Usługi internetowe (web services) - czym są, jakie mają zalety i wady? | Biznes Netia
Menu główne

Usługi internetowe (web services) - czym są, jakie mają zalety i wady?

08 marca 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Definicja Internetu jako grupy komputerów, które połączone są ze sobą poprzez linie telefoniczne, już dawno przestała być aktualna. W dzisiejszych czasach postęp technologiczny sprawił, że rynek obfituje w różnego rodzaju internetowe usługi informacyjne. Dzięki nim możliwa stała się zdalna komunikacja nie tylko między zwykłymi użytkownikami, ale również firmami, a nawet państwami. Fizyczna bariera odległości już nie istnieje. Internet stał się globalną siecią komputerową.
Wielu dostawców oferuje nowe usługi internetowe, np. hosting stron www, pocztę elektroniczną czy serwer plików. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się także tzw. filtr rodzinny, który chroni najmłodszych użytkowników przed zagrożeniami, jakie płyną z Internetu. Netia także wychodzi naprzeciw ww. oczekiwaniom i oferuje klientom internet stacjonarny, internet mobilny LTE, a także telewizję oraz usługi telefoniczne.

 
 
 
 
   

Czym są usługi internetowe?

 

Usługa internetowa to nic innego, jak czynności związane z oprogramowaniem, sprzętem komputerowym, a także przetwarzaniem danych. Jej rozwój sprawił, że możliwe stało się wirtualne słuchanie radia, oglądanie telewizji czy śledzenie najświeższych informacji z kraju i ze świata. Niemal każdy użytkownik wie, jak działa chmura internetowa, w jaki sposób wykonać przelew online czy wykupić bilet lotniczy na upragnione wakacje. Poprzez podstawowe usługi internetowe użytkownicy uzyskują dostęp do social mediów, wypożyczają książki na odległość, umawiają wizyty u lekarza, a nawet wykonują swoją pracę.

 

Każda technologia web services wykorzystuje specjalne narzędzia, czyli oprogramowanie, aby świadczyć użytkownikom określone usługi. Należą do nich przede wszystkim: poczta elektroniczna, serwer plików FTP lub SFTP czy World Wide Web.
 

Jakie są przydatne usługi internetowe?

 

Dostawcy oferują zarówno darmowe, jak i płatne usługi internetowe, zwykle w postaci miesięcznego abonamentu. Użytkownicy ponoszą najczęściej koszty internetu stacjonarnego, usług telefonicznych czy telewizji internetowej. Są to usługi niezwykle przydatne w codziennym funkcjonowaniu, a w niektórych branżach wręcz niezbędne do prowadzenia swojej działalności. Dlatego też, firmy świadczące usługi internetowe prześcigają się w oferowanych udogodnieniach oraz nowoczesnych rozwiązaniach, każda umowa na nie jest coraz bardziej atrakcyjna.

 

Za najważniejsze usługi internetowe uchodzą obecnie: zakupy online, bankowość elektroniczna, nawigacja GPS, rezerwacja biletów, e-learning, poczta elektroniczna, oglądanie telewizji, słuchanie radia, pobieranie filmów i wiele innych. Agencje rządowe i administracyjne posiadają na swoich stronach internetowych ważne dla obywateli informacje, rozporządzenia i wytyczne.
 

Popularne usługi internetowe

 

Najbardziej znane usługi internetowe dotyczą tworzenia stron WWW i umieszczania na nich treści w postaci tekstu, obrazów, dokumentów oraz multimediów. Równie popularna jest usługa poczty elektronicznej, która umożliwia wysyłanie oraz otrzymywanie wirtualnych listów oraz dołączanie do wiadomości załączników w formie plików tekstowych lub graficznych.

 

Wszystkie usługi internetowe, które umożliwiają pobieranie oraz umieszczanie danych w sieci, bazują na FTP, czyli protokole transferu plików. Dzięki niemu można przesyłać informacje między serwerami a komputerami użytkowników. Transfer odbywa się na przykład za pomocą przeglądarki internetowej lub specjalnego programu. Netia, jako dostawca usług internetowych, oferuje różnorodne pakiety internetu stacjonarnego i mobilnego LTE, jak również telewizję i usługi telefoniczne.

 

Usługi internetowe – wady i zalety

 

Usługi internetowe niosą za sobą następujące korzyści: udostępniają wyszukiwarki internetowe, portale informacyjne oraz sklepy internetowe, oferują możliwość dokonania szybkich zakupów bez kolejek, opłacanych w kilka minut dzięki bankowości internetowej. Użytkownicy zyskują dostęp do rozrywki, w tym: filmów, muzyki, telewizji oraz gier online.

 

Natomiast wśród zagrożeń, jakie płyną z Internetu, znajdują się ataki cybernetyczne, które rozsyłają wirusy i złośliwe oprogramowanie w formie linków oraz maili. Istnieje także ryzyko uzależnienia się od Internetu. Problem ten dotyczy przede wszystkim najmłodszych użytkowników.

 

Może Cię również zainteresować...

Zapytaj o Światłowód Netii

Umów kontakt

Wybierz swój język ×