Data lake, czyli firmowe jezioro danych: co to jest? | Biznes Netia
Menu główne

Data lake, czyli firmowe jezioro danych. Na czym polega?

03 marca 2025, Autor: Netia
Data lake to ciekawa koncepcja związana z analizą Big Data. Tego rodzaju rozwiązania będą miały coraz większe znaczenie wraz z dalszym rozwojem modeli AI i ML. Gromadzenie dużych ilości danych oraz ich odpowiednie wykorzystanie już teraz zapewnia sporą przewagę konkurencyjną. Stawia jednak wyzwania w kwestii bezpieczeństwa i przetwarzania informacji.
 
 
 
   

Data lake – co to jest?

 

Koncepcja jeziora danych pojawiła się w 2011 roku. Choć początkowo wzbudzała wiele kontrowersji, z czasem znalazła swoich zwolenników. Data lake to elastyczne i skalowalne miejsce przechowywania dużych ilości surowych danych w ich naturalnej formie. Informacje znajdujące się w „jeziorze” mogą być zarówno nieustrukturyzowane, jak i ustrukturyzowane.

 

Głównym założeniem data lake jest gromadzenie jak największej ilości informacji, nawet jeśli firma nie ma w danym momencie planów ich konkretnego wykorzystania. Jako że wprowadzanie danych do jeziora może być w pełni zautomatyzowane, a ponadto nie wymaga przetwarzania informacji do konkretnych formatów, jest dzięki temu tanie, nie zajmuje czasu pracowników, ani nie wykorzystuje zasobów obliczeniowych.

 

Tak, jak w przypadku prawdziwego jeziora zasilanego rzekami i strumieniami, jezioro danych pozyskuje informacje z różnych źródeł. W zależności od konfiguracji mogą to być dane z: mediów społecznościowych i platform e-commerce, systemów CRM i ERP, logów sieciowych i wielu innych. W jeziorze danych organizacja może gromadzić pliki tekstowe, nagrania z kamer, zarejestrowane rozmowy z klientami czy spoty reklamowe konkurencji.

 

Jeziora danych są nierzadko częścią bardziej złożonego systemu zarządzania danymi. Mogą np. stanowić rozszerzenie dla ustrukturyzowanego magazynu danych, gromadząc w czasie rzeczywistym informacje do późniejszego skatalogowania.

 

Korzyści data lake dla firm – w jaki sposób się przyda?

 

Dzięki data lake firma może automatycznie gromadzić różnorodne informacje bez konieczności ich opracowywania i nadawania formatu oraz struktury już w momencie zapisu. Dane po prostu trafiają do określonej lokalizacji z zamiarem wykorzystania w przyszłości. Takie działanie może zapewnić organizacji dużą przewagę konkurencyjną.

 

Data lake pozwala gromadzić nie tylko konkretne dane operacyjne, ale także te, które pomimo potencjału nie mogą być jeszcze wykorzystane, a nawet te, które wydają się mniej istotne. Magazynowanie danych z długiego okresu pozwoli w przyszłości dokonywać szczegółowych analiz długoterminowych trendów oraz tworzyć produkty dopasowane do oczekiwań klientów.

 

Eksplorowanie i analiza nieustrukturyzowanych danych przez rozwijające się modele AI oraz uczenia maszynowego może przynieść ciekawe rezultaty w postaci odkrywania pomijanych wcześniej wzorców zachowań klientów czy kształtowania się rynku.

 

Argumentem za tworzeniem jezior danych jest także rozwój narzędzi oraz wiedzy specjalistów. Nawet jeśli dziś nie mamy wystarczająco zaawansowanych systemów analizy, nie oznacza to, że gromadzenie szczegółowych danych nie ma sensu. Być może za kilka lat pojawią się nowe modele AI/ML, a firma zatrudni bardziej doświadczonych analityków, którzy będą potrafili wykorzystać gromadzone przez dekadę dane z korzyścią dla organizacji.

 

Czy dane w data lake są bezpieczne?

 

Data lake jest częścią firmowej infrastruktury i tak jak jej pozostałe elementy powinno podlegać najlepszej ochronie – zarówno od strony technicznej, organizacyjnej i proceduralnej. Podstawą bezpieczeństwa w tej kwestii jest kontrola dostępu do gromadzonych danych. Dostępne na rynku mechanizmy zarządzania dostępem pomogą firmie precyzyjnie określać i nadawać uprawnienia poszczególnym użytkownikom.

 

Dla ułatwienia korzystania z jeziora warto jest stosować rozwiązania do automatycznego katalogowania informacji. W ten sposób organizacja może stworzyć wiele tematyczny jezior i w każdym z nich osobno przechowywać m.in.: dane wrażliwe, dane marketingowe, dane pracowników czy też dane operacyjne przedsiębiorstwa.

 

Taka strategia pozwoli wykorzystać podejście Zero Trust, udzielając poszczególnym pracownikom i partnerom dostęp do wydzielonego katalogu data lake, który jest potrzebny do wykonywania ich obowiązków. Na przykład specjaliści ds. marketingu nie powinni mieć dostępu do danych osobowych klientów, a pracownicy działu kadr nie powinni widzieć informacji finansowych lub danych operacyjnych innych działów. Takie podejście minimalizuje ryzyko nieautoryzowanego dostępu do wrażliwych informacji.

 

Tworząc data lake warto zastosować metody anonimizacji i maskowania wrażliwych danych. Dobrą praktyką jest także stosowanie zaawansowanych metod szyfrowania – zarówno podczas przechowywania, jak i transferu danych do jeziora. Wówczas informacje te będą nieprzydatne dla osób postronnych nawet w przypadku kompromitacji systemów bezpieczeństwa.

 

Powyższe strategie, wraz ze stałym monitoringiem sieci oraz regularnymi audytami bezpieczeństwa, pozwolą kompleksowo zabezpieczyć dostęp do data lake i przechowywanych w nim danych.

 

Jak zacząć używać firmowego jeziora danych?

 

Naturalnym środowiskiem dla data lake wydaje się chmura oferująca elastyczne i skalowalne środowisko niezbędne do prowadzenia działań analitycznych. Chmura pozwala gromadzić duże ilości danych przy stosunkowo niskich kosztach i bez inwestowania w fizyczną infrastrukturę firmową. Podczas, gdy firma notuje szybszy przyrost danych lub chwilową potrzebę zwiększenia mocy obliczeniowej, usługodawca może po prostu zwiększyć przydzielone zasoby bez zastojów w funkcjonowaniu firmy.

 

Chmura jest również idealnym rozwiązaniem dla firm wykorzystujących lokalną infrastrukturę. Łącząc ją z jeziorem danych zlokalizowanym w chmurze publicznej, można stworzyć wydajne i efektywne kosztowo środowisko hybrydowe.

 

Netia, jako jeden z liderów rynku Data Center & Cloud w Polsce, oferuje szerokie możliwości – zarówno w globalnych chmurach publicznych (za pośrednictwem usługi Planu Ciągłości Działania.Netia Cloud Tunnel organizacja może zyskać bezpieczne i szybkie połączenie z popularnymi chmurami), jak i z wykorzystaniem własnej platformy chmurowej Netia Compute, opartej na technologii VMware i zlokalizowanej w bezpiecznych obiektach Data Center Netii na terenie Polski.

 

Tworząc data lake nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu organizacyjnym. Tak duży zbiór danych wymaga ustalenia odpowiednich polityk bezpieczeństwa, które będą ściśle regulować kwestię zarządzania dostępami, odzyskiwania po awarii oraz metody i zakres przetwarzania danych.

 

Data lake to ciekawa koncepcja dla firm, które przywiązują dużą uwagę do analityki Big Data i widzą w tym pole do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Specjaliści Netii z chęcią odpowiedzą na pytania dotyczące technicznej strony takiego przedsięwzięcia.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×