Jak uzyskać podpis elektroniczny w firmie? | Biznes Netia
Menu główne

Jak uzyskać podpis elektroniczny w firmie? Co możesz nim podpisać?

30 marca 2023, Autor: Netia
Pytanie dotyczące tego, jak uzyskać podpis elektroniczny, to jedna z najczęściej podnoszonych kwestii w dynamicznych firmach, które nie chcą tracić czasu na przestarzałe metody uwierzytelniania i pragną wdrożyć podejście paperless w swojej organizacji. Okazuje się, że takie rozwiązanie ma wiele plusów: jest tanie, proste i ekologiczne.
 
 
 
   

Podpis elektroniczny firmy – co to jest?

 

Podpis elektroniczny to sposób poświadczania autentyczności dokumentów oraz uwierzytelniania, który jest przeprowadzany online, bez fizycznej obecności osoby zainteresowanej i udziału papierowych dokumentów. E-podpis jest narzędziem kryptograficznym, składającym się z klucza prywatnego oraz publicznego:

 
  • Ten pierwszy znany jest wyłącznie osobie podpisującej dokumenty. Pozwala zachować poufność i sprawia, że tylko osoba uprawniona może taki podpis złożyć.

  • Klucz publiczny jest powszechnie widoczny i umożliwia weryfikację podpisującego.

  •  

E-podpis ma dokładnie taką samą moc prawną jak podpis odręczny. Co więcej, jest niepodatny na sfałszowanie.

  
  • do podpisywania umów cywilno-prawnych, kontraktów i innych dokumentów firmowych,

  • do składania pism urzędowych (np. do ZUS, US),

  • do prowadzenia poufnej korespondencji elektronicznej.



Rozporządzenie określające czym jest podpis elektroniczny i jak go wyrobić oraz na jakich zasadach może być przyznawany – nazywamy eIDAS (ang. electronic IDentification, Authentication and trust Services). Prawo to obowiązuje na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej od 1 lipca 2016 roku. Ustawą dostosowującą rozporządzenie do systemu prawnego Polski jest ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Dzięki unijnej współpracy, podpis elektroniczny uzyskany na terenie UE może być użytkowany w e-administracji oraz biznesie we wszystkich krajach członkowskich.

 


 
 

Zależnie od stopnia zaawansowania oraz oferowanego poziomu bezpieczeństwa, rozporządzenie eIDAS rozróżnia trzy rodzaje e-podpisów:

 
  • Prosty podpis elektroniczny (zgodnie z art. 3 eIDAS) – to zwyczajny podpis logicznie powiązany z innymi danymi elektronicznymi. Na przykład podpis w stopce wiadomości e-mail „Jan Kowalski”, wysłany z adresu jankowalski@kontakt.pl, możemy traktować jako prosty e-podpis. Tego rodzaju podpisy są zdefiniowane przez rozporządzenie, jednak nie uważa się ich za wystarczające do uwierzytelniania ważnych dokumentów, gdyż nie są przyporządkowane jednemu użytkownikowi.

  • Zaawansowany podpis elektroniczny (AdES) – to już w pełni unikalny podpis używany przez konkretną osobę, wykorzystujący klucze kryptograficzne do uwierzytelniania.

  • Kwalifikowany podpis elektroniczny (QES) – stanowi go odpowiednio skonfigurowane, kwalifikowane i certyfikowane (co odróżnia go od pozostałych e-podpisów) urządzenie do uwierzytelniania, które nie musi znajdować się fizycznie w rękach użytkownika, a może być przechowywane przez dostawcę. Składa się zazwyczaj z karty i czytnika lub ma formę pamięci USB. Urządzenia do uwierzytelniania wydają wyłącznie wykazane w przepisach podmioty. Ten rodzaj podpisu jest najbardziej restrykcyjnie regulowany, przez co oferuje także najwyższy poziom ochrony danych i wiarygodności.
 


Jak uzyskać podpis elektroniczny?

 

Kwalifikowany podpis elektroniczny mogą wydawać wyłącznie podmioty certyfikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i Narodowe Centrum Certyfikacji (NCCert), stosujące się do norm ustalonych przez ETSI (ang.: European Telecommunications Standards Institute). Oprócz tego dostępne są zaawansowane podpisy elektroniczne zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa. Do najpopularniejszych na rynku należą rozwiązania dostarczane m.in. przez InfoCert, SimplySign oraz mSzafir, choć dostępnych dostawców jest znacznie więcej.

 

Podpis elektroniczny możemy uzyskać w pełni online (np. drogą wideoweryfikacji), a sam proces nie zajmuje wiele czasu. Nie wiąże się to także z dużymi kosztami (rozliczenie roczne). Kluczowy jest jednak wybór zaufanego dostawcy.

 


Firma całkowicie zdalna a podpis elektroniczny

 

W czasach rosnącej popularności zdalnego i hybrydowego modelu pracy kluczowy okazuje się dostęp do usług umożliwiających jej wydajną i bezpieczną organizację. Podpis elektroniczny jest ważnym elementem firmowego systemu elektronicznego obiegu dokumentów. To właśnie podpisywanie umów i potwierdzanie autentyczności było do niedawna jedną z czynności wymagających osobistego stawiennictwa lub oczekiwania na przesyłki pocztowe.

 

Tzw. podejście paperless znacznie usprawnia działanie organizacji. Pomaga unikać wielu kosztownych błędów, jest tańsze (nawet o 50%!) w porówaniu do papierowego obiegu dokumentów, zdecydowanie szybsze i wygodniejsze (szczególnie katalogowanie, archiwizacja i dostęp do dokumentów). Ma także duży wpływ na środowisko – ograniczenie zużycia papieru, tuszu do drukowania i innych materiałów biurowych pozwala firmie działać bardziej etycznie. Więcej na temat korzyści wynikających z takiego podejścia napisaliśmy w artykule: Cyfrowa firma. Czy to możliwe?

 

 

 

Własny podpis elektroniczny możesz uzyskać nie tylko w drodze bezpośredniego zakupu, ale także korzystając z dostępnych na rynku rozwiązań do digitalizacji pracy w organizacji. Idąc z duchem czasu i wdrażając częściowo zdalny model pracy, nie można pozwalać sobie na powstawanie wąskich gardeł, które wiążą się z odręcznym podpisywaniem dokumentów papierowych.

 

Z Netia e-Podpis zyskasz wszystkie korzyści, jakie daje kwalifikowany podpis elektroniczny. Powiemy Ci, jak wyrobić własny podpis cyfrowy, a wygodna platforma Autenti pozwoli Ci poświadczać umowy i załatwiać najważniejsze firmowe sprawy na odległość – z dowolnego miejsca na świecie (za pomocą urządzeń stacjonarnych i mobilnych). Idąc krok dalej – pomyśl o wdrożeniu w firmie podejścia paperless i skorzystaj z dedykowanej usługi Netii, oferującej kompleksowy zestaw narzędzi do digitalizacji procesów i archiwizacji dokumentów. W ramach usługi wyrobisz także własny podpis elektroniczny




 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne(Dostępne 24/7) 801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×