Bezpieczeństwo baz danych
Menu główne

Bezpieczeństwo baz danych

27 listopada 2020, Autor: Tomasz Łużak, Product Manager, Cybersecurity - Netia S.A.

Nowoczesne zabezpieczenia baz danych powinny stosować małe i duże przedsiębiorstwa, a przede wszystkim banki, szpitale, agencje rządowe czy firmy informatyczne. Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle istotną dziedziną, która stale się rozwija, dostarczając coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania z zakresu ochrony danych. Niestety równocześnie przybywa cyberataków, które są coraz trudniejsze do wykrycia. Ryzyko wycieku cennych i poufnych informacji firmowych wciąż znajduje się więc na wysokim poziomie. Dobrym rozwiązaniem jest szyfrowanie bazy danych. Może to wyeliminować ryzyko nieautoryzowanego dostępu do szczegółowych informacji, dotyczących strategii firmy, działań klientów czy wiedzy know-how. Skutkiem wycieków plików jest utrata wiarygodności, reputacji oraz pozycji na rynku.

 
 
 
   

Netia oferuje skuteczne zabezpieczenie – system Netia Data Safe, który wykorzystuje specjalne oprogramowanie szyfrujące. Sprawdzi się doskonale, zarówno w przypadku zwykłych gospodarstw domowych, jak i dużych przedsiębiorstw, które chcą zachować bezpieczeństwo danych firmowych na odpowiednim poziomie.

 

Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie bazy danych?

 

Bezpieczeństwo informacji jest jednym z najważniejszych obszarów działalności każdej firmy, niezależnie od branży, w jakiej ona funkcjonuje. Od tego, jakie zastosowano szyfrowanie MySQL, zależy efektywność polityki bezpieczeństwa określonego przedsiębiorstwa. MySQL to system, służący do zarządzania relacyjnymi bazami danych. Jest oparty na licencji wolnego oprogramowania. Często nawet najbardziej skuteczne i sprawdzone systemy nie stanowią stuprocentowej ochrony, ponieważ nie uwzględniają błędu ludzkiego. Zdarza się, że pracownik otworzy nieznany link, nieświadomie udostępniając całą poufną wiedzę, dlatego tak ważne jest, aby pracownicy firmy regularnie odbywali szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

 

Aby uchronić cenne informacje przed wyciekiem, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć bazę danych MySQL. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak różnorodne, podstępne i niebezpieczne mogą być ataki wirtualne. Najczęściej hakerzy wykorzystują złośliwe oprogramowanie, wyłudzanie informacji oraz tzw. inżynierię społeczną. Skutecznym rozwiązaniem jest Netia Data Safe, ale równie ważne jest nieustanne podnoszenie świadomości ludzi na temat cyberataków, zwłaszcza pracowników.

 

W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo bazy danych MySQL?

 

Netia oferuje skuteczne narzędzie - Netia Data Safe, które służy do zabezpieczenia baz danych. Cenne informacje firmowe mogą więc być gromadzone, archiwizowane oraz przesyłane bez ryzyka ich utraty, kradzieży czy niepożądanego dostępu. Do opracowania tego rozwiązania wykorzystano specjalne oprogramowanie szyfrujące. Jego działanie opiera się na technologii podziału klucza określonego użytkownika na dwie odrębne części. Dostęp do nich posiada wyłącznie właściciel pliku.

 

Prawidłowa ochrona bazy MySQL pozwala zoptymalizować politykę dostępu do danych oraz ochronić je przed wyciekiem, a także zapewnić bezpieczny transfer danych osobowych. Kolejną korzyścią Netia Data Safe jest jego elastyczność. Można go zainstalować na każdym komputerze PC, działającym w systemie operacyjnym Windows oraz Mac OS. W ten sposób użytkownik czy administrator skutecznie zapewnia bezpieczeństwo plików zarówno na firmowym, jak i prywatnym laptopie.

 

Aplikacja nie generuje wysokich kosztów - użytkownik nie musi kupować drogich licencji i skomplikowanych zabezpieczeń sprzętowych. Netia Data Safe wykorzystuje protokoły kryptograficzne oraz algorytmy, które posiadają odpowiednie certyfikaty.

 

Cyberbezpieczeństwo to temat, który dotyczy nie tylko każdej jednostki gospodarczej, ale również przeciętnego użytkownika Internetu. Warto więc posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu, aby móc uchronić swoje pliki przed kradzieżą i niepowołanym dostępem.

   
 
 
 

Może Cię również zainteresować...

Zapytaj o usługi Netii

Umów kontakt

Wybierz swój język ×