Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą i zgubieniem?
Menu główne

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą i zgubieniem?

10 listopada 2020, Autor: Netia

Powstało już wiele poradników na temat tego, jak zabezpieczyć telefon przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Jednak wciąż niewiele osób wie, że można skutecznie ochronić swój smartfon przed kradzieżą i zgubieniem. Jest to niezwykle przykra i stresująca sytuacja, ponieważ utracone zostają prywatne zdjęcia i filmy, a także firmowe dane i pliki. Jeśli w dodatku telefon trafi w niepowołane ręce, informacje w nim zawarte mogą zostać wykorzystane na niekorzyść właściciela.
 

 
 
 
   

Jak zabezpieczyć smartfon przed kradzieżą?

 

Zabezpieczenie telefonu przed kradzieżą wymaga podjęcia pewnych kroków oraz zastosowania odpowiednich procedur. Dzięki nim właściciel ma większe szanse, aby odzyskać swój smartfon oraz ochronić dane wrażliwe przed utratą. Netia podpowiada skuteczne sposoby na to, jak zabezpieczyć Androida w przypadku zgubienia telefonu.

 

Wśród konkretnych rozwiązań znajduje się zaszyfrowanie telefonu oraz karty pamięci. Sama czynność zajmuje mniej niż godzinę, a pozwoli zabezpieczyć dostęp do danych poprzez ustanowienie hasła. Bez podania odpowiedniego klucza dostępy, informacje, zdjęcia i wszelkie inne pliki pozostaną nieczytelne.

 

Dostępna jest do pobrania aplikacja w razie kradzieży telefonu. Umożliwia ona zlokalizowanie smartfona, uruchomienie alarmu, raportowanie, a nawet robienie ukrytych zdjęć. Złodziej nie jest świadomy, że właśnie został namierzony.

 

Netia oferuje możliwość skorzystania z funkcji antykradzieżowej, jeżeli użytkownik skorzystał wcześniej z usługi Bezpieczny Internet. Polega ona na zablokowaniu telefonu w przypadku podjęcia przez złodzieja próby zmiany karty SIM.

 

Jak zabezpieczyć telefon z Androidem przed kradzieżą?

 

Skuteczne zabezpieczenie telefonu przed zgubieniem powinno także obejmować wstawienie danych kontaktowych na ekran blokady. Tę opcję umożliwia system Android. Dzięki niej uczciwy znalazca w łatwy sposób odnajdzie właściciela urządzenia.

 

Warto także wyposażyć swój telefon w specjalną obudowę ochronną, którą jest trudna zdjąć. Aby wymienić kartę SIM, złodziej będzie musiał wcześniej odkręcić śrubki. Właściciel zyska więc na czasie i zdąży uruchomić zdalnie funkcję blokowania telefonu czy lokalizacji, oferowaną przez Netię. Jest to często stosowana i polecana praktyka na zabezpieczenie Androida.

 

Częstą praktyką jest sprzedaż skradzionego lub znalezionego telefonu. Zapobiegnie temu wykonanie na jego obudowie nazwy firmy lub logotypu za pomocą druku laserowego. Próba sprzedaży takiego sprzętu z pewnością wzbudzi podejrzenie u pracownika komisu.

 

Program do zabezpieczenia telefonu przed kradzieżą

 

Coraz więcej aplikacji mobilnych staje się celem ataków cybernetycznych. Właściwą ochroną przed utratą ważnych danych firmowych należy objąć przede wszystkim pracowników, którzy często używają służbowych telefonów oraz skrzynki pocztowej do celów prywatnych. Netia Endpoint Management umożliwia bezpieczne dodawanie urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwie, nadając im dostęp warunkowy, czyli przeznaczony wyłącznie dla zaufanej ich części. Usługa wykrywa i eliminuje zagrożenia, które pojawiły się na telefonie z dostępem do Internetu.

 

Ochrona telefonu przed kradzieżą

 

Zabezpieczenie przed kradzieżą telefonu nie jest łatwym zadaniem, choć z dużo bardziej poważnymi konsekwencjami wiąże się utrata prywatnych lub firmowych informacji, plików, skanów czy zdjęć. Dlatego też warto wiedzieć, jak zabezpieczyć telefon przed hakerami, próbującymi wykorzystać dane wrażliwe do niemoralnych i niezgodnych z prawem celów.

 

Należy wdrożyć pewne dobre praktyki, które w przypadku kradzieży telefonu, uniemożliwią złodziejowi odczytanie poufnych informacji. Warto ustanowić trudne do odgadnięcia hasła zabezpieczające poszczególne pliki oraz wiadomości, regularnie aktualizować system operacyjny, tworzyć kopie zapasowe, a także zainstalować antywirusa oraz program do zabezpieczenia telefonu przed kradzieżą.

 

Jak zabezpieczyć telefon przed zgubieniem?

 

Eksperci zgodni są co do tego, że ryzyko zgubienia telefonu wzrasta, jeżeli właściciel nie przestrzega pewnych zasad. Mianowicie, nosi swój smartfon w tylnej kieszeni spodni lub zostawia go na stoliku w miejscu publicznym. Chwila nieuwagi wystarczy, aby urządzenie znalazło się rękach złodzieja, który prawdopodobnie zna sposoby na to, jak zabezpieczyć telefon przed lokalizacją zdalną.

 

Niezwykle przydatne zabezpieczenie telefonu z Androidem to zapisanie numeru identyfikacyjnego telefonu IMEI, który w przypadku kradzieży należy podać policji. Ponadto funkcja lokalizacji GPS powinna być włączona na stałe, a wszelkie dane prywatne czy służbowe muszą posiadać backup. Warto również wprowadzić dodatkowe hasło dostępu do folderów wiadomości, zdjęć oraz filmów.

 

Ubezpieczenie telefonu przed kradzieżą i zgubieniem

 

Smartfon stanowi dla wielu osób nieodłączny element codziennej pracy. Dlatego też wiele z nich zastanawia się, czy warto wykupić ubezpieczenie telefonu przed zgubieniem i kradzieżą. Specjaliści zachęcają do dokonania tego rodzaju inwestycji, ponieważ uchroni ona użytkownika urządzenia przed wysokimi kosztami naprawy lub wymiany na nowe urządzenie.

 

Nawet najbardziej skuteczny program do ochrony telefonu przed kradzieżą nie zapobiegnie jego fizycznemu zniszczeniu, zbiciu szybki czy zalaniu. Ubezpieczenie obejmuje każdą taką szkodę.


Sprawdź też, jak usunąć wirusa z telefonu oraz jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego urządzenia z usługą Bezpieczny Smartfon dla użytkowników indywidualnych.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×