MPLS - co to jest i jakie ma zastosowanie? | Biznes Netia
Menu główne

MPLS - co to jest i jakie ma zastosowanie?

21 stycznia 2022, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Rozwój Internetu i technologii informacyjnych sprawił, że producenci sprzętu i dostawcy usług telekomunikacyjnych zostali zmuszeni do rozwijania swoich produktów pod względem technicznym. Stosowane jeszcze dwie lub trzy dekady temu urządzenia nie są w stanie sprostać wymaganiom dzisiejszych użytkowników. Dotyczy to między innymi routerów i innych urządzeń sieciowych. Protokół MPLS został opracowany po to, by zwiększyć wydajność urządzeń sieciowych i zapewnić użytkownikom większy komfort. Z tego protokołu korzystają wirtualne sieci prywatne, takie jak usługi Netia Biznes VPN.

 
 
 
   

MPLS – co to jest?

 

Protokół MPLS znalazł powszechne zastosowanie do trasowania pakietów na bazie protokołu IP. Netia MPLS stosuje się w urządzeniach sieciowych. Ma on cechy 2 warstwy modelu OSI, co oznacza jego dużą wydajność i szybkość, a jednocześnie posiada cechy 3 warstwy i tym samym jest skalowalny. To pozwala więc na lepszą organizację przepływu ruchu i poprawę jakości usług telekomunikacyjnych.

 

Budowa MPLS i zasada działania MPLS

 

Podstawy protokołu MPLS leżą w zastąpieniu trasowania pakietów na przełączanie etykiet. Sama transmisja danych polega na tym, że na brzegu sieci bazującej na MPLS do pakietu dodawana jest etykieta z informacją. Nosi ona nazwę „label” i stanowi etykietę wejściową z punktu widzenia routera, do którego trafia. Jest ona wykorzystana jako indeks do tablicy etykiet (wewnętrznej), w której znajduje się punkt sieciowy i kolejna etykieta. Etykietę wejściową zastępuje etykieta wyjściowa, a pakiet zostaje wysłany dalej – do kolejnego punktu sieciowego. Może być nim np. kolejny router. Jeśli urządzenie nie będzie obsługiwać protokołu MPLS, etykieta zostanie skasowana.

 

Samo przypisanie danemu pakietowi etykiety na samym brzegu sieci odbywa się poprzez proces klasyfikacji. Pakiety mogą zostać klasyfikowane do jednej klasy (FEC), przez co są routowane tak samo. Poszczególne klasy FEC mogą być stworzone na podstawie adresów IP. Samo przyporządkowanie do klasy FEC jest zasygnalizowane innym urządzeniom (routerom) dzięki protokołowi dystrybucji etykiet. Istnieje też możliwość stworzenia stosu etykiet, a więc przyporządkowanie większej liczby etykiet jednemu pakietowi. Takie stosy są organizowane na zasadzie pierwszeństwa i kolejki LIFO (z ang. last input, first output). Oznacza to, że na początku router usuwa etykietę, która została dołączona do pakietu ostatnia. Zastosowanie takich etykiet jest powszechne na przykład w sieciach operatorskich lub w sieciach VPN.
 

Zastosowanie MPLS

 

Technologia MPLS znajduje zastosowanie w usługach, w których trzeba zwiększyć efektywność transmisji danych. MPLS w sieciach VPN pozwala łączyć urządzenia sieciowe rozproszone niekiedy po całym świecie. Sieć MPLS pozwala też łączyć wiele sieci LAN w jedną sieć WAN. Na takiej samej zasadzie są tworzone sieci VPN, które wykorzystują protokół MPLS. Jest to sposób na zachowanie najwyższej jakości usługi, przy minimalizacji kosztów IT. Ostatecznie wpływa to na obniżenie ceny usługi i tym samym na wzrost jej konkurencyjności. Firmy, które są zmuszone do połączenia wewnętrznych sieci wielu oddziałów, zlokalizowanych w różnych miejscach pod względem geograficznym, potrzebują skorzystać z technologii MPLS, jeśli chcą zachować szybkość transmisji danych i bezpieczeństwo połączenia.

 

Zalety MPLS Network

 

Jedną z największych zalet MPLS, szczególnie dla firm korzystających z usług głosowych czy wideo, stanowi dostępność wsparcia QoS. Bardzo istotne jest również to, że usługodawcy oferują usługi z gwarantowanym poziomem usług (SLA).

 

Pod względem technicznym MPLS pozwala na eksploatację zasobów sieci, zachowując jednocześnie prywatne i bezpieczne routowanie danych swoich klientów. Ponadto, dzięki MPLS można znacząco poprawić przepustowość np. przez alternatywne trasy sieciowe. Ograniczenie przeciążenia sieci wpływa na stabilność usługi, nieporównywalną z innymi technologiami.

 

Warto wiedzieć, że w dużych firmach można wdrożyć rozwiązania hybrydowe, które zyskują coraz bardziej na popularności. Kluczem do sukcesu jest tutaj indywidualne podejście do potrzeb danego klienta, jakie zapewniają specjaliści Netii.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×