Co to jest archiwizacja danych i jakie są metody archiwizacji?
Menu główne

Co to jest archiwizacja danych i jakie są metody archiwizacji?

10 listopada 2020, Autor: Netia

Programy do archiwizacji danych służą zabezpieczeniu cennych informacji firmowych przed kradzieżą oraz niepowołanym dostępem. Cyberataki zdarzają się w ostatnich latach wyjątkowo często. Choć ofiarami padają najczęściej bazy dużych przedsiębiorstw, to zwykłe gospodarstwa domowe także nie mogą czuć się w pełni bezpieczne. Wyposażenie firmy w oferowany przez Netię sprawdzony i skuteczny system archiwizacji danych oraz systematyczne tworzenia kopii zapasowych to działania, które eliminują ryzyko utraty danych wrażliwych, kontaktów czy prywatnych plików.
 

 
 
 
   

Czym jest archiwizacja danych?

 

Wiedzę na temat tego, jak archiwizować dane powinien posiadać każdy przedsiębiorca oraz jego pracownicy. Sam ten proces oznacza kopiowanie danych na osobny nośnik, a następnie usuwane ich z pierwotnej lokalizacji. Archiwizacja danych na komputerze nie jest czynnością tożsamą z tworzeniem kopii bezpieczeństwa. Kopia zapasowa danych również wiąże się z kopiowaniem plików na inny nośnik, lecz dane te pozostają w głównej lokalizacji i nie zostają z niej usuwane. Zakres archiwizacji danych zależy od wielkości baz danych, przechowywanych w danej firmie.

 

Sposoby i zasady archiwizacji danych – poznaj narzędzia, urządzenia i dowiedz się gdzie archiwizować dane

 

Archiwizacja bazy danych jest jednym ze sposobów ochrony ważnych plików przed nieautoryzowanym dostępem. Netia oferuje w tym zakresie rozwiązania Netia Data Protection, które pozwala zoptymalizować zarządzanie kopiami zapasowymi. Tak zabezpieczone pliki znajdują się na specjalnej, dedykowanej platformie usługowej. Wiedza na temat tego, na czym najlepiej archiwizować dane, jest przydatna ze względu na coraz częstsze cyberataki. W ostatnim czasie bardzo popularna stała się cyfrowa archiwizacja danych. Zapewnia ona dostęp do zasobów cyfrowych nawet w długim okresie czasu oraz niezależnie od ewolucji formatów. Bezpieczna archiwizacja danych powinna odbywać się z zachowaniem pewnych bardzo istotnych zasad.

 

Dotyczą one przede wszystkim systematycznego zmieniania haseł dostępu czy wprowadzenia zaawansowanego systemu logowania. Archiwizacja danych w firmie związana jest również z ograniczeniem liczby osób, które posiadają uprawnienia do archiwum, a także pozwoleniem na logowanie się tylko z urządzeń powiązanych i zaakceptowanych. Warto w tym celu nabyć specjalne oprogramowanie do archiwizacji danych, które zoptymalizuje cały ten proces. Jego użytkownicy powinni być świadomi ciążącej na nich odpowiedzialności.

 

Archiwizacja danych w firmie – jakie nośniki do archiwizacji danych wybrać?

 

ystem Netia Data Protection pozwala skutecznie zarządzać tworzeniem i przechowywaniem kopii zapasowych w firmie. Poza tym przedsiębiorstwa powinny nabyć odpowiednie narzędzia do archiwizacji danych. Bez nich znacząco rośnie ryzyko utraty czy kradzieży cennych plików firmowych. Pracownicy Netii udzielą wskazówek na temat tego, jakie płyty DVD do archiwizacji danych wybrać albo czy lepsza będzie archiwizacja danych na serwerze. Opcje są różne – taśmy, pendrive, dysk zewnętrzny do archiwizacji danych lub inne nośniki. Najważniejsze, że oferta Netii to bezpieczna archiwizacja – bez względu na sposoby archiwizacji i wybór nośnika np. dysk twardy, archiwizacja danych w chmurze. Rozwiązanie Netii stanowi nie tylko gwarancję bezpieczeństwa poufnej wiedzy, ale także zapewnia ciągłość funkcjonowania biznesu.

 

Backup a archiwizacja

 

Wiele osób zastanawiając się, na czym polega archiwizacja danych, myli ten proces z czynnością tworzenia i przechowywania kopii zapasowych, które potem można odtworzyć. To drugie jest definicją backupu, a to nie jest to samo, co archiwizacja plików. Archiwizacja baz danych obejmuje te bazy danych, które można przenieść na inny nośnik i usunąć z pierwotnej lokalizacji. Dzięki temu nie zajmują zbyt dużej przestrzeni na dyskach firmowych.


Chcesz mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi? Sprawdź, jak sklonować dane z telefonu oraz jak usunąć dane z telefonu - szczególnie jeśli chodzi o twoje dane osobiste.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×