Historia światłowodów na świecie i w Polsce
Menu główne

Historia światłowodów na świecie i w Polsce

17 marca 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Sieć światłowodowa w Polsce, która jeszcze do niedawna była mało dostępna, dziś jest już powszechna i coraz częściej spotykana. W większości miast Internet światłowodowy jest standardem, a kolejne inwestycje sprawiają, że w perspektywie kolejnej dekady większa część klientów będzie miała dostęp do Internetu światłowodowego. Pozostaje pytanie, kiedy światłowód będzie powszechnie dostępny, nie tylko w dużych miastach, ale też na wsiach i w mniejszych miasteczkach. Wcześniej warto jednak uzmysłowić sobie, co to jest światłowód i na czym polega ta technologia.

 

 
 
 
   

Kto wynalazł światłowód – wynalazca światłowodu

 

Pierwsze światłowody, które technologicznie przypominają te, które są dzisiaj wykorzystywane w takich usługach, jak Internet stacjonarny do 1 Gb/s oferowany przez Netię, powstawały w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Odpowiednie opcje przewidziane są zarówno dla klientów biznesowych (np. produkt Netia BDI), jak i prywatnych (Netia GigaNet). Pierwszy światłowód wykorzystywany w telekomunikacji łączył dwa punkty we Włoszech, w Turynie. Linia miała wtedy długość około dziewięciu kilometrów. Była ona dość długa w stosunku do tego, co udawało się zbudować we wcześniejszych latach. Dojście do opracowania technologii, pozwalające na wykorzystanie propagacji światła w telekomunikacji, trwała co najmniej kilkadziesiąt lat. Tyle czasu zajęło naukowcom stworzenie światłowodu, który miałby odpowiednią tłumienność, a także był wystarczająco efektywny, by transmitować dane w branży telekomunikacyjnej.
Jak podkreślają specjaliści z Netii, trudno jednoznacznie określić, kto wymyślił światłowód, gdyż prace nad tą technologią trwały w wielu krajach i instytucjach badawczych na całym świecie. Jednocześnie początki rozwoju technologii, a także patenty, które były protoplastami dla kolejnych przełomów, rozwijały się na przestrzeni co najmniej dwóch wieków.
Odpowiadając na pytanie, kto wynalazł światłowody, jako wynalazcę można wskazać braci Chappe, którzy w 1790 roku wykorzystali włókno szklane, jako medium. Jednak dopiero Alexander Graham Bell stworzył pierwszy telefon optyczny, a stało się to w 1880 roku. Prawdziwy przełom dla branży telekomunikacyjnej nastąpił prawie 100 lat później, w 1970 roku, gdy opracowano pierwsze efektywnie działające światłowody. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak działa Internet światłowodowy. Jego działanie różni się od transmisji sygnału kablem miedzianym tym, że wykorzystuje propagację światła, jako nośnik danych, a rdzeń kabla wykonany jest z włókna szklanego.
 

Światłowody historia – sieć światłowodowa w Europie i na świecie

 

Pierwsze światłowody, które zapoczątkowały rewolucję na szeroką skalę, powstały pod koniec lat osiemdziesiątych. Wtedy to swoje działanie rozpoczął pierwszy światłowód transatlantycki. W ciągu kolejnych dwóch dekad technologia została tak dopracowana, że okablowanie oraz niezbędny osprzęt zaczęto produkować na masową skalę, a kraje rozwinięte bardzo dynamicznie zaczęła pokrywać gęsta siatka linii światłowodowych, która zaczęła wypierać tradycyjne kable telefoniczne.

 

Światłowody w Polsce – ciekawostki

 

Pozostaje pytanie, czy warto korzystać z Internetu światłowodowego. Biorąc pod uwagę, że operatorzy tacy, jak Netia, umożliwiają dostęp do takich usług na masową skalę, warto skorzystać z szybkiego i stabilnego łącza, które aktualnie nie ma pod tym względem konkurencji. Pierwszy światłowód w Polsce został zaprojektowany w 1978 roku, a pierwsi abonenci zaczęli korzystać z infrastruktury światłowodowej na początku lat dziewięćdziesiątych. Aktualnie światłowód w Polsce dociera do około 5 mln gospodarstw domowych, a liczba ta stale rośnie.


Sprawdź też, czym jest i jak działa internet światłowodowy oraz jaki światłowód do domu wybrać. Skorzystaj z oferty internetu stacjonarnego dla klientów indywidualnych od Netii!

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×