CIR w łączu internetowym – dlaczego jest istotny? | Biznes Netia
Menu główne

CIR w łączu internetowym – dlaczego to istotny parametr?

02 września 2022, Autor: Anita Pawelec, Kierownik Produktu - Netia S.A.
Sprawne i wydajne łącze internetowe to podstawa działania niemal każdego biznesu, a CIR jest wskaźnikiem, który ma na to duży wpływ. W artykule przybliżamy, czym jest parametr Committed Information Rate, jaką powinien mieć wartość i dlaczego warto go wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy Internetu.
 
 
 
   

CIR w łączu internetowym – co to znaczy?

 

CIR to skrót od Committed Information Rate, który oznacza gwarantowaną przepływność łącza. Stanowi ważny element umowy pomiędzy dostawcą Internetu a odbiorcą usługi. Parametr informuje bowiem o gwarantowanej prędkości bez pogorszenia innych parametrów połączenia. Wskaźnik jest wyrażany procentowo:

 

• CIR=0% oznacza, że nie ma żadnej gwarancji przepływności łącza. Zazwyczaj ma to zastosowanie w przypadku Internetu asymetrycznego.

 

• CIR=100% oznacza, że dostawca usługi bierze pełną odpowiedzialność za zapewnienie stałej i nieprzerwanej prędkości Internetu. Tak jest zwykle przy łączu symetrycznym, które zapewnia taką samą prędkość podczas wysyłania i pobierania pakietów danych, a przez to jest chętnie wybierane przez klientów biznesowych.

 

Dostawcy ustanawiają gwarancję przepływności na odcinku od własnego routera brzegowego do urządzenia odbiorczego architektury. Umowa SLA może stanowić zabezpieczenie prawne na wypadek niewywiązania się z założeń.

 

Przeciwieństwem łącza symetrycznego z CIR są usługi typu best effort, czyli łącza bez żadnej gwarancji przepływności. Pakiety danych przesyłane są w kolejności ich napływania, co w godzinach szczytu, gdy sieć jest poważnie obciążona, może prowadzić do znacznych spadków jakości połączenia.

 

Jak poprawić komunikację wewnętrzną w firmie?

 

W dalszej części artykułu przedstawimy znaczenie, jakie CIR ma w biznesie. Łącza internetowe, które posiadają gwarancję przepływności CIR dedykowane są przede wszystkim firmom intensywnie korzystającym z sieci. Zmniejszona jakość połączenia w najłagodniejszym scenariuszu spowoduje dłuższy czas przesyłania plików. Dla branży e-commerce czy serwisów internetowych może jednak oznaczać odrzucanie zapytań użytkowników, a co za tym idzie – realne, liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych straty finansowe.

 

Korzystanie z łącza bez CIR stwarza wiele komplikacji organizacyjnych i ogranicza możliwość rozbudowy firmowej sieci, instalacji serwerów poczty czy stron WWW. Opóźnia też przesyłanie i pobieranie danych. Tak więc tylko gwarancja przepływności połączenia na poziomie 100%, potwierdzona zapisami w umowie SLA stanowi odpowiednią propozycję dla firm. Dzięki skalowalności usługi można zwiększać prędkość łącza stopniowo, wraz z rozwojem biznesu.

 

Komunikacja wewnętrzna w firmie nie może być zaniedbywana

 

Poszukując łącza z CIR warto sprawdzić usługę Netia BDI. Biznesowy Dostęp do Internetu to symetryczne łącze o stałej prędkości wysyłania i pobierania, oparte o rozbudowaną sieć szkieletową, łączącą największych operatorów krajowych i międzynarodowych. Ponad 40 punktów styku i wymiany danych Netii pozwala zachować precyzyjne parametry i zapewnić niezawodność na niespotykanym nigdzie indziej poziomie.

 

Dostępna przepustowość usługi to od 1Mb do 100G, dzięki czemu można łatwo dostosować pakiet do potrzeb biznesowych. To także efektywne kosztowo rozwiązanie, które nie obciąży firmowego budżetu. Dodatkowym atutem jest możliwość dostarczenia i instalacji oraz zarządzanie routerem przez specjalistów Netii.

 

Symetryczne łącze w ramach usługi Netia BDI znakomicie sprawdzi się w przypadku pracy na dużych plikach w chmurze. Ciągłe wysyłanie i pobieranie zasobów nie będzie uciążliwe pod warunkiem wykorzystania łącza o stałej i zagwarantowanej przepływności.

 

Z symetrycznego łącza Netia BDI z CIR=100% skorzystało do tej pory wielu klientów korporacyjnych i instytucjonalnych – między innymi PKP Linia Hutnicza. Przy użyciu rozwiązań dostarczanych i zarządzanych przez Netię spółka zarządza prowadzeniem ruchu kolejowego w całym kraju. Wśród zadowolonych klientów znajdują się także urzędy miasta czy szpitale, stanowiące wymagającą grupę odbiorców.

 

Wiesz już, na czym polega CIR i dlaczego tego rodzaju gwarancja jest niezbędna w nowoczesnej firmie. Jeśli zainteresowała Cię usługa Netia BDI - skontaktuj się z naszym doradcą, który przedstawi Ci ofertę. W przypadku łącza symetrycznego cena usługi kalkulowana jest indywidualnie.


Sprawdź też ofertę internetu stacjonarnego oraz internetu mobilnego dla użytkowników indywidualnych.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×