Co to jest konteneryzacja w IT?
Konteneryzacja to proces polegający na odizolowaniu danej aplikacji lub jej elementów (tzw. microservices), wraz z potrzebnymi do jej uruchomienia bibliotekami, w osobnym środowisku, które działa w obrębie jednego hosta, czyli w kontenerze. W przeciwieństwie do maszyn wirtualnych kontenery korzystają z systemu operacyjnego hosta. Konteneryzacja pomaga w uniknięciu tzw. piekła zależności (ang. dependency hell), czyli sytuacji, gdy na danym serwerze zainstalowane są aplikacje wymagające np. wykluczających się wzajemnie zestawów bibliotek, pakietów plików lub innych zasobów.
Konteneryzacja pozwala na wdrażanie raz utworzonego kontenera – środowiska danej aplikacji – na różnych hostach i przenoszenie go np. z serwera deweloperskiego/testowego na serwer produkcyjny lub do docelowej lokalizacji. Jednocześnie, konteneryzacja daje pewność poprawnego działania aplikacji, gdyż razem z nią przenoszone jest wyizolowane środowisko zawierające wszystkie niezbędne komponenty.
Przykładem konteneryzacji jest między innymi wykorzystanie Dockera w środowisku deweloperskim. Utworzone w ten sposób środowisko pozwala na swobodną pracę nad nowym projektem i testowanie oprogramowania bez obawy o konfigurację innych środowisk. Na dalszym etapie prac kontener z aplikacją można przenieść do kolejnego hosta.
Do zarządzania i orkiestracji kontenerów utworzonych za pomocą Dockera służy między innymi Kubernetes – rozwiązanie open-source opracowane przez Google Cloud Platform. Kubernetes umożliwia automatyzację procesów, skalowanie i wdrażanie kontenerów w ramach jednego klastra.
Konteneryzacja a wirtualizacja – czym się różnią?
Konteneryzacja i wirtualizacja to dwa procesy, które mają więcej różnic niż podobieństw. Wspólnym mianownikiem jest główne założenie, czyli izolacja poszczególnych środowisk. Odmienne są jednak cel oraz sposób realizacji tego założenia.
Podczas gdy kontenery wykorzystują kernel hosta, na którym są utworzone, każda z maszyn wirtualnych ma swój własny, zwirtualizowany system operacyjny wraz z wirtualnymi zasobami fizycznego serwera. Te zasoby to m.in. moc obliczeniowa procesorów, pamięć masowa czy pamięć RAM przydzielona przez tzw. hypervisora. Dzięki zastosowaniu jednego silnika obsługującego kontenery danego hosta konteneryzacja nie obciąża serwera fizycznego w tak dużym stopniu, wykorzystując wydajniej dostępne zasoby.
Wirtualizacja służy w głównej mierze do izolowania warstwy sprzętowej, a konteneryzacja tworzy bezpieczne środowisko systemowe niepodatne na wpływ innych kontenerów (jednak z możliwością komunikacji pomiędzy nimi).
Czy konteneryzacja IT jest potrzebna w Twojej firmie?
Konteneryzacja nie jest już nowością. Wiele firm z różnych branż z powodzeniem stosuje kontenery do rozwoju swoich projektów w bezpiecznych środowiskach.
Najważniejsze zalety konteneryzacji to:
- Łatwość wdrożenia i skalowania. Kontener zawiera wszystko, czego potrzebuje aplikacja do poprawnego działania. W związku z tym jego przeniesienie do dowolnego hosta z odpowiednim systemem operacyjnym daje gwarancję poprawnej konfiguracji i uniknięcia błędów przy wdrożeniu. Tworzenie, replikacja czy usuwanie kolejnych kontenerów to bardzo prosty i szybki proces, który w dodatku może być automatyzowany za pomocą rozwiązań orkiestracyjnych (np. Kubernetes).
- Wysoka dostępność aplikacji. Dzięki łatwości skalowania możemy umieścić ten sam kontener na różnych hostach, zapewniając sobie redundantne środowiska danej aplikacji. W przypadku awarii hosta lub samego kontenera w jednym miejscu, drugi może przejąć jego procesy. Dużą zaletą konteneryzacji jest także możliwość wyodrębnienia poszczególnych elementów danej aplikacji/usługi do osobnych kontenerów. Zwiększa to bezpieczeństwo podczas prac nad poszczególnymi składowymi aplikacji.
- Wysoka wydajność wykorzystania zasobów i szybkość działania. Pominięcie warstwy systemu operacyjnego sprawia, że aplikacje w środowiskach kontenerowych uruchamiają się zdecydowanie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku maszyn wirtualnych.
Konteneryzację wykorzystuje się głównie w przypadkach, gdy kluczowe jest odizolowanie aplikacji lub ich poszczególnych elementów. Jednak w sytuacji, gdy priorytetem staje się wyodrębnienie środowiska w warstwie systemu operacyjnego, sugerowanym rozwiązaniem jest wirtualizacja, nawet pomimo większego zużycia zasobów i skomplikowania.
Konteneryzacja może przydać się między innymi w firmach z branży e-commerce, gdzie umożliwi skalowanie aplikacji zakupowych, a także w firmach technologicznych, tworzących nowe rozwiązania cyfrowe czy oferujących usługi chmurowe. Środowiska kontenerowe sprawdzą się jednak przede wszystkim wszędzie tam, gdzie wskazane jest rozdzielenie wykorzystywanych aplikacji w trosce o poprawność ich działania oraz bezpieczeństwo.
Jak przejść na konteneryzację?
Konteneryzacja może przebiegać zarówno w środowiskach lokalnych, jak i chmurowych. Najniższy próg wejścia oferuje oczywiście drugie rozwiązanie i to właśnie ono jest zazwyczaj wybierane. W przypadku skorzystania z usług dostawcy chmury, do dyspozycji firmy trafia również gotowe środowisko kontenerowe. Dzięki zastosowaniu kontenerów firma może swobodnie przenosić wykorzystywane aplikacje pomiędzy środowiskiem lokalnym i chmurą.
Kluczowy jest wybór odpowiedniego dostawcy chmury oraz usług inżynieryjnych. Netia pomogła już zredukować koszty utrzymania środowiska i przejść cyfrową transformację ponad setce firm, przenosząc ich zasoby do chmury. Skorzystaj z Netia Compute i zacznij czerpać korzyści z konteneryzacji i wirtualizacji w ramach dedykowanej chmury prywatnej od Netii. Dodatkowo, skorzystaj ze wsparcia naszych inżynierów, którzy pomogą Ci zarządzać Twoim środowiskiem opartym o kontenery w chmurze dowolnego dostawcy.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105