Światłowód czy internet LTE - co lepiej wybrać?
Menu główne

Światłowód czy internet LTE - co lepiej wybrać?

18 lutego 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Ostatnie dwie dekady przyniosły bardzo dynamiczny rozwój dwóch czołowych technologii transmisji danych – LTE i sieci światłowodowych. Internet światłowodowy a Internet bezprzewodowy to dwie zupełnie odmienne technologie, które mogą oferować bardzo wysoką szybkość transmisji danych, jednak dla konsumenta korzystanie z poszczególnych technologii może się nieco różnić.

 
 
 
 

Czym jest Internet światłowodowy?

 

Pozostaje pytanie o to, jak działa Internet światłowodowy, co to jest i gdzie jest dostępny. Jest to najnowocześniejsza technologia transmisji danych za pomocą kabla. Jak wskazują specjaliści z Netii, operatora, który oferuje między innymi Internet światłowodowy, wykorzystuje się do tego kable światłowodowe, przez które sygnał jest wysyłany na ogół za pomocą wiązki światła lasera podczas, gdy sam rdzeń zbudowany jest z włókna szklanego. Taka konstrukcja sprawia, że sygnał jest wielokrotnie szybszy niż w tradycyjnym kablu telefonicznym, a utrata danych znikoma.
Internet tego typu dostępny jest jedynie tam, gdzie dochodzi kabel światłowodowy, który musi być podłączony bezpośrednio do centrali. Jak wskazują specjaliści z Netii, żaden z fragmentów linii nie może bazować na tradycyjnych kablach, gdyż spowoduje to powstanie tak zwanych wąskich gardeł, które spowalniają transmisję sygnału. Odpowiedź na pytanie, czy wybrać światłowód czy LTE, nie jest jednoznaczna. Na pytanie, czy światłowód jest szkodliwy, odpowiedź jest oczywista, bowiem linie światłowodowe nie emitują żadnego promieniowania i są całkowicie bezpieczne dla ludzi znajdujących się w pobliżu kabli, centrali czy urządzeń sieciowych.
 

 

Internet LTE – bezprzewodowy dostęp do sieci

 

Internet bezprzewodowy LTE to najnowocześniejsza z powszechnie stosowanych technologii internetowych, jeśli chodzi o usługi komercyjne. Jest to technologia bazująca na czwartej generacji telefonii komórkowej, która jednak została rozwinięta, aby osiągać o wiele szybszą transmisję danych. Teoretycznie prędkość Internetu LTE to aż 300 Mb/s, jednak ze względu na to, że jest to transmisja bezprzewodowa, prędkość ta może być dużo mniejsza. Zależy to między innymi od ukształtowania terenu w okolicy, odległości od nadajnika, a także ilości użytkowników sieci znajdujących się w pobliżu i łączących się z danym nadajnikiem.

 

Internet światłowodowy vs LTE – najważniejsze różnice

 

Najważniejsza różnica polega na tym, że Internet światłowodowy jest dużo bardziej stabilny, gdyż prędkość transmisji danych i sam dostęp do sieci nie ulega tu wahaniom. Ponadto sieć światłowodowa oferuje dużo wyższą prędkość transmisji danych. Pytanie, czy warto korzystać z Internetu światłowodowego jest zbędne.
Powyższe aspekty przemawiają na korzyść transmisji poprzez światłowody, jednak wymagają one podłączenia do sieci światłowodowej, która nie jest jeszcze dostępna w każdym regionie Polski, w przeciwieństwie do sieci bezprzewodowej LTE. Tak z kolei ma bardzo dobry zasięg i nie wymaga kosztownych inwestycji w infrastrukturę. Internet światłowodowy taki, jak na przykład usługa Netii GigaNet to jednak przede wszystkim bardzo duża przepustowość łączy przy zachowaniu wysokiego poziomu stabilności Internetu. To doskonały sposób na tani Internet asymetryczny i szerokopasmowy dostęp do Internetu, który charakteryzuje różny poziom przepustowości.

 

Internet LTE czy światłowód – co wybrać?

 

Historia światłowodów i ostatnia perspektywa pokazują jak znacząco rozwija się technologia światłowodowa, a jej dostępność jest coraz większa – od dużych miast, przez mniejsze miasteczka, aż po wisie. Jeśli jest możliwość podłączenia się do stabilnej sieci światłowodowej takiej, jaką oferuje Netia, warto skorzystać z takiego rozwiązania. Jeśli zaś w danym regionie nie ma takiej możliwości, lepiej zdecydować się na szybki Internet LTE, który często jest o wiele korzystniejszy, niż oferty lokalnych operatorów obejmujące Internet bazujący na tradycyjnej technologii wykorzystującej kable telefoniczne. Jak widać, podjęcie wyboru, światłowody czy LTE musi być dobrze przemyślane i dopasowane do danej sytuacji.


Sprawdź też, czym jest i jak działa internet światłowodowy oraz jaki światłowód do domu wybrać. Skorzystaj z oferty internetu stacjonarnego dla klientów indywidualnych od Netii!

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×