Saas (software as a service) - co to jest oraz jakie ma zalety i wady?
Menu główne

Saas (infrastructure as a service) - co to jest oraz jakie ma zalety i wady?

29 grudnia 2020, Autor: Netia

W celu lepszego poznania usługi SaaS platform należy wiedzieć, co to jest chmura obliczeniowa i do czego służy. Oprogramowanie jako usługa, czyli w skrócie SaaS umożliwia poszczególnym użytkownikom połączenie się za pośrednictwem Internetu z tymi aplikacjami, które oparte są na chmurze i swobodne z nich korzystanie.
Najbardziej popularnymi przykładami są: kalendarz, poczta mailowa, a także różnorodne narzędzia biurowe. Firma, która stosuje SaaS application, regularnie opłaca tylko te aplikacje, których rzeczywiście używa. Netia oferuje swoim klientom kompleksową usługę chmurową Netia Compute, która pozwala zarządzać ogromnymi bazami danych, a także tworzyć ich kopie bezpieczeństwa. Platforma SaaS ogranicza koszty i przyspiesza korzystanie z aplikacji.

 
 
 
   

Co to jest SaaS i dlaczego warto wybrać ten model biznesowy?

 

Usługa SaaS, czyli Software as a Service, określana jest również jako Cloud Computing SaaS. Stanowi pewnego rodzaju model świadczenia usług z zakresu zdalnego dostępu do oprogramowania, a więc model jego wynajmowania przez użytkownika. Innymi słowy, formuła SaaS polega na tym, że za pośrednictwem Internetu udostępniane jest pracownikom oprogramowanie, zainstalowane u dostawcy tego rodzaju usługi. SaaS Cloud zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa poszczególnych baz danych. Klient może samodzielnie ustalić, ile osób posiada dostęp do tego systemu, przy czym nie istnieją ograniczenia w maksymalnej ich liczbie. W modelu SaaS system ten pracuje zwykle w standardowej przeglądarce internetowej. Nie zachodzi więc potrzeba instalowania go na stacji roboczej określonego użytkownika. Oprogramowanie SaaS zostaje poddane optymalizacji w zakresie odpowiedniej efektywności pracy, a także wysokiej skalowalności.

 

Jakie są rozwiązania SaaS? Poznaj polski model sprzedaży

 

Usługi typu SaaS mogą być powiązane z takimi sieciami Web jak: Hotmail, Outlook czy Yahoo! Mail. Tego rodzaju rozwiązanie oferuje możliwość dostępu do poczty mailowej, zarówno z poziomu określonej sieci Web, jak i poprzez logowanie do konta za pomocą Internetu. Dzięki SaaS firma, ale także zwykłe gospodarstwo domowe, może korzystać z przechowywanych wiadomości z dowolnego komputera czy urządzenia przenośnego. Licencja SaaS pozwala przedsiębiorstwom wynajmować aplikacje użytkowe, np. w celu obsługi kalendarza i poczty, zarządzania relacjami z klientami i dokumentami, jak również planowania zasobów. W ofercie Netii znajduje się Netia Compute, czyli usługa chmurowa, która została stworzona w oparciu o architekturę referencyjną DELL EMC. Stanowi gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej wydajności.

 

Jakie zalety ma model SaaS i czy warto założyć sklep internetowy w tym modelu?

 

Poza SaaS Services istnieją również inne usługi chmurowe. Warto więc wiedzieć, co to jest IaaS oraz do czego służy model PaaS. Każde z tych rozwiązań posiada podobne zalety. Technologia SaaS zapewnia dostęp do zaawansowanych aplikacji, przy czym użytkownik nie musi nabywać specjalnego oprogramowania czy urządzeń. Dzięki formule SaaS Cloud Computing firmy mogą swobodnie z nich korzystać bez obaw o wysokie koszty. Równie istotną korzyścią w stosowaniu platformy SaaS jest możliwość jej skalowania w górę oraz w dół. Dzięki temu konieczne jest wnoszenie opłat wyłącznie za rzeczywiście zużyte zasoby. Usługa typu SaaS cieszy się ogromną popularnością także ze względu na jej dużą mobilność. Pracownicy mogą ze sobą współpracować z dowolnego miejsca i urządzenia.

 

Czy model SaaS posiada wady?

 

Największą słabością usługi SaaS jest fakt, że wymaga ona stałego połączenia z szybkim Internetem. W przypadku jego braku, pracownicy nie mogą wykonywać swoich bieżących obowiązków. Ponadto, system SaaS jako lokalne oprogramowanie, jest wrażliwe na pojawiające się przestoje, które mogą być spowodowane awariami sprzętu albo zasilania. Jako wady oprogramowania SaaS przedsiębiorstwa wymieniają również brak możliwości uzyskania prawa własności, przeniesienia strony na inny serwer czy hosting, a także jego większego spersonalizowania. Sporadycznie, może także dochodzić do braku zgodności z systemami operacyjnymi, chociaż firmy SaaS obsługują najpopularniejsze ich rodzaje.

 

Jaki model SaaS wybrać?

 

Jeżeli użytkownik zdecyduje się na sklep internetowy w modelu SaaS ma pewność, że jego całe oprogramowanie zostanie w sposób bezpieczny zamieszczone w chmurze. Może ponadto korzystać ze wszystkich usług oferowanych przez dostawcę SaaS software. Jest to doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich firm, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie e-commerce. Architektura SaaS pozwala sklepom internetowym uruchomić odpowiednie wtyczki, zaznaczyć właściwe funkcje, wgrać określoną grafikę, a nawet zastosować preferowaną kolorystykę. Dzięki profesjonalnemu SaaS system to wszystko jest możliwe bez konieczności posiadania przez pracowników specjalistycznej wiedzy z dziedziny programowania.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×