Technologia strumieniowego przesyłania danych stanowi jedną z wiodących dziedzin rozwoju Internetu. Pozwala użytkownikom uzyskać dostęp do dużych plików multimedialnych, nawet jeżeli nie posiadają wystarczająco dużo pamięci, aby te pliki pobrać na swoje urządzenie. Przetwarzanie strumieniowe pozwala wyświetlić dane poprzez przeglądarkę lub specjalną wtyczkę jeszcze przed rzeczywistym rozpoczęciem przesyłania pełnego pliku.
Strumieniowe przetwarzanie danych jest powszechnie określane mianem streamingu. Serwer przesyła dane w sposób ciągły, synchronizując je w czasie rzeczywistym. Dzięki temu użytkownik nie musi pobierać plików na swój komputer, aby odtworzyć jego zawartość multimedialną. Z powodzeniem może to zrobić w Internecie. Z tego rozwiązania korzystają najczęściej sektory edukacyjne i biznesowe.
Popularnym rozwiązaniem staje się także przetwarzanie strumieniowe danych napisane w języku Java, które dodatkowo umożliwia stworzenie oraz zakończenie strumieni. Każdemu z nich przypisana jest dokładnie jedna metoda tworzenia. Dane mogą być transponowane przez dowolną liczbę operacji.
Czym jest strumieniowe przetwarzanie danych?
Stream, czyli przetwarzanie strumieniowe danych polega na dostarczaniu przez jednego nadawcę sygnału multimedialnego w nieprzerwany sposób do wielu różnych użytkowników. Innymi słowy, streamer przesyła określone treści na serwer, z którym następnie łączą się zainteresowani odbiorcy. Najczęściej usługa ta dotyczy oglądania filmów, słuchania muzyki oraz transmitowania na żywo wydarzeń, zwykle rozgrywek sportowych i wydarzeń kulturalnych.
Użytkownicy wykorzystują strumieniowe przetwarzanie danych łącząc się z Internetem oraz odtwarzając wybrany plik multimedialny bez konieczności pobierania go na swój komputer czy smartfon. Dane są bowiem przechowywane w pamięci urządzenia tylko tymczasowo, na czas odbierania sygnału. Pobieranie ogromnych plików jest procesem czasochłonnym i zajmuje zbyt dużo miejsca na dysku twardym.
Stworzone w dowolnym języku przetwarzanie strumieniowe, w tym napisane w języku Java, wymaga wykorzystania specjalnych programów kodujących, które umożliwiają udostępnianie streamów na żywo. Może to być: OBS Studio, Action! czy Camtasia Studio. Ważne, aby pozwalały nagrywać obraz wyświetlany na ekranie komputera oraz synchronizowały z nim dźwięk. Profesjonalne streamowanie nie może się obejść bez stabilnego i szybkiego łącza internetowego. Netia oferuje swoim klientom szerokopasmowy Internet światłowodowy, działający z prędkością aż do 1 Gb/s.
Do czego wykorzystuje się przetwarzanie strumieniowe?
Najbardziej popularnym miejscem, w którym wykorzystuje się przetwarzanie strumieniowe, jest serwis YouTube. Odwiedzają go codziennie miliony użytkowników. Dzięki streamerom można tutaj oglądać transmisje meczów, koncertów lub uroczystych gal na żywo.
Strumieniowe przetwarzanie danych z powodzeniem stosują także serwisy VOD, które oferują możliwość oglądania filmów online. Z tego rozwiązania korzysta wiele firm, wydawcy filmowy i muzyczni. Streamować można także gry komputerowe. Prezentowanie użytkownikom z całego świata własnej strategii gry oraz przechodzenie wszystkich jej poziomów stało się w ostatnich latach niezwykle popularną rozrywką. Wielu dostrzegło w takim działaniu doskonały sposób na zarabianie. Niektórzy gracze zajmują się streamowaniem gier zawodowo.
Wiele firm wykorzystuje przetwarzanie strumieniowe napisane w języku Java do promocji swoich usług lub produktów. Streamując różne eventy branżowe, mają okazję zaprezentować się z jak najlepszej strony i zachęcić potencjalnych klientów do współpracy.
Wykorzystaj przetwarzanie strumieniowe również dla celów osobistych i sprawdź, co to jest stream! Dowiedz się również, jak zacząć streamować i skorzystaj z oferty internetu stacjonarnego dla użytkowników indywidualnych.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105