Internet symetryczny - co należy wiedzieć? | Biznes Netia
Menu główne

Internet Symetryczny

31 października 2019, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Internet Symetryczny od Netia

Wymagania stawiane przez klientów wobec firm stale rosną. Chcemy już nie tylko mieć w każdej chwili dostęp do całej gamy produktów firmy, ale także móc je porównywać, zadawać pytania oraz przeprowadzać coraz więcej transakcji z udziałem błyskawicznych płatności. To wszystko wymaga od firmy nie tylko właściwego zarządzania procesami dostarczania usług, ale także sprostania technicznym uwarunkowaniom wewnątrz firmy, które umożliwią poprawne przeprowadzanie zmian. Kluczowym technologicznym uwarunkowaniem jest w dzisiejszych czasach łącze internetowe, którym dysponuje firma. Pomimo szerokiej dostępności łącz internetowych niewiele z nich jest w stanie sprostać realnym wymaganiom biznesu. Coraz częściej słyszymy o awariach systemów sprzedaży, przerwach w dostępności sklepów internetowych i innych problemach spowodowanych niedostatecznymi parametrami łączy, których używają firmy. Rozwiązaniem takich problemów jest internet symetryczny, który eliminuje większość z problemów związanych z przestojem i niedostateczną wydajnością łącza. Coraz więcej firm decyduje się na przejście z tradycyjnych usług dostępu do internetu na internet symetryczny, a to skutkuje pojawieniem się nowych możliwości takich jak zwiększenie rozmaitości oferowanych usług i w konsekwencji zwiększeniem przychodów płynących z ich świadczenia.
Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, Netia wprowadziła usługę Netia BDI (Biznesowy Dostęp do Internetu), która gwarantuje stały, symetryczny dostęp do internetu.
W dalszej części postaramy się wyjaśnić, co to jest łącze symetryczne.

 
 
 
   

Łącze symetryczne – co to jest?

 

Wiemy już, że łącze symetryczne jest dzisiaj nie tylko udogodnieniem, ale wręcz koniecznością dla większych firm, które dbają o wizerunek oraz stawiają na lojalność klientów. W takim razie, co to jest łącze symetryczne? Łącze symetryczne oferuje nam jednakowy (bądź przybliżony) transfer download oraz upload. Co to w praktyce oznacza?

 

Większość dostawców „popularnych” łączy internetowych w swoich ofertach umieszcza informacje o prędkościach. Często w prospektach widzimy prędkości, które zaczynają się od 10, czy 20 Mb/s, a kończą nawet na 1Gb/s. To wszystko dobrze wygląda i przy oferowanych różnych opcjach jednoznacznie skłania nas do wyboru większej prędkości. W tym wypadku prędkości ściągania (download). Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić również prędkość wysyłania (upload), gdyż w wielu przypadkach oferty zawierają tylko prędkość download. Symetryczne łącze gwarantuje nam podobne prędkości wysyłania (upload) i odbierania (download).

 

Dla przykładu: łącze symetryczne o prędkości 100 Mb/s zapewni upload w granicach 100Mb/s oraz download w granicach 100 Mb/s.

 

Internet symetryczny czy asymetryczny

 

Wiemy już, że łącza symetryczne charakteryzują się jednakową prędkością pobierania i wysyłania pakietów danych. Warto zaznaczyć, że jeżeli chodzi o łącze internetowe symetryczne i asymetryczne, to główna różnica pomiędzy nimi tkwi właśnie w prędkości wysyłania. Jeżeli wybieramy sieć symetryczną (np. 100Mb/s) mamy do dyspozycji 100 Mb/s uploadu i tyle samo downloadu. Niesymetryczne łącze, co prawda zapewnia nam około 100Mb/s downloadu (pobierania danych pakietowych z internetu), ale przeważnie nie zapewni nam takiego samego albo nawet zbliżonego poziomu wysyłania (upload).Łącze symetryczne i asymetryczne różnią się w tych kwestiach bardzo znacząco na niekorzyść internetu asymetrycznego, gdzie w opcji np. 100Mb/s otrzymujemy już tylko około 10Mb/s prędkości wysyłania. Wbrew pozorom, prędkość wysyłania ma ogromne znaczenie. Podczas korzystania z internetu nasze urządzenie zarówno pobiera pakiety danych z serwerów jak i wysyła w ich kierunku pakiety danych, będące niejako „potwierdzeniem” odczytania treści dla serwerów. Jeżeli te prędkości nie są wyrównane, możemy wtedy doświadczać spadków wydajności połączenia podczas wykonywania różnego rodzaju operacji w internecie – nawet pomimo posiadania łącza 100Mb/s (niesymetrycznego). Może się zdarzyć tak dlatego, że mimo dobrej prędkości pobierania danych, komunikacja z serwerem zaburzona będzie poprzez niedostatecznie szybkie ich wysyłanie, a to obniży z kolei jakość pracy użytkownika.

 

Przy wyborze odpowiedniego dla nas rodzaju łącza musimy zastanowić się nad naszymi potrzebami względem przepustowości sieci. Czy łącze ma za zadanie obsługiwać nasz serwer? Ile urządzeń będzie podłączonych jednocześnie do naszego łącza? Jakiego rodzaju dane chcemy pobierać i z jaką częstotliwością? Łącze asymetryczne może okazać się niewystarczające przy dużej intensywności korzystania z internetu, szczególnie przy jednocześnie wielu podłączonych urządzeniach. Prędkość wysyłania danych będzie również bardzo ważnym parametrem, jeżeli często prowadzimy wideorozmowy.

 

Pobieranie i wysyłanie w łączu asymetrycznym

 

Internet symetryczny to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą pracować bardziej wydajnie i integrować swoje systemy z wieloma innymi usługami (w tym usługami chmurowymi). Dzięki jednakowej przepustowości łącza pod względem transmisji w obydwu kierunkach, pozbywamy się wielu problemów z przeciążeniem sieci oraz zapewniamy sobie pole do rozwoju świadczonych przez usług (szczególnie w obszarze e-commerce). Symetryczny dostęp do internetu zapewnia także:

 
Cecha Zaleta Korzyść
stała i gwarantowana przepływność łącza bardzo dobra realna prędkość transmisji nie zmieniająca się w czasie możliwość ściągania i wysyłania danych w krótkim czasie
Symetryczne łącze internetowe taka sama prędkość wysyłania
i ściągania danych
możliwa instalacja serwera www, poczty, FTP itp.
nowoczesna i bardzo przepustowa sieć szkieletowa i dostępowa gwarancja maksymalnych transferów nawet w godzinach szczytu szybkie ściąganie i wysyłanie danych w dowolnej chwili
rozbudowana sieć IP - połączenia
z innymi operatorami międzynarodowymi i krajowymi
szybki i niezawodny dostęp do zasobów zagranicznych i krajowych Łącze internetowe symetryczne zapewnia bardzo szybki dostęp do dowolnych witryn, ściągania i wysyłania dużych plików
nowoczesne ogólnokrajowe centrum zarządzania siecią Netii gwarancja szybkiego diagnozowania i usuwania potencjalnych awarii bezawaryjna sieć IP, brak przestojów transmisji, co jest szczególnie istotne dla firm opierających swój biznes na internecie (portale, klienci hostingowi, banki)
 

Internet symetryczny dla firm

 

Łącze symetryczne w usłudze Netia BDI, to nie tylko sieć symetryczna, która zapewnia stabilność i komfort pracy, ale także bezpieczny dostęp do internetu z wykorzystaniem najnowszych technologii dostępowych. Ponadto, łącze internetowe symetryczne w naszej usłudze daje możliwość uzyskania puli stałych adresów IP, co nierzadko jest kluczowym aspektem w działalności firm. Kolejnym plusem rozwiązania Netii jest brak ograniczeń w ilości i rodzaju przesyłanych danych oraz możliwość zakończenia usługi wydajnym routerem (urządzeniem CPE), który jest instalowany i zarządzany przez specjalistę z Netii. Do urządzenia tego firma może podłączyć swoją sieć LAN. Istnieje również możliwość wykreowania specjalnie dla potrzeb firmy routingu BGP, dzięki czemu firma posiadająca więcej niż jedno łącze może zarządzać i tworzyć scenariusze zarządzania ruchem IP na różnych łączach dostepowych. Łącze internetowe dla firm BDI to także możliwość korzystania z pomocy technicznej 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

 

Internet symetryczny - cena

 

Usługa internetu symetrycznego dla firm wyceniana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb klienta. Zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej o szczegółach rozwiązania Netia BDI.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×