Load balancig (równoważenie obciążenia)
Menu główne

Load balancing (równoważenie obciążenia)

08 kwietnia 2021, Autor: Netia

Z pewnością każdy użytkownik Internetu doświadczył kiedyś wolnego ładowania się witryny portalu lub sklepu internetowego, a niekiedy wręcz niemożliwe było zrobienie zakupów online ze względu na zbyt duże przeciążenie serwera. Właśnie ten problem rozwiązuje Load Balancer Software.
 

 
 
 
 

W dzisiejszych czasach większość codziennych czynności można wykonać online. Jest to niezwykłe ułatwienie, choć niesie również za sobą ryzyko obciążania systemu. Właściciele swoich sklepów internetowych dwoją się i troją, aby skutecznie skrócić czas reakcji na zapytania z sieci. Doskonałym rozwiązaniem jest równoważenie obciążenia sieciowego.

 

Duży ruch na stronie internetowej danej firmy lub określonej aplikacji wzmaga zjawisko obciążenia serwera. Przejawia się to długim oczekiwaniem na załadowanie się strony, brakiem płynności w działaniu portalu, a także wolniejszym wczytywaniem plików multimedialnych. Netia oferuje swoim klientom skuteczne rozwiązanie, które zrównoważy powstałe obciążenie. Mianowicie, udostępnia swój własny Serwer Dedykowany oraz właśnie usługę Load Balancer.

 

Load Balancing – co to jest?

 

Server Load Balancing występuje w postaci oprogramowania lub urządzenia, które przekierowuje do odpowiednich serwerów, żądania TCP/IP. Serwery te tworzą razem tzw. farmę bądź klaster webowy. Oznacza to, że wysłane przez użytkownika danej strony polecenie, trafi szybciej do odpowiedniego serwera.
W przypadku, gdy jeden z serwerów przestanie odpowiadać, Load Balancer eliminuje go ze swojej struktury, przydzielając jego zadania innym urządzeniom. Ważne jest, aby wszystkie serwery zostały skonfigurowane w dokładnie taki sam sposób.

Hardware Load Balancer wyposażony jest w specjalnie opracowane algorytmy, które w sposób precyzyjny przesyłają żądanie do najmniej obciążonego serwera. Obecnie wielu producentów tworzy systemy, które dodatkowo dostarczają dane na temat stanu serwera, szybkości reakcji oraz jego obciążenia.

 

W jaki sposób działa Load Balancer?

 

Równoważenie obciążenia sieciowego, czyli Load Balancing polega nie tylko na rozłożeniu ruchu na określonej stronie internetowej, ale również zabezpieczeniu serwerów klienta, przejęciu obsługi HTTPS, dzięki czemu odciążone zostają serwery webowe, a także monitorowaniu i wyłączaniu z ruchu niedostępnych serwerów.

DNS Load Balancing jest techniką dystrybucji obciążenia, której działanie polega na jego równoważeniu oraz zapewnieniu nadmiarowym hostom odporności na uszkodzenia.
Technologia Load Balancer pozwala także za profesjonalne zarządzanie domeną bez konieczności używania subdomen.
 

Jaki Load Balancer wybrać?

 

Wybór funkcji Load Balancing zależy od wielu czynników. Netia umożliwia jej skonfigurowanie na routerze Netia Spot. Wystarczy, że klient, logując się, skorzysta z danych administratora, aby wejść na stronę. Wówczas możliwe jest podłączenie do routera kilku linii, np. WAN DSL oraz WAN Ethernet. Dzięki temu użytkownik korzysta z kilku niezależnych połączeń równocześnie.

Klienci mają do wyboru Server Load Balancing, jako rozwiązanie domowe, programowe, chmurowe lub sprzętowe dla firm. Wszystko zależy od wydajności, sprawności technicznej oraz niezawodności sprzętu. Należy pamiętać, że rozwiązanie programowe jest najczęściej płatne i ograniczone poprzez licencję. Sprzętowy Load Balancer jest natomiast całkowicie zarządzany przez dostawcę chmury.
 

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×