Co to jest serwer dedykowany i komu się przyda? | Biznes Netia
Menu główne

Co to jest serwer dedykowany i komu się przyda?

02 marca 2023, Autor: Adam Kowalczyk, Senior Product Manager - Netia S.A.
Serwer dedykowany jest jedną z usług hostingowych, która cieszy się dużą popularnością wśród klientów biznesowych. Co to takiego? To rozwiązanie dla firm, które potrzebują ser-wera dostosowanego do własnych potrzeb oraz zapewniającego wysokie bezpieczeństwo i wydajność firmowych zasobów. W tym artykule, na konkretnym przykładzie, przedstawimy odpowiedzi na najważniejsze pytania: co to jest serwer dedykowany, jakie daje korzyści i komu się on najbardziej przyda.
 
 
 
   

Serwer dedykowany – co to jest? Dlaczego warto się na niego zdecydować?

 

Serwer dedykowany (zwany środowiskowo dedykiem lub bare-metal server) to całkowicie autonomiczna, znajdująca się w profesjonalnym data center i objęta stałą opieką zespołu IT, fizyczna maszyna - serwer (lub zespół serwerów), która służy wyłącznie firmie lub instytucji, dla której została udostępniona za pośrednictwem VPN. Klient decydujący się na serwer dedykowany zyskuje 100% jego zasobów (RAM, przepustowość, powierzchnię dyskową czy moc obliczeniową) i może go dowolnie konfigurować. Jako administrator dzierżawionego serwera dedykowanego zyskuje dostęp do konta root, możliwość instalowa-nia własnego systemu operacyjnego, aktualizowanie systemów do zarządzania (przykłado-wo: cPanel) czy tworzenie własnych baz MySQL oraz paneli CMS do zarządzania treścią. Serwer dedykowany to też dedykowany adres IP, co w prosty sposób przekłada się na zwięk-szenie bezpieczeństwa, a także ma duże znaczenie w kontekście pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania (szybkość wyszukiwania witryny to jedno z głównych kryteriów SEO, branych pod uwagę przez wyszukiwarkę Google).

 

Udogodnienia, jakie oferuje usługa serwera dedykowanego sprawiają, że jest to rozwiązanie chętnie wybierane przez klientów biznesowych, szczególnie tych, którzy potrzebują dużej wydajności obliczeniowej, a więc np. firmy świadczące usługi przez Internet, sklepy i porta-le www czy banki. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych korzyści serwera dedyko-wanego:

 

Wydajność i elastyczność

 

Serwer dedykowany jest elastycznym i wydajnym rozwiązaniem, gdyż można go dowolnie skonfigurować i dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Pełna customizacja rozwią-zania zapewnia wysoką wydajność i szybkość działania firmowych aplikacji. Użytkownik ma wolną rękę, może wybrać wdrożenie przez własny zespół albo pomoc specjalistów Netii na każdym etapie prac – od konfiguracji po utrzymanie.

 

Poprawa wydajności przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej jest też możliwa dzięki kon-figuracji środowisk hybrydowych (przykładowo – storage danych w chmurze + wykorzysta-nie maksymalnej mocy obliczeniowej zewnętrznego serwera dedykowanego). Firma posia-dająca własny sprzęt może w ramach kolokacji połączyć serwery z dedykowaną maszyną Netii, tworząc wydajne i tanie środowisko hybrydowe.


Odciążenie działu IT

W ramach usługi serwera dedykowanego zapewnione jest całodobowe wsparcie techniczne ze strony dostawcy. Nie ma konieczności budowania całego zespołu specjalistów do obsługi, napraw i konserwacji serwera wewnątrz firmy. Zaoszczędzony dzięki temu czas informatycy mogą przeznaczyć na różne projekty, ważne dla funkcjonowania biznesu.

 

Efektywność kosztowa

 

Serwer dedykowany zapewnia korzystny stosunek jakości do ceny. Rozliczając się za usługę w wygodnym abonamencie i wynajmując sprzęt od dostawcy, firma pozbywa się kosztów napraw infrastruktury serwerowej, a także ogranicza te, związane z zatrudnieniem specjali-stów IT.

 

Kiedy przyda się serwer dedykowany? Dla kogo to dobre rozwią-zanie?

 

Serwer dedykowany to świetny wybór w przypadku firm świadczących usługi w Internecie i w przypadku których zysk zależy od wydajności strony bądź aplikacji. Do firm spełnia-jących powyższe kryterium zaliczyć można wszystkie podmioty związane z branżą e-commerce – sklepy internetowe i platformy usługowe, dla których krótkie czasy ładowania witryny oraz wysokie pozycje w rankingach wyszukiwarek są wprost przeliczane na zyski lub straty (czas ładowania pomiędzy pierwszą widoczną na liście wyników witryną a drugą, wynosi często setne części sekundy). Znaczną poprawę na tym polu zapewnia właśnie serwer dedykowany, oferujący największą wydajność.

 

Serwery dedykowane, dzięki swojej elastyczności w tworzeniu własnego środowiska oraz możliwości zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa, są też świetnym wyborem dla branży finansowej. Całkowita autonomia umożliwia wprowadzanie odpowiednich syste-mów i polityki bezpieczeństwa oraz dostosowanie środowiska do wymogów prawnych.

 

Skalowalność tego typu usługi hostingowej odpowiada też firmom, które nie mogą przewi-dzieć tempa wzrostu (startupy, usługi marketplace, portale i serwisy tematyczne). Serwer dedykowany umożliwia zwiększanie dostępnych zasobów bez inwestowania w sprzęt fizycz-ny. Zmienia się jedynie miesięczna opłata.

 

Serwer dedykowany doskonale sprawdzi się też w branżach, które co prawda działają w du-żej mierze „offline”, jednak potrzebują dużej mocy obliczeniowej i przechowują spore ilości danych – na przykład dane osobowe swoich klientów i pracowników, pliki, projekty czy ważną dokumentację, której bezpieczeństwo jest kluczowe.
 

Serwer dedykowany od Netii – postaw na sprawdzone rozwiązanie

 

W dalszej części artykułu przedstawiamy zastosowanie serwera dedykowanego na przykła-dzie jednego z klientów Netii – firmy Rawlplug, będącej dużym producentem zamocowań dla branży budowlanej. Pełne case study znajduje się tutaj.

 

W swojej pracy Rawlplug opiera się na serwerach dedykowanych Netii, zlokalizowanych w Netia Data Center, należącym jednocześnie do najnowocześniejszych i najlepiej zabez-pieczonych tego typu obiektów w Polsce.

 

Współpraca z Netią pozwala firmie Rawlplug zaoszczędzić wiele czasu oraz optymalizować koszty IT i unikać drogich przestojów. Jako, że specjaliści firmy wskazali właśnie ten ostatni aspekt jako kluczowy, architekci Netii zaproponowali najbardziej odpowiednie dla wysokich wymagań technicznych rozwiązanie, czyli środowisko oparte na serwerach dedykowanych DELL Technologies, a konkretnie urządzeniach serii PowerEDGE R640 i macierzach UNI-TY 480F. Infrastruktura zlokalizowana jest w jednym z najnowocześniejszych Data Center w Polsce, a pozyskiwana z zielonych źródeł energia zapewnia nieprzerwane działanie 365/7/24. Rawlplug jako lider swojej branży, utrzymujący stale wysokie tempo rozwoju, potrzebuje też wydajnego łącza internetowego. Wybór firmy padł na Netia BDI - syme-tryczny dostęp do Internetu z równą prędkością pobierania i wysyłania danych, zapew-niający prawidłowe działanie systemów informatycznych Klienta. Internet symetryczny to wybór profesjonalistów, którzy mają wysokie wymagania i nie mogą pozwolić sobie na kompromisy.

 

Liczymy, że nasz artykuł wyjaśnił, czym jest serwer dedykowany i jakie korzyści Twoja fir-ma może zyskać decydując się na tego typu rozwiązanie. Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!


Jesteś użytkownikiem indywidualnym? Dowiedz się również, co to jest serwer proxy i czym jest serwer DNS.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×