Iaas (infrastructure as a service) - co to jest oraz jakie ma zalety i wady?
Menu główne

Co to jest IaaS i jakie ma zalety?

29 grudnia 2020, Autor: Netia

Odpowiedź na to pytanie musi poprzedzić wyjaśnienie definicji: co to jest chmura obliczeniowa? Infrastructure as a Service jest bowiem jej podstawowym modelem. Dostarcza klientowi pewną infrastrukturę informatyczną, która niezbędna jest do prawidłowego działania firmy w środowisku sieciowym. Model ten dostępny jest dla dostawców dedykowanych serwerów, których oprogramowanie dostarcza takie usługi, jak: strony www, pocztę e-mail, telewizję i radio internetowe. Jednak współcześnie oznacza także możliwość wynajmowania wirtualnych maszyn przez firmy z różnych branż. Wówczas moc obliczeniową mogą sobie odpowiednio dostosowywać do prowadzonej działalności.

 
 
 
 

Profesjonalną usługę chmurową posiada w swojej ofercie Netia. Netia Compute zapewnia swoim użytkownikom optymalne i elastyczne środowisko w formule Cloud. Klienci mogą wykorzystać to rozwiązanie jako platformę produkcyjną, deweloperską czy testową, a także jako aplikację wspierającą pracę biurową. Netia Compute gwarantuje bezpieczeństwo danych, stały dostęp oraz nieustanne wsparcie fachowców Netii. Środowisko w formule Cloud Infrastructure as a Service pozwala przetwarzać dowolną ilość danych i dostępne jest z dowolnego miejsca.

   

Czym jest IaaS?

 

IaaS, czyli Infrastructure as a Service, to bardzo popularna infrastruktura obliczeniową, którą można zarządzać i udostępniać za pomocą Internetu. Stanowi jedną z kilku podstawowych typów usług w chmurze. Do pozostałych należy platforma jako usługa, czyli model PaaS, oprogramowanie jako usługa, czyli model SaaS, a także przetwarzanie bezserwerowe. Wiedząc, co to jest SaaS i w jaki sposób działa, można dostosować usługę chmurową do indywidualnych potrzeb użytkownika. W Polsce dostępna jest ona na terenie całego kraju. Z tego rozwiązania korzystają najczęściej te przedsiębiorstwa, które potrzebują skalowalnego i w pełni bezpiecznego wirtualnego serwera. Jest on wykorzystywany w systemach produkcyjnych, deweloperskich, a także w infrastrukturze zapasowej. IaaS Cloud Computing jako usługa stanowi swego rodzaju technologię chmur obliczeniowych.

 

Dzięki niej można gromadzić oraz analizować wszystkie bazy danych bez konieczności instalowania oprogramowania na własnym urządzeniu. Architektura może podlegać skalowaniu zarówno w górę, jak i w dół, w zależności od potrzeb firmy. Dzięki temu użytkownik płaci tylko za rzeczywiste zużycie, a to pozwala na znaczne oszczędności.

 

Jakie rozwiązania dostarcza IaaS

 

Chmura IaaS może być stosowana w przedsiębiorstwach, niezależnie od branży, w jakiej funkcjonują. Poprzez Data Center użytkownicy mogą tworzyć i testować oprogramowanie, konfigurować je i coraz lepiej dostosowywać do potrzeb określonego środowiska testowego oraz deweloperskiego. Takie rozwiązanie jest dla firm dużo bardziej ekonomiczne. Specjalny hosting umożliwia także hostowanie witryn sieci Web o wiele taniej niż tradycyjny hosting.

 

Dzięki rozwiązaniu Load Balancing pracownicy mogą w sposób efektywny rozplanować system tworzenia, zarządzania oraz przywracania kopii zapasowych.

 

Rozwiązanie zapewnia także potrzebną infrastrukturę, obsługującą zasoby sieciowe oraz serwery aplikacji i serwery internetowe, odpowiednio je skalując w górę i dół. IaaS Database pozwala również analizować ogromne zbiory danych, znajdując w nich określone wzorce i powiązania. Wymaga to bardzo dużej mocy obliczeniowej. Rozwiązanie Netia Compute, oferowane przez Netię, zapewnia wysoką wydajność oraz ekonomiczność każdego systemu, wykorzystywanego w firmie. Jest ono zbudowane na podstawie architektury referencyjnej.

 

Jakie zalety ma IaaS

 

Wiedza dotycząca tego rozwiązania pozwoli każdemu przedsiębiorstwu ograniczyć wydatki inwestycyjne oraz wyraźnie zmniejszyć koszty. To podstawowa zaleta systemu Infrastructure as a Service, który eliminuje początkowe wydatki firmy, dotyczące zarządzania lokalnym centrum danych. Ponadto, znacząco ułatwia zachowanie ciągłości funkcjonowania oraz odzyskiwanie plików, utraconych w wyniku awarii. To bardzo ważne, aby w firmie został jak najszybciej przywrócony normalny dostęp do aplikacji. IaaS Cloud pozwala przyspieszyć przygotowania potrzebnej infrastruktury obliczeniowej w przypadku, gdy przedsiębiorstwo wprowadza nowy produkt na rynek. Poza tym, zwiększa ilość zasobów koniecznych do obsługi systemu, w zależności od zapotrzebowania i aktywności. Architektura nie wymaga przeprowadzania regularnych aktualizacji oprogramowania czy konserwacji sprzętu. Dostawca tego rodzaju infrastruktury, jak Netia, zadba o prawidłowe jej działanie. Dzięki rozwiązaniu Netia Compute możliwe jest tworzenie kopii zapasowych i bezpieczne korzystanie z baz danych.

 

Polecane treści:

Wybierz swój język ×