5 powodów, dla których warto przemyśleć model zarządzania oraz ochrony danych | Netia
Menu główne

5 powodów, dla których warto przemyśleć model zarządzania oraz ochrony danych

30 września 2019, Autor: Maciej Maciejewski, Starszy Kierownik Produktu Netia SA

Pięć powodów, dlaczego teraz jest czas na odejście od tradycyjnych sposobów zarządzania danymi i dlaczego to dobry moment na zmianę. Pamiętaj, że wyzwania stojące przed Tobą i oczekiwania będą tylko rosnąć.
Cyfrowa transformacja i modernizacja biznesu zmieniają sposób tworzenia danych. A co najważniejsze wpływają na to, jak właśnie te dane, które stanowią paliwo biznesu XXI wieku,powinny być przez nas zarządzane.

W dobie szybkiego rozwoju cyberprzestępczości związanej z masowym wykradaniem danych, tradycyjne metody ochrony i zarządzania już nie wystarczają. Rozwiązania silosowe nie integrują się z aktualnymi i przyszłymi wyborami w obszarze infrastruktury, nie pozwalają na korzystanie z różnych technologii sprzętowych, migrację pomiędzy lokalizacjami, czy do chmury.

Digitalizacja szybko uświadamia, że utrzymanie tradycyjnych rozwiązań przy życiu i praca z nimi, z dnia na dzień, będzie coraz trudniejsza.

 
 

 

Oto 5 powodów dla których warto zastanowić się nad modelem zarządzania oraz ochrony danych:



 

1. Wzrost różnorodności danych oraz prędkość z jaką przyrastają

 

Szybkość tworzenia danych –wynikająca z postępującej transformacji biznesu i modernizacji IT przyniosły nieznane wcześniej ilości oraz szereg nowych i unikalnych typów informacji.

Obserwacje i badania pokazują, że 90% danych na świecie zostało stworzonych zaledwie w ciągu ostatnich kilku lat.



 

2. Większe znaczenie danych oznacza zwiększone ryzyko biznesowe

 

Dane zawsze były postrzegane jako niezwykle cenne zasoby firmy. Przekształcenie przedsiębiorstw w organizacje, które oparte są w dużej mierze na danych (cyfrowa transformacja) powoduje, że dane stają się bezcenne oraz niezbędne dla osiągnięcia celów i podejmowania decyzji. Wynikiem takiego trendu są stale rosnące koszty przestojów w biznesie; nawet do poziomu 400 000 dolarów na godzinę1.

Gromadzenie danych bez żadnej strategii ich przetrzymywania oraz ochrony jedynie zwiększa to zagrożenie oraz podnosi koszty. Gartner spodziewa się, że 60% biznesu cyfrowego odczuje poważną awarię usług i podkreśla, że dostępność danych nie jest odpowiednio dostosowana do ich znaczenia2.



 

3. Różnorodność infrastruktury oraz aplikacji stwarza luki w zasobach ludzkich oraz umiejętnościach

 

10 - 15 lat temu zarządzanie danymi było zdecydowanie mniej skomplikowane.

Krytyczne aplikacje, infrastruktura i ilość danych były relatywnie niewielkie i łatwe do utrzymania. Eksplozja źródeł danych, chmury, Internetu rzeczy (IoT), SaaS (aplikacji z chmury), oraz modernizacja aplikacji z użyciem nowych rozwiązań, takich jak kontenery i mikrousługi, sprawia, że liczba zadań wzrasta wykładniczo.

Działy IT ledwo nadążają tempem obsługi i integracji wszystkich nowych systemów i aplikacji

w ramach spójnej strategii. Aby sobie pomóc, podstawowe czynności przedsiębiorstwa (takie jak tworzenie kopii zapasowych, odzyskiwanie danych oraz zarządzanie danymi) powinny stać się zautomatyzowane i proste w obsłudze. Powinny nie tylko zajmować mało czasu, ale jednocześnie dbać o poziom integracji konieczny do spełnienia warunków dostępności i odzyskiwania.



 

4. Zwiększona gotowość do odzyskiwania w odpowiedzi na cyber zagrożenia

 

Ransomware i malware nie są nowymi koncepcjami - jednak jako zagrożenia stają się coraz silniejsze i mają globalny charakter. Monetyzacja (wymuszanie okupu) złośliwego oprogramowania oznacza, że w dzisiejszych czasach nie należy już stawiać sobie pytania „CZY”, ale raczej „KIEDY” zostaniemy zaatakowani. W momencie wystąpienia takiego problemu ważna będzie gotowość do reakcji na atak oraz możliwość zapewnienia powrotu do działania.

Już dzisiaj warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak szybko możesz odzyskać krytyczne dane po dokonaniu ataku na Twoją firmę?



 

5. Wymagania dotyczące prywatności, takie jak RODO

 

Wraz ze wzrostem liczby danych oraz zmianą regulacji prawnych, zarządzanie prywatnością stało się Twoim obowiązkiem.

Tradycyjne środki zarządzania danymi po prostu nie spełniają narzucanych wymagań. Narzędzia i technologia to tylko część rozwiązania. Do odpowiedniego podjęcia tego wyzwania konieczna będzie również odpowiednia platforma, która pozwoli na połączenie wszystkich środków oraz w konsekwencji: zapewnienie właściwego poziomu ochrony i zarządzania danymi.


Zadbaj również o swoje bezpieczeństwo w sieci prywatnej i zapoznaj się z usługami Bezpieczny Internet oraz Bezpieczny Smartfon.

 

1 https://www.statista.com/statistics/753938/worldwide-enterprise-server-hourly-downtime-cost/

2https://www.gartner.com/newsroom/id/3337617/

 

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×