmy powinny zainteresować się tym oprogramowaniem i w jaki sposób wdrożyć je w swojej firmie? Jako jeden z ośmiu certyfikowanych partnerów VMware Cloud Verified w kraju odpowiemy na te i wiele innych pytań!

 
 
 
   

VMware – co to jest?

 

VMware to istniejąca na rynku od 1998 r. firma świadcząca innowacyjne usługi chmurowe. Marka stała się pionierem wirtualizacji w oparciu o serwery x86. Umożliwiło to ograniczenie kosztów działalności oraz zwiększenie jej bezpieczeństwa. Dostarczane przez nią rozwiązania pozwalają prowadzić biznes w wyjątkowo wydajnym środowisku. Wirtualizacja firmowej sieci pozwala przechowywać w stworzonym środowisku dane (na przykład backupy), treści oraz aplikacje. Oprogramowanie VMware do zarządzania zasobami obsługuje chmury prywatne, publiczne i hybrydowe.

 

Szczególnie ciekawą, w kontekście prowadzenia biznesu oraz zwiększania wydajności i bezpieczeństwa firmy, jest rodzina produktów SDDC. Architektura Software Defined Data Center (centra danych zdefiniowane programowo) składa się z kilku modułów, które pokrótce przedstawiamy poniżej.

 

VMware vCloud Director – to oprogramowanie do tworzenia infrastruktury i zarządzania zasobami chmury. Można je zastosować zarówno w chmurze prywatnej, jak i publicznej. Za pomocą prostego w obsłudze i przejrzystego interfejsu oprogramowanie pozwala na kontrolę zużycia zasobów oraz pobieranie i przesyłanie danych do chmury. VMware vCloud Director łączy się platformą VMware NSX i vSAN, tworząc podstawę wirtualizacji.

 

VMware vSphere – to platforma wirtualizacyjna, służąca do budowy chmur prywatnych, publicznych oraz hybrydowych. Składa się z oddzielnych modułów tworzących całość, w tym interfejsu vSphere Client bazującego na HTML5, który łączy się z serwerem vCenter, czyli punktem sterowania centrum danych oraz serwerami ESXi, instalowanymi na serwerze fizycznym.

 

VMware NSX – to narzędzie służące do wirtualizacji sieci fizycznej wraz ze wszelkimi funkcjami i zabezpieczeniami. Zamiast inwestowania w fizyczną infrastrukturę sprzętową możliwe jest więc jej uruchomienie w bezpiecznym i wydajnym środowisku chmurowym. Prowadzi to do ograniczenia kosztów obsługi sieci oraz możliwości dostępu do infrastruktury i zasobów z dowolnego miejsca na świecie.

 

VMware vSAN – pozwala na wirtualizację pamięci masowej (storage), wykorzystującej zasoby fizycznych serwerów. VMware vSAN współpracuje ściśle z vSphere (będąc w zasadzie jego nieodłączną częścią). Szacuje się, że wykorzystanie tego modułu może obniżyć koszty utrzymania i obsługi pamięci masowej nawet o 50%. VMware vSAN to narzędzie zorientowane na technologię flash i automatyzujące wiele procesów związanych z przetwarzaniem danych (na przykład odzyskiwanie zasobów). Jest ostatnią z kluczowych części grupy Software Defined Data Center dostarczanej przez VMware.

 

W jakich usługach używa się VMware?

 

Omówiliśmy już, co to jest i do czego służy oprogramowanie VMware, więc teraz przedstawiamy, jak można je w praktyce zastosować. W jakich firmach spotyka się te narzędzia wirtualizacyjne i kto może na nich najwięcej zyskać?

 

Oprogramowanie VMware przyda się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szybka i sprawna wirtualizacja zasobów i sieci firmowych. Tego typu rozwiązań używa się, gdy firma chce postawić na własne (wirtualne) data center, minimalizując przy tym koszty i upraszczając obsługę całej infrastruktury. Dzięki wirtualizacji i abonamentowym rozwiązaniom płatniczym (jak np. Netia Compute) przedsiębiorstwo nie musi ponosić wysokich kosztów zakupu sprzętu i jednocześnie ogranicza zużycie energii.

 

Oprogramowanie VMware wykorzystają największe chmury publiczne. Dobrym przykładem może być popularny Amazon Web Services (AWS), będący jedną z największych na świecie platform chmurowych.

 

Poszczególne produkty VMware mogą służyć także do konstruowania lokalnych chmur w oparciu o oprogramowanie VCPP (VMware Cloud Provider Program).

 

VMware w Netii

 

Zastanawiasz się, jak używać VMware? Jak wdrożyć opisane w tym artykule rozwiązania i skutecznie obniżyć koszty prowadzenia biznesu poprzez wirtualizację sieci i zasobów? Odpowiedzi może dostarczyć Netia jako jeden z ośmiu licencjonowanych partnerów VMware w Polsce (poświadczenie VMware Cloud Verified), opiera swoją ofertę chmurową właśnie o rozwiązania dostarczane przez tę jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie!

 

Netia Compute

 

Netia Compute pozwala zyskać dostęp do zasobów i narzędzi firmy VMware na współdzielonym klastrze lub w indywidualnym dedykowanym środowisku fizycznym, co pozwoli na stworzenie wirtualnego data center na potrzeby Twojej firmy.

 

Oprogramowanie VMware w połączeniu z wykorzystywanym przez Netię środowiskiem sprzętowym (hiperkonwergentna infrastruktura HCI, zbudowana na architekturze referencyjnej od Dell EMC) daje efekt w postaci wysokiego bezpieczeństwa i wydajności, a także wymierne korzyści, wynikające ze znacznego ograniczenia kosztów IT.

 

Korzystanie z przełączników Cisco Nexus w architekturze HA (platforma Cisco ACI) podnosi usługę do najwyżej rangi rozwiązań biznesowych i gwarantuje niezawodność. Wirtualizacja oparta na stale aktualizowanym oprogramowaniu VMware (VMware vCloud Director i VMware vSphere) daje pewność, że wszystkie procesy będą przebiegać w prawidłowy sposób, nad czym czuwa zespół ekspertów Netii.

 

Rozszerzeniem usługi Netia Compute może być Netia Compute DRaaS (Disaster Recovery as a Service). To rozwiązanie zapewniające ciągłość pracy systemów IT nawet w przypadku awarii lub ataku. Polega na utrzymywaniu w ciągłej gotowości zasobów wirtualnych, które w każdej chwili mogą zostać uruchomione w zapasowym Data Center Netii i przełączeniu systemów do zapasowej lokalizacji.

 

Netia Compute to usługa, która może być świadczona w ramach wygodnej i nieobciążającej budżetu firmowego formie abonamentowej – w modelu OPEX.

 

Netia Data Center

 

Zachowanie ciągłości działania usługi Netia Compute jest możliwe dzięki należącym do Netii, zaawansowanym technologicznie obiektom Data Center w Warszawie i okolicach oraz w Krakowie. Są one wyposażone m.in. w redundantne systemy zasilania gwarantowanego, awaryjnego, systemy gaszenia gazem i całodobowy monitoring. Ponadto do ich zasilania jest wykorzystywana zielona energia z lądowych farm wiatrowych (z gwarancją zasilania awaryjnego), co przyczynia się do prowadzenia etycznego i odpowiedzialnego ekologicznie biznesu. Netia w swoich Data Center świadczy również usługi udostępniania serwerów dedykowanych.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×