Czy chmura jest bezpieczna?
Menu główne

Czy chmura jest bezpieczna?

01 grudnia 2020, Autor: Netia

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na to, aby pliki, z których korzystają na co dzień przechowywać nie na dyskach stacjonarnych, lecz w chmurze obliczeniowej. Tematem numer jeden staje się zatem bezpieczeństwo chmury. Czy można mieć stuprocentową pewność, że przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne? Te kwestie są poruszone w poniższym artykule.

 
 
 
   

Bezpieczeństwo chmury - od czego zależy?

 

Na bezpieczeństwo przechowywania danych w chmurze składa się wiele czynników. Warto wskazać między innymi rodzaj chmury (czy jest ona publiczna, prywatna czy hybrydowa), standard zabezpieczeń stosowanych przez operatora, a także zachowanie samych użytkowników chmury. Zanim omówimy sam problem bezpieczeństwa chmury, przypomnimy, czym jest chmura internetowa i jakie korzyści wynikają z jej stosowania.

 

Chmura internetowa - co to takiego?

 

Mówiąc najprościej, chmura to nic innego jak wirtualny dysk w sieci, który pozwala przechowywać dane i pliki w sieci tak, aby mieć do nich dostęp w każdej chwili. By korzystać z niej efektywnie należy wiedzieć, jak zapisać pliki w chmurze oraz dlaczego kopia zapasowa w chmurze się sprawdza, zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i firm. Wątpiąc w bezpieczeństwo chmury, niektórzy wciąż są przeciwni takim rozwiązaniom. Obawiają się, że ich dane przechowywane na publicznych, współdzielonych serwerach oferowanych przez zewnętrznego usługodawcę, mogą być narażone na zwiększone ataki hakerów. A nikt nie chciałby, aby jego zdjęcia czy prywatne pliki wyciekły do publicznego grona odbiorców.

 

Dlaczego warto korzystać z chmury obliczeniowej?

 

Zarówno firmy, jak i użytkownicy indywidualni chwalą sobie rozwiązanie cloud computing, głównie ze względu na to, że umożliwia dostęp do danych z każdego miejsca na świecie. To tylko jedna z korzyści, na którą warto zwrócić uwagę. Netia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom średnich i większych przedsiębiorstw, udostępniła różne nowoczesne rozwiązania z kategorii Data Center & Cloud.

 

Użytkownicy zainteresowani usługami typu cloud mogą korzystać ze współdzielonej chmury publicznej. Zrozumienie, jak zapisać dane w chmurze zajmuje niewiele czasu. Czy zdjęcia i pliki przechowywane w takiej chmurze są bezpieczne? Za bezpieczeństwo danych i utrzymanie całej infrastruktury (w tym konserwację sprzętu) odpowiada Netia, jako dostawca usług. Każda firma, której zależy na tym, aby dodatkowo zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, powinna skorzystać z Netia Data Protection - usługi obejmującej tworzenie i przechowywanie kopii zapasowych.

 

Netia Data Protection pozwala na regularne backupy danych. Kopie zapasowe przechowywane są na zewnętrznych serwerach u operatora. Dzięki temu firmy zyskują dodatkową ochronę między innymi na wypadek kradzieży służbowego sprzętu, pożaru serwerowni czy hakerskiego włamania i zaszyfrowania danych znajdujących się na firmowych dyskach. Specjaliści z Netii wyjaśnią, na czym polega backup w chmurze, jak go wykonać i czy warto to robić, aby poczuć się bezpieczniej.

 

Jak zabezpieczone są nasze dane w chmurze?

 

Skoro już wiemy, dlaczego tworzenie kopii zapasowych w chmurze i korzystanie z chmury obliczeniowej to rozwiązanie, którym warto się zainteresować, to pora zastanowić się nad tym, jak wygląda bezpieczeństwo danych w chmurze obliczeniowej. Poziom zastosowanych zabezpieczeń w dużej mierze zależy od tego, z jakim rodzajem chmury internetowej mamy do czynienia.

 

Chmury internetowe różnią się między sobą tym, czy na zewnętrznej przestrzeni dyskowej udostępnianej przez operatora przechowywane są dane jednego użytkownika, czy też przestrzeń na serwerze dzielona jest między wielu klientów. Mając na uwadze takie kryteria, można wyróżnić:

 

●       chmury internetowe publiczne - taka usługa obejmuje współdzielenie przestrzeni na zewnętrznym serwerze przez wielu klientów,

●       chmury internetowe prywatne - przestrzeń na serwerach nie jest współdzielona, rozwiązania tego typu najczęściej wykorzystywane są przez firmy, które decydują się na założenie własnych serwerowni,

●       chmury internetowe hybrydowe - jest to połączenie najlepszych cech prezentowanych przez publiczne i prywatne chmury obliczeniowe.

 

Rozważając kwestię bezpieczeństwa danych przetwarzanych i przechowywanych w chmurze obliczeniowej, trzeba zastanowić się nad tym, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za ich właściwe zabezpieczenie. Czy cała odpowiedzialność za bezpieczeństwo informacji w chmurze leży wyłącznie po stronie usługodawcy? Czy każdy z użytkowników chmury również w pewnym stopniu powinien czuć się odpowiedzialny za to, czy jego dane są bezpieczne? A może są narażone na to, że wpadną w niepowołane ręce?

 

Bezpieczeństwo plików w chmurze. Jakie jest główne zagrożenie dla plików trzymanych w chmurze? Warto na ten problem spojrzeć z kilku perspektyw. Po pierwsze, dane firmowe przechowywane w chmurze mogą zostać utracone wówczas, gdy poważnej awarii ulegną serwery zewnętrznego operatora. Największe niebezpieczeństwo związane jest z pożarem. Wybierając zewnętrznego operatora, warto poznać, jak wygląda kwestia zabezpieczenia przeciwpożarowego serwerów, na których mają być przechowywane dane. Netia inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania w tym zakresie. Klienci, którzy skorzystają z kolokacji serwerów mogą być pewni, że cała infrastruktura jest chroniona przez najnowocześniejsze i wielostopniowe systemy przeciwpożarowe.

 

Kolejna kwestia to zabezpieczenie danych przed atakami hakerskimi. Dostawcy usług chmury publicznej dokładają wszelkich starań, aby stosować najwyższe standardy zabezpieczeń przed włamaniami na serwery. Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia, stosowane przez usługodawcę, nie będą w stanie zapewnić całkowitej ochrony danych przechowywanych w chmurze, jeżeli zawiedzie użytkownik.

 

Każdy z nas może zadbać o lepsze bezpieczeństwo informacji w chmurze. Ochrona danych, plików, zdjęć, czy innych dokumentów przechowywanych na współdzielonych serwerach udostępnionych przez usługodawcę, jest zapewniona nie tylko przez nowoczesne programy chroniące przed złośliwymi atakami hakerskimi, lecz także przez tworzenie mocnych haseł i odpowiednie ich zabezpieczenie. Kwestia ta jest niestety bardzo często pomijana przez użytkowników. Każdy, kto chce, aby jego dane przechowywane w chmurze były bezpieczne, powinien zadbać o tworzenie unikalnych haseł i nie udostępnianie ich innym osobom, w celu zalogowania się do panelu administracyjnego, z którego zarządza się zasobami przechowywanymi w chmurze.

 

Jak zabezpieczone są nasze dane w chmurze?

 

Chcesz wiedzieć, czy pliki i zdjęcia, które przechowujesz w chmurze, są bezpieczne? Sprawdź dokładnie swojego usługodawcę. Upewnij się, że serwery chronione są przez najnowocześniejsze i niezawodne systemy przeciwpożarowe. Zapoznaj się z polityką bezpieczeństwa i stosowanymi zabezpieczeniami przed atakami hakerskimi. Pamiętaj przy tym, że bezpieczeństwo plików w chmurze jest w pewnym stopniu uzależnione także i od Twojej postawy.

 

Częstym błędem, jaki popełniają, zarówno firmy, jak i osoby prywatne, jest wybieranie darmowej (względnie najtańszej) oferty dostępnej na rynku. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń, czy to fizycznych - przed ewentualnym pożarem, czy też w kwestii oprogramowania zabezpieczającego przed atakami hakerskimi, kosztuje i to niemało.

 

Co możesz zrobić, by poprawić bezpieczeństwo danych w chmurze obliczeniowej? Tworząc hasła dostępowe do panelu administracyjnego, zwróć uwagę, aby były to hasła bezpieczne. A co to oznacza? Wpisywanie, jako hasła, swojego imienia czy daty urodzenia nie jest dobrym pomysłem. Bezpieczne hasło powinno się składać przynajmniej z ośmiu znaków. Dobrze, jeżeli będą to małe i wielkie litery przemieszane z cyframi oraz znakami specjalnymi. Jeżeli brakuje Ci kreatywności w zakresie wymyślania haseł dostępowych, skorzystaj z generatora haseł. Postaraj się jednak zapamiętać hasło i nie udostępniaj go innym osobom. Wówczas możesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo plików w chmurze.

 

Istotny wpływ na bezpieczeństwo przechowywania danych w chmurze ma także to, czy Ty, jako użytkownik i właściciel poszczególnych plików zadbasz o to, aby na wspólny serwer przesyłać zaszyfrowane pliki. Jeżeli Twój dostawca chmury udostępnia narzędzia służące do szyfrowania plików, to korzystaj z takiej możliwości nawet, jeżeli jest ona dodatkowo płatna. Koszty comiesięcznej usługi wzrosną niewiele, a bardzo korzystnie przełoży się to na poziom zabezpieczenia twoich danych magazynowanych i przetwarzanych w chmurze obliczeniowej.

 

Kontroluj dostęp do swoich plików - twórz mocne hasła, jeżeli to możliwe, to korzystaj z szyfrowania przesyłanych danych oraz z wieloetapowego uwierzytelniania przy logowaniu do panelu zarządzania plikami. Nie udostępniaj osobom postronnym haseł, na bieżąco aktualizuj oprogramowanie - tych kilka wskazówek pomoże Ci zadbać o większe bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze obliczeniowej.

 

Może Cię również zainteresować...

Zapytaj o Chmurę Netii

Umów kontakt

Wybierz swój język ×