Jak sprawdzić czy sieć jest bezpieczna? | Biznes Netia
Menu główne

Jak sprawdzić czy sieć jest bezpieczna?

17 września 2021, Autor: Tomasz Łużak, Product Manager, Cybersecurity - Netia S.A.

Jak sprawdzić, czy sieć jest bezpieczna? Podstawowe zasady bezpieczeństwa firmowej sieci. 
Bezpieczeństwo danych i systemów komputerowych to jedno z największych wyzwań stojących przed biznesem. Według danych1 Center for Strategic and International Studies i firmy McAfee, w ubiegłym roku globalne straty wywołane cyberprzestępczością osiągnęły niemal biliona dolarów. To dwa razy więcej, niż w 2018 r. 

Okazją dla przestępców stała się pandemia. Wskutek niej wiele firm jeszcze bardziej postawiło na cyfryzację swojej działalności, tworząc rozproszone sieci użytkowników pracujących zdalnie. 

To ogromne wyzwanie nie tylko dla tradycyjnych działów IT, ale i dla użytkowników, pracowników i wszystkich odpowiedzialnych za kształtowanie biznesu. Bezpieczna sieć musi dziś być jednym z priorytetów każdego przedsiębiorstwa. Cyberbezpieczeństwo jest równie ważne, co dobra strategia marketingowa i nie jest wyłącznie problemem dużych firm o rozbudowanej strukturze. Ofiarą cyberataku może paść każdy, nawet mała firma czy mikroprzedsiębiorstwo. Jak sprawdzić, czy sieć jest bezpieczna i jakich reguł bezpieczeństwa należy się trzymać?
 

 
 
 
   

Podstawowe zasady bezpieczeństwa firmowej sieci

 

Pierwsza żelazna zasada cyberbezpieczeństwa mówi, że im ważniejsze są dane czy informacje, tym więcej uwagi należy poświęcić ich zabezpieczeniu. Druga, że najsłabszym ogniwem są zazwyczaj ludzie.

 

Bezpieczna sieć komputerowa w firmie to wysiłek wszystkich użytkowników. Właściwie zaprojektowana sieć z dobrymi zabezpieczeniami i procedurami bezpieczeństwa jest o wiele mniej narażona na ataki. Podstawową zasadą jest stosowanie dobrych zabezpieczeń na poziomie indywidualnych użytkowników sieci. Właściwie zdefiniuj uprawnienia różnych grup użytkowników, tak aby mieli oni dostęp jedynie do tych elementów systemu, które faktycznie potrzebne są im do pracy.

 

Wprowadź wymóg stosowania mocnych haseł, choć pamiętaj - lepsze jest długie, składające się z wielu słów i znaków hasło, które użytkownik łatwo zapamięta niż krótsze, ale często zmieniane, które zapisze sobie na karteczce. Najlepiej wprowadź uwierzytelnianie wieloskładnikowe, w którym oprócz hasła do wejścia do systemu potrzebny jest drugi czynnik, taki jak klucz USB czy choćby kod przesłany przez SMS. Według badań2 firmy Verizon, 63 proc. wycieków danych z firm następuje wskutek zgubienia, wykradzenia bądź przełamania zbyt słabego hasła.

 

Niezwykle istotnym elementem cyberbezpieczeństwa, o którym użytkownicy, niestety także firmowi, często zapominają, jest ciągłe i szybkie instalowanie aktualizacji i poprawek do wykorzystywanego oprogramowania, i systemów operacyjnych. Sieć bezpieczna to sieć w pełni zaktualizowana. Szybka instalacja nowych poprawek zamyka luki systemowe, które mogą być wykorzystywane np. podczas ataków ransomware.

 

Wszystkie komputery firmowe posiadające dostęp do internetu powinny być ukryte za zaporą sieciową. Tutaj tłumaczymy, czym jest firewall. Pamiętaj też o stosowaniu oprogramowania antywirusowego oraz, co również niezwykle istotne, regularnym wykonywaniu kopii zapasowych wszystkich danych. Zwłaszcza tych krytycznych dla bieżącej i przyszłej działalności firmy.

 

W przypadku systemów przetwarzających szczególnie wrażliwe i istotne dane warto rozważyć wprowadzenie wzmocnionych systemów bezpieczeństwa, takich jak szyfrowanie end-to-end czy systemy SIEM (Security Information Event Management), pozwalające na stałe skanowanie ruchu sieciowego w czasie rzeczywistym w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

 

Jak sprawdzić, czy moja sieć jest bezpieczna

 

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie “czy moja sieć jest bezpieczna”, zacznij od sprawdzenia podstawowych elementów zabezpieczeń. Przede wszystkim upewnij się, czy twoja sieć firmowa jest zabezpieczona przy pomocy zapory firewall oraz czy wszystkie urządzenia są na bieżąco aktualizowane. Wspominaliśmy już o tym, ale warto stale to powtarzać: to właśnie brak aktualizacji jest największym problemem w większości firmowych sieci i czynnikiem, który w największym stopniu naraża je na ataki.

 

Warto jednak pójść nieco dalej i sprawdzić, czy procedury dotyczące bezpieczeństwa danych w firmie są odpowiednie. I przede wszystkim czy w ogóle istnieją, i są przestrzegane. Brak świadomości tego, jak działania użytkowników firmowej sieci wpływają na jej bezpieczeństwo sprawia, że mogą oni nieumyślnie stworzyć zagrożenie dla cennych biznesowych danych. Dotyczy to nie tylko osób odpowiedzialnych bezpośrednio za utrzymanie firmowych systemów informatycznych, ale wszystkich pracowników i managerów.

 

Dobrze jest też sprawdzić, z jakich dodatkowych usług zabezpieczających funkcjonowanie firmowej sieci korzysta firma i jakie usługi są dla niej dostępne.

 

Najpopularniejsze typy ataków na sieci korporacyjne i ich użytkowników

 

Sieci firmowe są zazwyczaj niezwykle łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Ich ataki przybierają wiele postaci, wymagających różnej taktyki obronnej.

 

Ataki DDoS, czyli “odmowa usługi”. To rodzaj internetowego wandalizmu, który może mieć bardzo przykre konsekwencje dla działalności firmy. Atak DDoS (czyli Distributed Denial of Service) polega na tym, że tysiące zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem komputerów jednocześnie stara się połączyć z komputerem wybranym na cel przez napastnika. Tak wielka liczba jednoczesnych połączeń zazwyczaj sprawia, że maszyna, najczęściej serwer obsługujący jakiś aspekt internetowej działalności firmy, po prostu przestaje nadążać i wskutek przeciążenia odmawia posłuszeństwa. Czasami takie ataki są elementem szantażu wymierzonego w firmę. Przestępcy grożą uniemożliwieniem firmie prowadzenia normalnej działalności bez zapłacenia okupu. Tu można dowiedzieć się więcej o tym, jak bronić się przed DDoS?

 

Ataki ransomware. To gwałtownie nasilające się zagrożenie, które dotknęło już wielu firm, samorządów i instytucji w Polsce. Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które po zainfekowaniu komputera szyfruje zawarte na nim dane i domaga się od użytkownika wpłacenia okupu w zamian za ich ponowne udostępnienie. Najbardziej agresywne ransomware mogą błyskawicznie infekować sieci, nawet międzykontynentalnych korporacji, prowadząc do ich paraliżu. Oczywiście, jeśli mamy na bieżąco robione kopie zapasowe kluczowych danych, taki szantaż jest co najwyżej irytującym spowolnieniem pracy.

 

Phishing. Phishing to praktyka polegająca na wysyłaniu wiadomości e-mail rzekomo pochodzących od znanych firm i instytucji w celu nakłonienia odbiorców do ujawnienia danych osobowych, takich jak nazwy użytkownika, hasła, a nawet numery kart kredytowych. E-maile phishingowe często wyglądają na wiarygodne, na przykład na e-maile bankowe, i zwykle proszą odbiorcę o przejście do witryny naśladowczej w celu wprowadzenia swoich danych logowania lub zaktualizowania informacji o płatności, gdzie następnie są kradzione.
 

Rodzaje i poziomy zabezpieczeń

 

Sposobów na zwiększenie poziomu zabezpieczenia sieci jest wiele i obejmują wszystkie aspekty jej funkcjonowania. Od czynnika ludzkiego, czyli szkoleń i procedur, które mają sprawić, że pracownicy sami będą stosowali najlepsze praktyki bezpieczeństwa, po zabezpieczenia natury technicznej czy software’owej. O kilku z nich, takich jak stosowanie firewalli czy autoryzacji wieloskładnikowej wspominaliśmy powyżej. Ale jest jeszcze wiele sposobów, dzięki którym możesz dodatkowo poprawić bezpieczeństwo firmowych danych.

 

Chroń swoją sieć Wi-Fi za pomocą szyfrowania WPA2. Standard WPA2 zapewnia użytkownikom Wi-Fi najwyższy możliwy poziom szyfrowania i kontroli oraz chroni Twoją sieć skuteczniej, niż inne metody zabezpieczeń Wi-Fi. Tworząc wewnętrzną, firmową sieć, wybierz routery klasy korporacyjnej, które oferują wiele funkcji i opcji zabezpieczeń oraz zapewniają dużą szybkość dla użytkowników końcowych. Ponadto upewnij się, że regularnie aktualizujesz oprogramowanie routerów, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo.

 

Wymagaj VPN dla zdalnego dostępu do firmowej sieci. Wszyscy pracownicy pracujący zdalnie i uzyskujący dostęp do systemów firmowych powinni być zobowiązani do korzystania z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). VPN tworzy zaszyfrowany „tunel” między ich komputerem a siecią firmową, uniemożliwiając jakiejkolwiek nieuprawnionej osobie przeglądanie ruchu lub informacji przesyłanych między dwoma urządzeniami. Używając VPN do zdalnego dostępu, będziesz w stanie chronić swoje firmowe bezpieczeństwo IT – szczególnie w sytuacji, w której wielu pracowników pracuje zdalnie.

 

Używaj certyfikatów SSL. Aby przeprowadzać transakcje online klientów czy obsługiwać wrażliwe dane przesyłane za pomocą sieci, wyposaż swój serwis online w certyfikat SSL (Secure Sockets Layer), który umożliwia szyfrowane łącze między przeglądarką a serwerem WWW.

 

Sprawdź swoją zaporę. Upewnij się, że korzystasz z wysokiej jakości zapory firewall i że masz narzędzia do monitorowania przechodzącego przez nią ruchu w poszukiwaniu podejrzanej aktywności. To najlepszy sposób na wczesne wyłapanie potencjalnych włamań czy złośliwego oprogramowania i podjęcie odpowiednich działań.
 

Sposoby weryfikacji bezpieczeństwa sieci korporacyjnych

 

Najlepszym sposobem na zweryfikowanie bezpieczeństwa sieci korporacyjnych jest przeprowadzenie ich wewnętrznego bądź zewnętrznego audytu. Audytorzy przeanalizują wszelkie aspekty funkcjonowania sieci, od przygotowania i stosowania się do odpowiednich procedur, aż po fizyczne zabezpieczenia i dostęp do komputerów przetwarzających wrażliwe dane.

 

Rezultatem takiego audytu jest kompleksowy przegląd wszystkich mocnych i słabych stron korporacyjnego bezpieczeństwa danych wraz z konkretnymi rozwiązaniami i zmianami, które wpłyną na podniesienie poziomu zabezpieczeń.

 

Usługi bezpieczeństwa IT w ofercie Netii

 
  • Netia DDoS Protection zabezpiecza działalność firmy przed paraliżującymi atakami DDoS, które mogą na wiele godzin wyłączyć z akcji serwery należące do organizacji, powodując potencjalnie poważne straty finansowe. Usługa monitoruje na bieżąco ruch sieciowy oraz odfiltrowuje i przekierowuje ruch zainfekowany
  • Netia Data Protection pozwala na bieżąco tworzyć kopie zapasowe kluczowych dla działalności firmy danych, dając pewność, że nawet w wypadku ataku czy awarii sprzętu w każdej chwili będą one dostępne w bezpiecznej chmurze
  • Netia Data Safe tworzy dla Twojej firmy bezpieczny system przechowywania danych typu secure cloud storage, zapewniający najwyższe standardy zabezpieczenia danych dzięki specjalnemu, szyfrowanemu kanałowi ich przesyłu
  • Netia Endpoint Management pozwala na bezpieczne korzystanie w sieci firmowej z urządzeń mobilnych, bez względu na system operacyjny, na którym są oparte. Służbowe dane użytkownika znajdują się wyłącznie w osobnej, szyfrowanej części urządzenia
  • Netia Security Operations Center to zespół specjalistów, który na bieżąco monitoruje zagrożenia w sieci i skanuje ją w poszukiwaniu potencjalnych słabości.
  • Netia Managed UTM to sposób na szybkie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa poprzez zainstalowanie urządzenia bezpieczeństwa klasy UTM (Unified Threat Management) w lokalizacji klienta, dzięki czemu operator może stale zarządzać i monitorować stan bezpieczeństwa, zapewniając całodobowe wsparcie.
  • Netia Testy Podatności i Netia Phishing-on-Demand to usługi pozwalające dogłębnie sprawdzić poziom zabezpieczeń sieci oraz czujności pracowników na internetowe zagrożenia.
  • Ochrona poczty, w ramach której aktywnie filtrujemy i blokujemy niebezpieczne wiadomości e-mail, dzięki zaawansowanym narzędziom anty-malware, antywirusowym, antyspamowym, antyphishingowym i innym działającym w ramach światowej klasy platformy Forcepoint działającej w ramach chmury Netii.
 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą i kontakt z naszymi konsultantami w celu dobrania właściwych dla waszej firmy usług.

1Center for Strategic and International Studies, 2020 https://www.csis.org/analysis/hidden-costs-cybercrime
2Verizon, 2021 Data Breach Investigations Report https://www.verizon.com/business/resources/reports/dbir/
 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×