Światłowody a zdrowie
Menu główne

Światłowody a zdrowie

08 kwietnia 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Linie światłowodowe spowijające całe kraje i znajdujące się w coraz większej liczbie budynków, to coraz powszechniejszy obraz. Na postawione pytanie, światłowód czy LTE i która opcja jest bezpieczniejsza dla zdrowia, odpowiedzią jest: obydwie technologie są bezpieczne dla ludzi i nie mają dużego wpływu na organizm. Można jednak do tego podejść nieco bardziej dogłębnie i zastanowić się, jak działa Internet światłowodowy i LTE, a wtedy okaże się, że są pewne różnice w oddziaływaniu na organizm człowieka.
 

 
 
 
   

LTE czy światłowód – czym charakteryzuje się nowa technologia FTTH?

 

Cała historia światłowodów rozpoczęła się bardzo dawno, ale technologia ta rozwinęła się do tego stopnia, by wykorzystać ją w telekomunikacji, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to opracowano efektywne kable światłowodowe i osprzęt do nich, które umożliwiały transmitowanie sygnału na duże odległości i w bardzo krótkim czasie. W przeciwieństwie do tradycyjnej technologii, czyli wysyłania sygnału poprzez kabel miedziany, które powoduje promieniowanie elektromagnetyczne lub poprzez technologię bezprzewodową, co z kolei powoduje oddziaływanie fal o określonej częstotliwości na organizm człowieka, światłowody nie emitują ani fal ani promieniowania.

 

Światłowody czy LTE – czy LTE jest niebezpieczne?

 

Odpowiedź na pytanie, czy warto korzystać z Internetu światłowodowego, nie jest skorelowana z tym, że Internet LTE jest niebezpieczny. Fakt jest taki, że transmisja sygnału poprzez nadajniki służące do realizacji usług Internetu LTE wykazuje pewien wpływ na organizm człowieka. Nie jest on szkodliwy, jednak z całą pewnością zauważalny, przynajmniej w laboratoryjnych warunkach.

 

Światłowody vs LTE – który bezpieczniejszy?

 

Internet LTE a światłowód to dwie zupełnie odmienne technologie. Obydwie są jednak bezpieczne, choć na poziomie teoretycznym można stwierdzić, że to światłowody są o wiele korzystniejsze dla zdrowia człowieka, ze względu na to, że nie wykazują żadnego szkodliwego oddziaływania na organizm. Nie mają też interakcji z otoczeniem tak, jak bezprzewodowa transmisja sygnału za pomocą fal. Odpowiedź na pytanie, czy światłowód jest szkodliwy, jest więc jednoznaczna.

 

Internet światłowodowy a bezprzewodowy LTE – który wybrać?

 

Wiodący operatorzy tacy, jak Netia, mają w swojej ofercie zarówno Internet mobilny LTE, jak i stacjonarny Internet światłowodowy. Każdy konsument musi sam wybrać taką opcję, która jest dla niego korzystniejsza. Netia, ze względu na ograniczenia infrastrukturalne, nie jest w stanie zaoferować łącza światłowodowego w każdym regionie Polski, jednak dzięki technologii bezprzewodowej, nawet w takich miejscach dostępny jest Internet mobilny LTE. Ta druga opcja jest więc lepsza dla osób, które nie mają dostępu do linii światłowodowych lub korzystają z Internetu w różnych zakątkach Polski, przemieszczając się po kraju. Dla klientów, którzy mają możliwość skorzystania ze światłowodu, przygotowane są dwie oferty – Netia BDI, Internet dla biznesu oraz Netia GigaNet - wysokoprzepustowy Internet pozwalający na szybki transfer danych, zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym.
Jeśli istnieje możliwość wyboru, światłowody są polecane klientom, którym bardziej zależy na stabilności łącza. Technologia bezprzewodowa LTE ma to do siebie, że posiada pewne ograniczenia prędkości i geograficzne. Szybkość transmisji danych, a także zasięg jest zależny od wielu czynników. Jest to między innymi odległość od najbliższego nadajnika, czy ilość abonentów korzystających z łącza w danej chwili. To wszystko może nieco utrudniać korzystanie z Internetu. Na ogół zasięg LTE w większości regionów Polski, jest wystarczający do korzystania z sieci, a można to sprawdzić na specjalnych mapach dostępnych na stronach operatorów.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×