Czym są serwery wirtualne?
Menu główne

Czym są serwery wirtualne?

08 marca 2021, Autor: Netia

Bardziej zaawansowani użytkownicy Internetu wiedzą, co to jest dysk wirtualny i do czego służy. Tego typu usługę oferuje wielu dostawców, w tym Netia, która dodatkowo udostępnia swoim klientom możliwość szyfrowania na nim danych. Jednak, czym jest serwer wirtualny i jaką pełni funkcję? Otóż korzystają z niego najczęściej te przedsiębiorstwa, które nie wymagają dużej powierzchni dyskowej serwera. Firmy umieszczają na nim najważniejsze pliki, korzystają z poczty e-mail czy zarządzają certyfikatami SSL.
 

 
 
 


Wirtualny serwer na komputerze cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników ze względu na niski koszt wykupu dostępu i samego utrzymania, łatwość i wygodę użytkowania, a także sprawne zarządzanie oraz administrowanie serwerem. Ponadto, klienci mogą w każdej chwili skorzystać ze wsparcia technicznego firmy hostingowej, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów.
 

   

Co to jest serwer wirtualny?

 

Serwer, jako maszyna fizyczna, dysponuje ogromną mocą obliczeniową, jest stale podłączony do Internetu i służy do udostępniania informacji innym użytkownikom sieci. Dla tych z nich, którzy nie potrzebują tak dużej mocy, powstały wirtualne serwery. Za pośrednictwem specjalnego programu, serwery wirtualne używają wydzieloną cześć serwera głównego. Oznacza to, że jeden fizyczny serwer mieści w sobie niezliczoną ilość serwerów wirtualnych. Współdzielą one z nim dysk twardy, pamięć, a także czas pracy procesora.

Wirtualny serwer VPS jest bardziej zaawansowaną formą serwerów wirtualnych. Jest umieszczony na jednym fizycznym urządzeniu i pozwala na pełne zarządzanie usługą i wszystkimi zasobami serwera, a także umożliwia kontrolowanie aplikacji.

Natomiast wirtualne serwery dedykowane stanowią niezależną maszynę, która jest przeznaczona do wyłącznej dyspozycji jednego użytkownika. Posiada nieograniczoną moc obliczeniową oraz umożliwia samodzielne zarządzanie systemem operacyjnym.

 

Jak stworzyć wirtualny serwer?

 

Zarówno wirtualny serwer VPN, jak i VPS należy zainstalować na swoim komputerze zgodnie z instrukcją dołączoną podczas pobierania. Ważna jest także prawidłowa konfiguracja katalogu urzędu certyfikacji oraz ośrodka certyfikacji. Wiele firm hostingowych oferuje również możliwość tworzenia plików szyfrowania serwera. W przypadku pojawienia się problemów z utworzeniem wirtualnego serwera warto skorzystać ze wsparcia technicznego określonego dostawcy.

Wielu operatorów umożliwia swoim klientom wynajem serwerów wirtualnych oraz dedykowanych. Netia posiada usługę Serwera Dedykowanego, który gwarantuje klientom pełne bezpieczeństwo danych, stały dostęp do serwisu technicznego, zdalne zarządzanie serwerem, bez konieczności współdzielenia go z innymi użytkownikami. Ponadto umożliwia zainstalowanie dowolnego systemu operacyjnego, wybranych aplikacji pocztowych, FTP oraz CMS.

 

Serwery wirtualne – jaka jest cena usługi?

 

Wirtualny serwer www nie wiążę się z dużymi kosztami w skali miesiąca lub roku. Opłaty zwykle są stałe i obejmują koszt zużycia energii elektrycznej oraz kolokacji. Rynek obfituje w tanie serwery wirtualne, udostępniające użytkownikowi swoją pełną funkcjonalność, choć na cenę tego rodzaju usługi wpływa przede wszystkim rodzaj wybranego serwera. Może to być wyłącznie standardowy serwer pocztowy, dla początkujących lub bardziej profesjonalny hosting. Wirtualny serwer niesie za sobą szereg korzyści.

Pozwala zarządzać użytkownikowi swoim kontem, nie martwiąc się o stabilność łącza czy konieczność przeprowadzenia aktualizacji. Jest niezwykle łatwy i wygodny w obsłudze. Posiada przejrzysty panel sterowania oraz jest monitorowany przez obsługę techniczną danego dostawcy.
 
 

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×