Czy warto zdecydować się na internet światłowodowy?
Menu główne

Czy warto zdecydować się na Internet światłowodowy?

12 maja 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Coraz głośniej mówi się o nowoczesnej i funkcjonalnej technologii światłowodowej, która pozwala między innymi na szybkie dostarczanie Internetu do naszych domów i miejsc pracy. Czym są światłowody i skąd wzięła się ich popularność? Jakie są zalety i wady światłowodu? Wreszcie, czy Internet światłowodowy jest dobry do gier i oglądania filmów oraz wydarzeń na żywo?
 

 
 
 
   

Co daje światłowód?

 

Światłowody to kable, w których znajduje się jedno lub więcej włókien szklanych, które bez utrudnień przewodzą fale świetlne. Dzięki impulsom bardzo szybko przepływającym przez ten wysokiej jakości materiał, mamy możliwość przesyłania danych na ogromne odległości w ekspresowym tempie. Wiedząc, jak działa Internet światłowodowy, można śmiało ocenić, że informacje przesyłane za pomocą fal świetlnych są w stanie okrążyć Ziemię w ciągu ułamka jednej sekundy. Światłowody umożliwiają wysyłanie informacji do naszych komputerów oraz innych urządzeń, które korzystają z sieci.

 

Co daje Internet światłowodowy użytkownikom?

 

 • szybkość i jakość przepływu danych jest nieporównywalnie większa w stosunku do innych rozwiązań,
 • transmisja jest odporna na działanie fal elektromagnetycznych i radiowych,
 • wyjątkowe rozwiązanie w sektorach i firmach, w których liczy się nieprzerwana komunikacja pomiędzy różnymi urządzeniami,
 • usługodawcy, jak Netia mogą oferować wraz z Internetem światłowodowym telewizję z najwyższej jakości.
 

Bez wątpienia, opinie o światłowodach są bardzo pozytywne wśród użytkowników, którzy korzystają z nich na co dzień. Ich wykorzystanie do transmisji danych daje bardzo wiele możliwości, zarówno osobom prywatnym, jak i firmom oraz instytucjom. Rozważając, co lepsze LTE czy światłowód, eksperci stanowczo doradzają wybór światłowodu, który jest rozwiązaniem przyszłości i zapewnia stabilne łącze, w przeciwieństwie do technologii LTE.

 

Zalety Internetu światłowodowego

 

Chcąc rozważać, jakie wady i zalety światłowód niesie za sobą dla użytkownika, należy wskazać, że przeważają zdecydowanie te drugie. Najczęściej światłowody dzieli się na jednomodowe o bardzo cienkim rdzeniu i niesamowitych możliwościach transmisji na duże odległości oraz wielomodowe. Jednomodowy światłowód ma liczne zalety, a główną z nich jest możliwość przesyłania danych na bardzo duże odległości. Chcąc wskazać, jakie wady i zalety posiada światłowód wielomodowy, można skupić się na jego nieco słabszych parametrach, w stosunku do pierwszego rozwiązania. Fala zamknięta w takim okablowaniu może rozchodzić się wieloma modami. Odbijanie światła pod wieloma kątami może prowadzić do rozszczepienia wiązki, a to w rezultacie skutkuje zmniejszeniem prędkości transmisji danych. Podsumowując, z uwagi na możliwość wykorzystania wielu kątów odbicia, istnieje możliwość wysłania wielu transmisji w jednym czasie, jednak na mniejsze odległości. Ponieważ oferta dostawców Internetu jest coraz szersza, warto zwrócić też uwagę na to, ile kosztuje Internet światłowodowy. Można zaobserwować, że jego ceny systematycznie maleją.

 

Wady Internetu światłowodowego

 

Znamy już, jak liczne zalety posiada Internet światłowodowy. A co można powiedzieć o jego wadach? Niektórzy zadają sobie pytanie, czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia. Absolutnie nie należy obawiać się o swoje bezpieczeństwo, ponieważ ta technologia jest sprawdzona. Nie oznacza to jednak, że światłowody nie mają wad. Z uwagi na ich strukturę, może dochodzić do tłumienia fal oraz dyspersji, co ogranicza nieco transmisję. Pod uwagą trzeba mieć również koszt założenia łącza. Zastanawiając się, czy warto montować światłowód, trzeba pamiętać o tym, że ewentualna naprawa okablowania jest procesem trudnym i wymagającym precyzji.

 

Czy Internet światłowodowy to dobre rozwiązanie?

 

Bez wątpienia Internet światłowodowy ma zarówno wady i zalety. Większość użytkowników uważa, że liczne zalety przewyższają nieliczne wady tego rozwiązania. Osoby korzystające na co dzień ze światłowodów prezentują raczej pozytywne opinie i podkreślają, że ich łącza są bardzo szybkie i z reguły niezawodne. To wpływa na poprawę wydajności i jakość pracy.

 

Coraz więcej operatorów takich, jak Netia oferuje swoim klientom Internet światłowodowy. Do tego potrzebna jest zaawansowana infrastruktura, która rozbudowywana jest w całej Polsce. Przykładem zaawansowanych rozwiązań na bazie światłowodu są dwa kluczowe produkty Netii –Biznesowy Dostęp do Internetu oraz Netia Giganet. Pierwszy to internet dla firm o stałej i gwarantowanej przepustowości. Internet Giganet tymczasem to szybkie łącze bez ograniczeń właściwe raczej dla klientów indywidualnych. Internet światłowodowy zbiera bardzo pomyślne opinie i wydaje się, że jest to rozwiązanie, które rozpowszechni się jeszcze bardziej i umożliwi nam wszystkim korzystanie z rozwiązań szybkich i niezawodnych. Zdecydowanie warto podjąć decyzję o podłączeniu się do sieci światłowodów, jeśli takowa znajduje się w okolicy.

 

Sprawdź też, jakie są zalety internetu światłowodowego oraz zapoznaj się z ofertą internetu stacjonarnego dla klientów indywidualnych!

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×