Co to jest ransomware i jak się przed nim zabezpieczyć? | Biznes Netia
Menu główne

Co to jest ransomware i jak się przed nim zabezpieczyć?

02 listopada 2020, Autor: Piotr Aftewicz

Życie wielu osób (zarówno prywatne, jak i zawodowe) w coraz większym zakresie toczy się w sieci. Na co dzień korzystamy ze smartfonów i komputerów, nie do końca zdając sobie sprawę z niebezpieczeństw czyhających w Internecie. Ogromnym zagrożeniem jest ransomware - złośliwe oprogramowanie blokujące dostęp do danych. Ataki ransomware w Polsce zdarzają się coraz częściej. Co to jest ransomware, dlaczego jest taki groźny i czy można się przed nim skutecznie zabezpieczyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 
 
 
   

Co to jest ransomware?

 

Ataki ransomware nastawione są na to, aby zablokować użytkownikowi dostęp do komputera. Wirus ransomware jest wyjątkowo niebezpieczny i uciążliwy. Nawet najlepszy program do usuwania ransomware nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z nieproszonym gościem. Może się okazać, że jedyną drogą na usunięcie zaawansowanych form ransomware jest zapłacenie żądanego przez hakera okupu.

To, na ile groźny jest ransomware, w dużej mierze zależy od rodzaju ataku, na jaki będziemy narażeni. Wyróżnić można screen-locker, crypto-ransomware oraz disk-encryptor. W pierwszym przypadku zostaje zablokowany ekran, a użytkownik nie może korzystać z urządzenia. Jest to stosunkowo najmniej szkodliwy atak, z którym można skutecznie walczyć, mając wiedzę, jak usunąć ransomware. W dwóch pozostałych przypadkach sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, a odzyskanie danych może okazać się niemożliwe. Dlatego warto zainstalować w odpowiednie oprogramowanie ransomware, dzięki któremu wirus komputerowy nie będzie nam zagrażać. Jaka jest najlepsza ochrona przed ransomware? Najlepszą jest odpowiednia prewencja.

 

Ransomware - jak zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem?

 

Skuteczna ochrona przed ransomware jest jak najbardziej możliwa. Inny zakres ochrony jest stosowany w przypadku firm, a inaczej chroni się użytkowników indywidualnych, którzy z zasobów sieciowych korzystają wyłącznie na własny użytek i statystycznie rzecz biorąc, są mniej narażeni na ataki tego typu. Dlaczego tak się dzieje? A to dlatego, że hakerzy mogą uzyskać zdecydowanie większy okup od firm, niż od osób prywatnych. Zatem to właśnie firmy stają najczęściej ofiarami wirusów typu ransomware.

Czy darmowa ochrona przed ransomware jest skuteczna? Z takiego rozwiązania mogą skorzystać użytkownicy prywatni, zagrożeni ewentualnym atakiem ransomware, który upubliczni kompromitujące ich treści. Firmy powinny pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć się przed ransomware w pełni profesjonalny sposób. Taką możliwość daje przedsiębiorstwom jedno z rozwiązań Netii. Operator, wśród propozycji kierowanych dla sektora biznesowego, posiada Security Operations Center - zespół profesjonalistów, którzy troszczą się o bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Nowoczesny system, z którym pracuje zespół SOC, zapewnia nieprzerwany monitoring incydentów bezpieczeństwa. Wszelkie incydenty bezpieczeństwa są analizowane i odpowiednio klasyfikowane. Jest to skuteczny sposób, aby bronić się przed atakiem ransomware.

 

Jak wykryć ransomware?

 

Pobierając pliki, otwierając załączniki przesyłane za pośrednictwem poczty e-mail czy przez wiadomości z komunikatorów, trzeba zachować szczególną ostrożność. Ataki typu ransomware są coraz powszechniejsze i w zasadzie każdy jest na nie narażony. Jak się bronić przed ransomware? Jednym ze sposobów jest dobry program anty ransomware. Ponad to jest jednak zachowanie szczególnej czujności. Gdy załącznik zawierający złośliwe oprogramowanie zostanie otwarty, wówczas oprogramowanie typu ransomware zaczyna szyfrować dane na dysku, a użytkownik może spodziewać się komunikatu z instrukcją dotyczącą przekazania okupu hakerowi.

 

Wykrywanie ransomware przeważnie nie jest trudne, gdy towarzyszy temu całkowicie zablokowany dostęp do komputera, a użytkownik otrzymuje wiadomość, że blokada może zostać zdjęta po opłaceniu okupu. Wówczas jest pewne, że doszło do zainfekowania sprzętu przez oprogramowanie ransomware i należy pomyśleć, jak się go pozbyć i odzyskać pliki.
 

 

Jak usunąć ransomware?

 

Wirus ransomware jest uciążliwy, blokuje dostęp do komputera i nie każdy wie, jak zabezpieczyć się przed wirusem ransomware i jak usunąć złośliwe oprogramowanie. Najprostszym zabezpieczeniem jest darmowy antywirus ransomware - choć nie zawsze okazuje się w stu procentach skuteczny. Każdy, kto chce jak najlepiej zabezpieczyć firmowe dane, powinien skłonić się ku profesjonalnym rozwiązaniom - doświadczeni specjaliści pomogą usunąć ransomaware i opłata dla hakera nie będzie konieczna.


Dowiedz się, jakie zagrożenia internetowe powinien znać użytkownik indywidualny i czy dotyczy go również atak ransomware, scumware, malware i trojan.


 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×