Niestety twoja wersja przeglądarki jest bardzo stara i nie potrafi poprawnie wyświetlić naszej strony.

Chcesz się szybko skontaktować? 801 801 913
Usługi internetowe (web services) - czym są, jakie mają zalety i wady? | Biznes Netia
Menu główne

Usługi internetowe (web services) - czym są, jakie mają zalety i wady?

08 marca 2021, Autor: Netia

Definicja Internetu jako grupy komputerów, które połączone są ze sobą poprzez linie telefoniczne, już dawno przestała być aktualna. W dzisiejszych czasach postęp technologiczny sprawił, że rynek obfituje w różnego rodzaju internetowe usługi informacyjne. Dzięki nim możliwa stała się zdalna komunikacja nie tylko między zwykłymi użytkownikami, ale również firmami, a nawet państwami. Fizyczna bariera odległości już nie istnieje. Internet stał się globalną siecią komputerową.
Wielu dostawców oferuje nowe usługi internetowe, np. hosting stron www, pocztę elektroniczną czy serwer plików. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się także tzw. filtr rodzinny, który chroni najmłodszych użytkowników przed zagrożeniami, jakie płyną z Internetu. Netia także wychodzi naprzeciw ww. oczekiwaniom i oferuje klientom internet stacjonarny, internet mobilny LTE, a także telewizję oraz usługi telefoniczne.

 
 
 
 
   

Czym są usługi internetowe?

 

Usługa internetowa to nic innego, jak czynności związane z oprogramowaniem, sprzętem komputerowym, a także przetwarzaniem danych. Jej rozwój sprawił, że możliwe stało się wirtualne słuchanie radia, oglądanie telewizji czy śledzenie najświeższych informacji z kraju i ze świata. Niemal każdy użytkownik wie, jak działa chmura internetowa, w jaki sposób wykonać przelew online czy wykupić bilet lotniczy na upragnione wakacje. Poprzez podstawowe usługi internetowe użytkownicy uzyskują dostęp do social mediów, wypożyczają książki na odległość, umawiają wizyty u lekarza, a nawet wykonują swoją pracę.

 

Każda technologia web services wykorzystuje specjalne narzędzia, czyli oprogramowanie, aby świadczyć użytkownikom określone usługi. Należą do nich przede wszystkim: poczta elektroniczna, serwer plików FTP lub SFTP czy World Wide Web.
 

Jakie są przydatne usługi internetowe?

 

Dostawcy oferują zarówno darmowe, jak i płatne usługi internetowe, zwykle w postaci miesięcznego abonamentu. Użytkownicy ponoszą najczęściej koszty internetu stacjonarnego, usług telefonicznych czy telewizji internetowej. Są to usługi niezwykle przydatne w codziennym funkcjonowaniu, a w niektórych branżach wręcz niezbędne do prowadzenia swojej działalności. Dlatego też, firmy świadczące usługi internetowe prześcigają się w oferowanych udogodnieniach oraz nowoczesnych rozwiązaniach, każda umowa na nie jest coraz bardziej atrakcyjna.

 

Za najważniejsze usługi internetowe uchodzą obecnie: zakupy online, bankowość elektroniczna, nawigacja GPS, rezerwacja biletów, e-learning, poczta elektroniczna, oglądanie telewizji, słuchanie radia, pobieranie filmów i wiele innych. Agencje rządowe i administracyjne posiadają na swoich stronach internetowych ważne dla obywateli informacje, rozporządzenia i wytyczne.
 

Popularne usługi internetowe

 

Najbardziej znane usługi internetowe dotyczą tworzenia stron WWW i umieszczania na nich treści w postaci tekstu, obrazów, dokumentów oraz multimediów. Równie popularna jest usługa poczty elektronicznej, która umożliwia wysyłanie oraz otrzymywanie wirtualnych listów oraz dołączanie do wiadomości załączników w formie plików tekstowych lub graficznych.

 

Wszystkie usługi internetowe, które umożliwiają pobieranie oraz umieszczanie danych w sieci, bazują na FTP, czyli protokole transferu plików. Dzięki niemu można przesyłać informacje między serwerami a komputerami użytkowników. Transfer odbywa się na przykład za pomocą przeglądarki internetowej lub specjalnego programu. Netia, jako dostawca usług internetowych, oferuje różnorodne pakiety internetu stacjonarnego i mobilnego LTE, jak również telewizję i usługi telefoniczne.

 

Usługi internetowe – wady i zalety

 

Usługi internetowe niosą za sobą następujące korzyści: udostępniają wyszukiwarki internetowe, portale informacyjne oraz sklepy internetowe, oferują możliwość dokonania szybkich zakupów bez kolejek, opłacanych w kilka minut dzięki bankowości internetowej. Użytkownicy zyskują dostęp do rozrywki, w tym: filmów, muzyki, telewizji oraz gier online.

 

Natomiast wśród zagrożeń, jakie płyną z Internetu, znajdują się ataki cybernetyczne, które rozsyłają wirusy i złośliwe oprogramowanie w formie linków oraz maili. Istnieje także ryzyko uzależnienia się od Internetu. Problem ten dotyczy przede wszystkim najmłodszych użytkowników.

 

Może Cię również zainteresować...

Poznaj UC with Cisco Webex

Umów kontakt
Komentarze
Skip Navigation Links.

Wybierz swój język ×