SOC – co to jest? Co daje Security Operations Center?
W tym artykule rozwiniemy pojęcie SOC – co to jest, komu może przydać się pomoc Security Operations Center i czy to możliwe, by zbudować je w strukturach własnej firmy? Rozwiniemy też temat kompetencji i zasad działania SOC. Podpowiemy, czym kierować się przy wyborze dostawcy usługi SOC.
Co to jest SOC? Na czym polega?
SOC to scentralizowana jednostka, będąca zespołem wykwalifikowanych specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Do zadań SOC należy m.in.:
- nieustanne monitorowanie bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej firmy,
- wykrywanie incydentów i reagowanie na nie / na zmaterializowane niebezpieczeństwo,
- w dalszej kolejności analiza problemów i zapobieganie kolejnym.
Specjaliści SOC mogą zajmować się także projektowaniem infrastruktury bezpieczeństwa od podstaw, a następnie wdrażaniem nowych rozwiązań i kompleksowym zarządzaniem nimi.
W działalności Security Operations Center nie może zabraknąć też dbałości o ciągłość działania biznesu – a więc doskonalenia procedur, raportowania czy systemowego planowania ulepszeń w zabezpieczeniach oraz zadbania o cykliczne szkolenia pracowników w zakresie security awareness, gdyż, jak pokazuje praktyka, to ludzie wciąż pozostają najsłabszym ogniwem systemów informatycznych.
Zespół SOC składa się z wielu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa (między innymi analityków, incident handlerów, administratorów platform czy threat hunterów), podlegających menedżerowi działu. Ten z kolei (najczęściej) podlega CISO, CTO lub czasami bezpośrednio CEO. Zespoły SOC są często porównywane z komórkami CERT/CSIRT i zestawiane ze sobą na zasadzie synonimów. Jest to jednak nie do końca prawdą. Idea SOC zakłada znacznie szersze działanie, opisane wyżej, podczas gdy CERT/CSIRT skupiają się głównie (lub wyłącznie) na reagowaniu na incydenty. Wspomniane komórki często jednak współpracują ze sobą w celu zapewnienia najlepszej ochrony.
Zadania pełnione przez SOC to doskonałe uzupełnienie dla innych usług Netii, jak na przykład:
- Netia DDoS Protection (więcej o atakach DDoS przeczytasz tutaj),
- usługa natychmiastowego backupu i ochrony danych Netia Data Protection,
- rozwiązania szyfrowanej sieci VPN dla firm – Netia Biznes VPN.
Zalety Security Operations Center
Główną zaletą Netia SOC jest kompleksowość. W profesjonalnym Security Operations Center pracują specjaliści wypełniający swoimi umiejętnościami co najmniej kilkanaście różnych obszarów i specjalizacji. Zbudowanie takiego zespołu wewnątrz własnej firmy jest często niemożliwe, głównie ze względu na ograniczenia czasowe i zasobowe. SOC jako usługa pozwala niskim kosztem zagwarantować korzystającym z niej firmom najwyższy poziom bezpieczeństwa – bez inwestowania w infrastrukturę informatyczną czy rekrutację i szkolenia odpowiedzialnego za nią personelu.
Elastyczne dopasowanie pakietu usług Netia SOC może pełnić funkcję wsparcia dla istniejącego zespołu IT klienta, który może zająć się bieżącymi sprawami operacyjnymi. W czasie gdy Eksperci Netii zajmą się poszukiwaniem efektywniejszych rozwiązań i pracą nad zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa.
Dlaczego firma może potrzebować SOC?
W dobie cyfryzacji danych, w czasach gdy wiele firm swoją działalność opiera w dużej części na sieci internetowej, bezpieczeństwo informacji firmowych powinno być priorytetem przedsiębiorstwa. Wiedzą o tym także cyberprzestępcy, którzy zajmują się przechwytywaniem wrażliwych informacji, takich jak np. dane osobowe oraz symulowanym lub rzeczywistym przeprowadzaniem ataków. Szacuje się, że co 11 sekund dochodzi na świecie do cyberataku. Dane statystyczne z polskiego rynku pokazują, że koszt przywrócenia stabilności w firmie po cyberataku przekracza 1 milion złotych, a wiele przedsiębiorstw, narażonych na tego typu koszty, nie potrafi wrócić na dawne tory i upada w rok po przeprowadzonym ataku.
Wiesz już, co to SOC. Zastanawiasz się, kto może potrzebować wsparcia zespołu specjalistów Netii? Ze wsparcia zespołu Netia SOC skorzystać mogą m.in. duże i średnie przedsiębiorstwa z branży e-commerce, energetycznej, finansowej, produkcyjnej, usługowej i innych.
Prowadzisz firmę w Internecie? Zbierasz i przetwarzasz dane swoich klientów oraz kontrahentów? Posiadasz własność intelektualną znacznej wartości? Obsługujesz wielu klientów lub Twoja działalność jest istotna z perspektywy funkcjonowania państwa? Gromadzisz firmowe zasoby, które powinny być chronione w sposób szczególny? Jeśli chociaż raz padła odpowiedź "tak", to Netia SOC jest dla Ciebie!
Usługi w ramach SOC – co zaoferować może Netia?
Specjaliści zespołu Netia SOC zapewniają kompleksową obsługę monitorowania bezpieczeństwa ICT i obsługi incydentów. W skład usługi wchodzi wiele funkcji w różnych wariantach, z których klient może korzystać zgodnie z ustaleniami i wybraną ofertą.
Monitoring, obsługa, analiza i klasyfikacja incydentów
Jedną z najważniejszych usług wchodzących w skład pakietu SOC jest kompleksowe, całodobowe monitorowanie bezpieczeństwa firmy (głównie przy pomocy systemu SIEM). Specjaliści analizują zidentyfikowane alerty, weryfikują pod kątem ich realności, a następnie kategoryzują i priorytetyzują incydenty pod względem istotności, by w pierwszej kolejności zająć się najpoważniejszymi problemami.
Konfiguracja urządzeń bezpieczeństwa oraz ich utrzymanie
Specjaliści SOC Netii w ramach pakietu zajmują się także konfiguracją i utrzymaniem infrastruktury sprzętowej klienta oraz organizacją dowolnego środowiska w chmurze prywatnej, publicznej lub hybrydowej. W ramach korzystnej opłaty abonamentowej Klient może zyskać profesjonalną opiekę urządzeń klasy UTM, NGFW, web- & e-mail security Gateway, DLP czy SIEM.
Integracja systemów
Zespół SOC może połączyć istniejące systemy bezpieczeństwa z nowymi zabezpieczeniami, integrując je w ramach platformy SIEM i uzupełniającego ją oprogramowania SOAR. Możliwe jest również wdrożenie usługi DRaaS, pozwalającej zachować ciągłość pracy systemu IT, dzięki utrzymywaniu w gotowości kopii całości infrastruktury w innej lokalizacji (na wypadek awarii lub ataku) oraz usługi backupu danych, umożliwiającej tworzenie i zarządzanie kopiami zapasowymi danych biznesowych.
Skanowanie sieci w poszukiwaniu zagrożeń
Regularne przeszukiwanie sieci w celu odnalezienia błędów w konfiguracji systemów i urządzeń jest pierwszym krokiem do poprawy bezpieczeństwa firmy. Na podstawie wyników skanowania możliwa jest szybka eliminacja najpoważniejszych podatności, a także zaplanowanie kolejnych usprawnień w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego.
CTI i Threat hunting, czyli szybkie reagowanie na nowe zagrożenia
Wszystko dziś dzieje się szybko. Zmiany w technologii postępujące w olbrzymim tempie służą nie tylko rozwijaniu pożytecznych rozwiązań. Korzystają na tym również hakerzy, którzy wymyślają coraz to nowsze fortele w celu zachwiania równowagą finansową przedsiębiorstwa lub wyłudzenia wrażliwych danych firmowych. Jak się chronić przed coraz to nowszymi pomysłami hakerów?
- Usługa CTI, czyli Cyber Threat Intelligence, służy monitorowaniu sieci w poszukiwaniu nowych zagrożeń i dostosowywaniu zabezpieczeń do nowych realiów.
- Threat hunting analizuje przypadki ataków z otoczenia (z priorytetem dla zdarzeń lokalnych) i zapobiega rozwojowi kolejnych wydarzeń nawet wtedy, gdy potencjalne ofiary nie są jeszcze świadome nowych metod, narzędzi i zachowań cyberprzestępców
Polityki bezpieczeństwa
Specjaliści SOC Netii pomogą wprowadzić w firmie politykę bezpieczeństwa oraz zdefiniować jasne procedury na wypadek ataków i zagrożeń. Dzięki temu firma może zaplanować jasne działania i kierunek rozwoju na polu zabezpieczeń oraz dopasować się do obowiązujących standardów jak ISO serii 27000.
Usługi profesjonalne
W pakiecie Netia SOC, za dodatkową opłatą, może znaleźć się szereg usług profesjonalnych:
- analiza malware – to przeprowadzona w bezpiecznych warunkach symulacja, pozwalająca znaleźć słabe punkty w zabezpieczeniach i poznać sposób działania złośliwego oprogramowania w sieci firmowej.
- informatyka śledcza – w przypadku poważnych ataków, których efektem był wyciek wrażliwych danych czy duże straty, konieczne jest powiadomienie organów ścigania i audytorów. W takiej sytuacji pomóc może dział informatyki śledczej, zajmujący się zbieraniem niezbędnych danych, śladów i poszlak w wymiarze technicznym i cyfrowym. Dzięki temu można poznać źródło ataku i zwiększa szanse na dotarcie do sprawców ataku.
- analiza powłamaniowa – ta usługa jest mocno związana z informatyką śledczą. Pozwala na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków ze zdarzenia (tzw. lessons learned) i wprowadzenie niezbędnych zmian w systemie zabezpieczeń firmy. Specjaliści Netii pomogą też zebrać i zabezpieczyć dane niezbędne dla policji i innych organów ścigania.
- szkolenia i budowanie dobrych nawyków w kwestiach bezpieczeństwa – specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z SOC Netii mogą podnieść świadomość pracowników różnych szczebli w firmie, organizując dedykowane szkolenie. Profilaktyka i prewencja to więcej niż połowa sukcesu!
Mamy nadzieję, że odpowiednio szeroko omówiliśmy zagadnienie, jakim jest SOC – co to jest, jak działa i komu może się przydać. Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem tego rozwiązania w swojej firmie, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!