Jakie możliwości daje video chat?
Menu główne

Jakie możliwości daje video chat i dlaczego warto z niego korzystać w sprawach biznesowych?

26 lipca 2021, Autor: Paweł Rychcik, Kierownik Zespołu Rozwoju Oferty Telko - Netia S.A

Video chat to rozmowa wideo pomiędzy dwoma lub większą liczbą uczestników, umożliwiająca sprawne komunikowanie się na odległość. Live chat video online w Polsce i na świecie coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, nie tylko w kontekście życia prywatnego, ale również w środowisku biznesowym. Na rynku istnieją  specjalne platformy, dzięki którym możliwe jest nawiązywanie znajomości za pomocą chatów video. Skupimy się na aspektach biznesowych i korzyściach płynących z prowadzonych rozmów wideo ze współpracownikami lub kontrahentami. Jakie są podstawowe zalety narzędzi umożliwiających internetowy chat video i co decyduje o ich funkcjonalności?
 

 
 
 
   

Jakie możliwości daje video chat?

 

Video chat na żywo to bardzo pomocne rozwiązanie, dzięki któremu można utrzymywać dobrą jakość kontaktów z osobami na przykład poza granicami kraju. W czasach, w których świat staje się globalną wioską, a pandemia COVID-19 znacząco utrudniła lub w niektórych przypadkach uniemożliwiła podróżowanie, chat wideo online może być substytutem osobistych spotkań. Jakie możliwości chat wideo daje w warunkach firmowych? Dlaczego implementacja narzędzi do rozmów wideo zaczyna być dzisiaj koniecznością?

 

Spotkanie bez konieczności dojazdu
Opcja spotkania online, bez dojazdu we wskazane miejsce, to świetne rozwiązanie dla pracowników zdalnych, zdecentralizowanych zespołów lub specjalistów mobilnych. Dojazd oznaczałby konieczność poniesienia określonych nakładów czasowych, co bywa dużym utrudnieniem, zwłaszcza w trakcie realizacji czasochłonnych projektów.


Możliwość zatrudniania osób z całego świata
Korzystanie z video chatów znosi bariery przestrzenne we współpracy ze specjalistami z różnych krajów. Dzisiaj wystarczy kilka kliknięć i dostęp do Internetu, żeby bez kłopotów połączyć się z osobą z drugiego końca świata. Dzięki narzędziom do rozmów wideo firmy mogą rozszerzyć przestrzeń swoich rekrutacji, a pracownicy szukać zatrudnienia niezależnie od miejsca zamieszkania.

 

Opcja nagrywania rozmów
Niektóre aplikacje i programy do rozmów online pozwalają użytkownikom na ich nagrywanie. Dlaczego nagranie rozmowy w formie internetowego chatu wideo może okazać się pomocne? Nagrane spotkanie mogą później obejrzeć osoby, które nie mogły w nim z jakiś powodów uczestniczyć. Takie nagranie bywa pomocne również w sytuacji, w której potrzebne jest przypomnienie informacji podawanych w trakcie spotkania.
 

Multifunkcyjność narzędzi do rozmów online
Platformy, aplikacje lub programy do rozmów wideo często są połączone z innymi rozwiązaniami usprawniającymi przepływ informacji: komunikatorami tekstowymi, modułami umożliwiającymi voice chat itp. Wiele narzędzi komunikacyjnych pozwala na przesyłanie plików, emotikonek oraz wyciszanie szumów i hałasów. Funkcjonalność rozwiązań komunikacyjnych stale się podnosi, dostosowując je do wymagań współczesnych użytkowników. Na rynku dostępne są różne rodzaje komunikatorów internetowych, co pozwala na wybór rozwiązania odpowiadającego Twoim oczekiwaniom.
 

Szansa przejścia na model pracy zdalnej
Praca zdalna w przeszłości należała do rzadkości. Jednak wystarczyło kilka lat, żeby stała się popularnym modelem zatrudnienia, cenionym przez wielu pracowników, zwłaszcza ze względu na większe możliwości zatrudnienia oraz oszczędność czasu na dojazdach. Dzięki rozmowom wideo praca zdalna jest jeszcze łatwiejsza i bardziej komfortowa. Komunikatory dla rozmów video umożliwiają spopularyzowanie tej formy pracy, dzięki czemu firmy są w stanie ograniczyć liczbę pracowników na stałe przebywających w biurze i wynająć mniejszą przestrzeń, wprowadzając w ten sposób konkretne oszczędności.
Zobacz także: jak przeprowadzić wideorozmowę, żeby spotkanie było możliwie jak najbardziej udane?

 

Zalety video chatu online: dlaczego warto korzystać z tej formy komunikacji?

 

Możliwość porozumiewania się na odległość jest nieocenionym rozwiązaniem, zwłaszcza dzisiaj, kiedy cenimy sobie komfort i wygodę. Zaimplementowanie rozwiązań umożliwiających rozmowy wideo wewnątrz firmy niesie za sobą wiele zalet:

Oszczędność pieniędzy
Spotkania wideo w wielu przypadkach mogą okazać się bardzo ekonomiczne. Po pierwsze - uczestnicy rozmowy nie muszą wydawać pieniędzy na dojazd do miejsca, w którym spotkanie się odbędzie, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób, które musiałyby przyjechać z daleka. Po drugie - czas, który w przypadku osobistej rozmowy trzeba by było poświęcić na dojazd, można przeznaczyć na wykonywanie obowiązków zawodowych, co ma szansę przełożyć się na efektywność pracowników.

Mniej stresujące, bo znane warunki
Rozmowa wideo z własnego domu lub mieszkania dla wielu osób może być mniej stresująca niż spotkanie w biurze czy sali konferencyjnej. Do wirtualnych spotkań bardzo często można się przygotować mniej starannie, nie przejmując się, na przykład, ewentualnymi niedociągnięciami, w postaci drobnych zagnieceń na koszuli.

Możliwość obserwowania mimiki
Należy pamiętać, że w komunikacji liczy się nie tylko przekaz werbalny. Chcąc lepiej zrozumieć drugą stronę, warto obserwować również mowę jej ciała oraz mimikę, która może zdradzać intencję wypowiedzi, na przykład ironię. Dzięki chatom wideo jest to możliwe.

Zniesienie ograniczeń przestrzennych dla liczby osób
Ta kwestia jest szczególnie istotna w przypadku firm dysponujących niewielkim biurem, w którym nie ma pojemnej sali mogącej pomieścić większą liczbę osób, co wyklucza możliwość zorganizowania dużych spotkań.

Atrakcyjność dla pracowników
Zdalny model zatrudnienia daje pracownikom o wiele większą swobodę i mobilność. Dzięki pracy zdalnej mogą podróżować i pracować z dowolnego miejsca. To także świetna opcja w przypadku osób z dziećmi, szukających elastycznego zatrudnienia. Komunikacja wideo umożliwia zwiększenie odsetka osób pracujących zdalnie, co jest atrakcyjne dla dzisiejszego rynku pracy.

 

Dla kogo video chat będzie strzałem w dziesiątkę?


Video chat to związanie, które dzisiaj już nikogo nie dziwi. Wręcz przeciwnie, dostępnych jest wiele interesujących aplikacji i programów, dzięki którym porozumiewanie się na odległość staje się jeszcze prostsze. Wdrożenie rozwiązań do rozmów online będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku:

 
 • firm pracujących zdalnie: do wachlarza narzędzi komunikacyjnych w modelach pracy zdalnej zdecydowanie warto wprowadzić narzędzia umożliwiające organizowanie spotkań video, zwłaszcza w kontekście omawiania najważniejszych kwestii w pracy nad projektami i rozmów grupowych,

 • zdecentralizowanych zespołów: współpraca rozproszonych pracowników, na przykład w zespołach składających się z osób należących do różnych oddziałów jednej organizacji, wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, z rozmowami video włącznie,

 • organizacji bazujących na cyklicznych spotkaniach: paradoksalnie, w niektórych przypadkach spotkanie online, może być łatwiejsze w organizacji niż znalezienie miejsca dla wszystkich pracowników, którzy musieliby wziąć udział w rozmowie osobistej, zwłaszcza w przypadku firm wielooddziałowych.
 

Chat video to opcja, która jest składową wielu nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. Sprawna komunikacja stanowi natomiast fundament funkcjonowania każdej firmy, niezależnie od profilu jej działalności, dlatego warto się zastanowić nad wdrożeniem rozwiązań odpowiadających wewnętrznym potrzebom przedsiębiorstwa.

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×