Voicebot – jak może działać w Twojej firmie? | Biznes Netia
Menu główne

Voicebot – jak może działać w Twojej firmie?

15 stycznia 2024, Autor: Paweł Rychcik, Kierownik Zespołu Rozwoju Oferty Telko - Netia S.A
Voicebot to zyskujące popularność narzędzie wykorzystywane w firmach, w których kontakt z klientem i wysoka dostępność konsultantów stanowią kluczowe wyzwanie. Pozwala w prosty sposób skalować biznes i maksymalizować wyniki firmy przy jednoczesnym wzroście zaangażowania pracowników.
 
 
 
   

Jak działają voiceboty? Na czym polegają?

 

Voicebot jest oprogramowaniem komputerowym, uzupełniającym tradycyjną centralkę telefoniczną oraz system Contact Center, posługującym się interfejsem głosowym do obsługi połączeń telefonicznych. Narzędzie tego rodzaju wykorzystuje technologię przetwarzania języka naturalnego (NLP – Natural Language Processing), dzięki czemu może „rozumieć” ludzką mowę, interpretować wypowiadane przez rozmówcę zdania i przeprowadzać konkretne, zdefiniowane wcześniej, scenariusze.

 

Rozwiązania tego typu nie wymagają od klienta wciskania określonych przycisków na klawiaturze telefonu w celu wywołania akcji. Symulują rozmowę z prawdziwym konsultantem. Dzięki uczeniu maszynowemu i wykorzystaniu AI jakość rozmów rośnie, a voicebot nabiera coraz większej skuteczności.

 

Zadaniem botów głosowych jest usprawnienie pracy przedsiębiorstwa poprzez automatyzację procesów, unikanie błędów i pomyłek oraz, co najważniejsze, zapewnienie dostępności usług dla Twoich klientów 24/7/365.

 

Voicebot może obsługiwać zarówno telefoniczny ruch przychodzący, jak i ruch wychodzący oraz komunikację wewnętrzną firmy. W każdym z tych przypadków możliwe jest zastosowanie kilku scenariuszy i zadań, które będzie wykonywał voicebot.

 

Oprogramowanie może odbierać połączenia przychodzące, a następnie:

 
 • przedstawiać ofertę Twojej firmy, godziny otwarcia lokali lub cennik,

 • rozpoznawać potrzeby klienta i łączyć go z odpowiednim działem,

 • obsługiwać sprzedaż od początku do końca na podstawie ustalonego scenariusza,

 • połączyć klienta z konkretnym pracownikiem po wywołaniu nazwiska.
 

W przypadku ruchu wychodzącego voicebota możemy wykorzystać do takich czynności, jak:

 
 • wykonywanie „cold calli” sprzedażowych – bot może być wykorzystany do nawiązania pierwszego kontaktu, a następnie łączyć rozmowę ze specjalistą sprzedaży (dzięki takiej automatyzacji proces przebiega sprawniej, a pracownik nie traci czasu, potencjału i motywacji po kolejnej odmowie czy odrzuconym połączeniu),

 • przypominanie o dacie wizyty i potwierdzanie przybycia,

 • pytania o opinię po zakupie lub spotkaniu.
 

Voicebot może ponadto zbierać szczegółowe dane na temat połączeń, które okazują się być przydatne podczas analizy skuteczności poszczególnych działań czy kampanii.

 

W przypadku komunikacji wewnętrznej voicebot może łączyć pracowników zdecydowanie szybciej – bez znajomości numeru czy konieczności przeglądania kontaktów w książce telefonicznej. Wystarczy wypowiedzenie do słuchawki nazwiska lub innego identyfikatora.

 

Voicebot vs tradycyjne rozwiązanie – dlaczego warto wybrać technologię?

 

Boty głosowe odpowiadają aktualnym oczekiwaniom, którym trudno byłoby sprostać przy wykorzystaniu tradycyjnych metod komunikacji. Voicebot jest dostępny zawsze, o każdej porze doby, również w weekendy i święta, daje natychmiastową odpowiedź na zadane pytania i nie każe klientowi czekać. Nie jest też podatny na zmęczenie i wynikający z tego spadek jakości obsługi.

 

Voicebot, w przeciwieństwie do recepcji składającej się z ograniczonej liczby pracowników, może obsługiwać wiele połączeń jednocześnie. Rozwiązuje to problem niedostępności usługi w godzinach szczytu. Boty głosowe nie zastąpią oczywiście człowieka wszędzie tam, gdzie potrzebne są miękkie kompetencje, ale nie to jest celem ich stosowania. Mają współpracować ze specjalistami, zwiększając skuteczność pracy i poprawiać doświadczenia klientów.

 

Ogromną przewagą botów głosowych nad tradycyjnymi rozwiązaniami jest cena. Angażowanie pracowników do odbierania i wykonywania prostych połączeń jest dziś już nieefektywne kosztowo. Wykorzystanie voicebota odciąża czasowo konsultantów, pozwalając im skupić się wyłącznie na skutecznych połączeniach. Przy zachowaniu takiej samej liczby pracowników wyniki firmy mogą zdecydowanie wzrosnąć – podobnie jak zadowolenie z pracy oraz motywacja doradców.

 

Voicebot w Twojej firmie

 

Voicebot to doskonałe narzędzie pozwalające w prosty sposób skalować biznes i poprawiać doświadczenia klientów. Jego wdrożenie nie wymaga dużych inwestycji na start, a utrzymanie usługi nie stanowi znaczącego obciążenia dla firmowego budżetu (szczególnie w zestawieniu z możliwościami, jakie daje voicebot). Wdrożenie bota nie zajmuje dużo czasu i nie angażuje czasu specjalistów IT w Twojej firmie, pod warunkiem skorzystania z oferty sprawdzonego dostawcy

 

Bot głosowy może działać z różnymi usługami telefonicznymi: tradycyjna telefonia, IntegralNet, SIPTrunk, ISDN, ale najlepiej sprawdza się z kompleksową usługą Netia Unified Communications, integrującą tradycyjną telefonię z komunikatorem Cisco Webex. W pakiecie Netia UC with Webex z Netia voicebot uzyskasz doskonałe rozwiązanie dla firm, które usprawni komunikację na wszystkich poziomach w Twojej organizacji. Co istotne, to Netia UC pozwala korzystać z dowolnego kanału komunikacji za pomocą różnych urządzeń oraz używać numeru stacjonarnego z wielu urządzeń mobilnych – smartfonów, tabletów czy komputerów.

 

Więcej na temat komunikacji zintegrowanej napisaliśmy w dedykowanym artykule. 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×