Digitalizacja dokumentów w firmie – co to jest? | Biznes Netia
Menu główne

Digitalizacja dokumentów w firmie – czy trzeba robić to samodzielnie?

10 lutego 2023, Autor: Tomasz Łużak, Product Manager, Cybersecurity - Netia S.A.

Digitalizacja dokumentów i ich elektroniczny obieg to znak naszych czasów. Z potrzeby ograniczania kosztów, czasu i materiałów coraz częściej firmy decydują się na przeniesienie części lub całości dokumentacji do chmury lub dedykowanych serwerów poza swoją siedzibą. W artykule przedstawiamy odpowiedzi na pytania, czy digitalizacja dokumentacji w firmie musi być czasochłonnym procesem i czy warto zlecić ją zewnętrznej firmie.

 
 
 
   

 

 

Digitalizacja dokumentów – co to jest i dlaczego wzbudza tak duże zainteresowanie? Digitalizacja (zwana też cyfryzacją) to inaczej przeniesienie fizycznych dokumentów papierowych do formy elektronicznej i skategoryzowanie ich według potrzeb oraz preferencji organizacji. Elektroniczne dokumenty firmowe powinny być w pełni użyteczne oraz należycie zabezpieczone, w tym celu wprowadza się je do systemu jako pliki tekstowe. Pomagają w tym technologie z obszaru OCR (optical character recognition), umożliwiające rozpoznawanie znaków w skanowanym dokumencie.

 

Przygotowane pliki tekstowe można wykorzystać na wiele sposobów. Można ich z łatwością używać w różnych systemach stosowanych w firmie, bez konieczności każdorazowego wprowadzania danych. Integracje pomiędzy działami, możliwość wykrywania błędów i automatyzacja wielu procesów to dopiero początek zalet digitalizacji dokumentów.

 

Jak wdrożyć w firmie digitalizację dokumentów? Czy jest to zgodne z prawem?

 

Zdecydowana większość firm, decydując się na digitalizację archiwum i wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów, zleca to zadanie zewnętrznej firmie. Proces przeprowadzany na własną rękę jest dużo bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać, a ewentualne błędy wynikające z braku doświadczenia mogą mieć swoje konsekwencje finansowe, a nawet prawne. Oprócz cyfryzacji obsługiwanych w firmie dokumentów, digitalizacja polega na wdrożeniu stosownego oprogramowania, integracji z innymi systemami, a nawet możliwości przechowywania oryginałów dokumentów papierowych z dostawą na zamówienie.

 

Digitalizacja musi być przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem. Dokumenty należy zabezpieczyć w sposób wymagany m.in. przez ustawę o elektronicznym obiegu dokumentów i ustawę o ochronie danych osobowych.

 

Obecna legislacja pozwala na elektroniczną archiwizację wielu rodzajów dokumentów. Są to m.in. akta osobowe pracowników, księgi rachunkowe, faktury, kopie dokumentów kasowych, sprawozdania finansowe, listy płac, inne dokumenty kadrowe i wiele więcej.

 

Netia, jako jeden dostawców rozwiązań ICT dla firm na polskim rynku, oferuje kompleksową usługę Netia Paperless. To zbiór narzędzi pozwalających na automatyzację procesów, autoryzację dokumentów za pomocą podpisów elektronicznych, podpisywanie umów i ograniczenie ilości używanych materiałów w firmie. Dzięki dostępowi do nowoczesnych systemów ECM klienci zyskują pełną kontrolę nad obsługiwanymi dokumentami, szybki dostęp do archiwum dla wszystkich uprawnionych pracowników, jak również możliwość sprawnego wyszukiwania poszczególnych aktów i integracji pomiędzy systemami. To pozwala poprawić workflow i zminimalizować kosztowne błędy.

 

Więcej informacji o obowiązujących aktach prawnych, dotyczących elektronicznego obiegu dokumentów można znaleźć w dedykowanym artykule.

 

Dokumenty zdigitalizowane vs papierowe – co wybrać?

 

Digitalizacja dokumentów to sposób na znacznie wygodniejsze zarządzanie ich obiegiem, mniejszą liczbę błędów, lepszą ochronę danych osobowych oraz znaczną redukcję kosztów. W przypadku obsługi dokumentacji papierowej każdy zainteresowany danym dokumentem pracownik lub dział musi przetwarzać go we własnym zakresie. Digitalizacja dokumentów pozwala na jednorazowe wprowadzenie danych, skategoryzowanie faktury, umowy czy formularza, a następnie integrację pomiędzy wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie systemami. Archiwum i dokumenty w formie pliku tekstowego mogą być przetwarzane przez programy księgowe do automatyzacji płatności, oprogramowanie CRM i aplikacje dla HR czy księgowości.

 

Elektroniczne archiwum jest mniej podatne na ludzkie błędy, a możliwość stworzenia wielu kopii zapasowych w różnych lokalizacjach wirtualnych w zasadzie niweluje ryzyko zagubienia lub zniszczenia ważnego dokumentu. Dostęp do pełnej dokumentacji z dowolnego miejsca na świecie i jakiegokolwiek urządzenia ułatwia pracę zdalną i umożliwia sprawne zarządzanie dokumentami poza siedzibą firmy.

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, digitalizacja dokumentów jest dopuszczana przez obowiązujące prawo, a cyfrowy obieg pozwala łatwiej i taniej spełnić narzucone wymogi.

 

Dużą zaletą elektronicznego obiegu dokumentów jest brak konieczności wydzielenia fizycznego miejsca na archiwum, co zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Warto też pamiętać o możliwości ograniczenia kosztów ponoszonych na zakup papieru, akcesoriów i urządzeń z nimi związanych (np. drukarek).

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat digitalizacji i zaplanować ten proces dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami. 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×