Zabezpieczenie serwerowni: jak powinno wyglądać? | Biznes Netia
Menu główne

Zabezpieczenie serwerowni – co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa?

19 czerwca 2023, Autor: Tomasz Łużak, Product Manager, Cybersecurity - Netia S.A.
Zabezpieczenie serwerowni to fundament bezpieczeństwa całej firmy, wykorzystywanych danych oraz ciągłości działań biznesowych. Jest to zagadnienie wyjątkowo złożone z uwagi na konieczność zapewnienia ochrony, zarówno przed zagrożeniami fizycznymi, jak i cyberatakami.
 
 
 
   

Zewnętrzna serwerownia – maksimum bezpieczeństwa dla firm

 

Stworzenie własnej serwerowni to niezwykle trudne wyzwanie wiążące się z koniecznością poniesienia olbrzymich kosztów na start, a następnie regulowania opłat miesięcznych za utrzymanie serwerów oraz innych urządzeń i oprogramowania. Coraz rzadziej spotyka się więc firmy decydujące się na stworzenie własnej serwerowni, a rynek zdecydowanie skłania się ku outsourcingowi usług IT i przenoszeniu infrastruktury firmowej do nowoczesnych obiektów Data Center. Stoją za tym nie tylko względy finansowe, ale także bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa infrastruktury – w większości przypadków nieosiągalny dla firmowych serwerowni.

 


Co składa się na zabezpieczenia serwerowni?

 

W dyskusji o cyberbezpieczeństwie infrastruktury IT nierzadko pomijane są zagrożenia fizyczne – uszkodzenia, zalania, pożary czy włamania do obiektów. Choć nie stanowią one najczęstszych przypadków wśród wszystkich incydentów, to konieczne jest ich uwzględnienie w firmowej strategii i politykach bezpieczeństwa.

 

Nowoczesne obiekty

 

Pomieszczenia i budynki pełniące dotąd funkcje biurowe, magazynowe czy usługowe, a później aranżowane na firmowe serwerownie, nie są bezpiecznym rozwiązaniem. Natomiast nowoczesne obiekty Data Center są od początku projektowane w celu unikania czynników niebezpiecznych: powodzi, zalań, pożarów, przeciekania rur odpływowych czy przegrzewania powietrza w wyniku niewydajnego systemu chłodzenia. Na lokalizację obiektów wybiera się zazwyczaj bliskie sąsiedztwo dużych ośrodków biznesowych przy jednoczesnym zachowaniu dystansu od terenów zalewowych.

 

Całodobowe wsparcie ekspertów

 

To podstawa zapewnienia wysokiej dostępności usługi. Całodobowy monitoring i możliwość uzyskania wsparcia technicznego o każdej porze zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo firmowych zasobów. Zewnętrzna serwerownia/Data Center jest też rozwiązaniem bardziej opłacalnym kosztowo w porównaniu z utrzymywaniem 24-godzinnych dyżurów zespołu IT we własnej firmie.

 

Wielostopniowe zabezpieczenia przeciwpożarowe serwerowni

 

W nowoczesnych obiektach Data Center stosuje się systemy wczesnej detekcji dymu, a w razie konieczności uruchamiany jest system gaszenia gazem obojętnym. Wykorzystywane do tego celu ciche dysze minimalizują ryzyko uszkodzenia wrażliwych na hałas urządzeń. Hałas (ciśnienie akustyczne) przy „zwykłych dyszach” wynosi powyżej 130 decybeli. „Ciche dysze” redukują z kolei hałas przy zrzucie gazu do poziomu poniżej 90 dB.

 

Choć w polskim prawie nie istnieją przepisy regulujące bezpośrednio kwestię zabezpieczenia serwerowni, to obiekty DC podlegają standardowym przepisom przeciwpożarowym, dotyczącym zabezpieczenia instalacji elektrycznych, towarzyszącym im instalacji hydraulicznych i dróg ewakuacyjnych. Korzystając z zewnętrznej serwerowni w ramach usługi, firmy nie muszą przejmować się tymi regulacjami, a formalności spoczywają na właścicielu obiektu.

 

System chłodzenia

 

Bezpieczeństwo serwerów, ich wydajność i żywotność są uzależnione między innymi od zapewnienia odpowiedniej temperatury w obiekcie. Nowoczesna serwerownia zapewnia wydajne i precyzyjne chłodzenie za pomocą klimatyzacji lub chłodzenia cieczą. Coraz popularniejsze są także wydajne energetycznie systemy chłodzenia pracujące dzięki różnicy temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Najważniejsza, nie tylko w przypadku systemów chłodzenia, jest redundancja w trybie N+1. W przypadku awarii chłodzenia jest to szczególnie istotne w najgorętszych miesiącach roku.

 

Monitoring i całodobowa ochrona

 

Oprócz zapewnienia środków technicznych do ochrony przed cyberatakami oraz zagrożeniami naturalnymi (np. powodziami, pożarami) istotne jest także zabezpieczenie serwerowni przed wtargnięciem do obiektu niepowołanych osób, które uzyskać mogłyby dostęp do zasobów firmowych zgromadzonych na serwerach lub dokonać zniszczeń. Nowoczesny obiekt Data Center powinien zapewniać całodobowy monitoring CCTV oraz wykorzystywać adekwatne Systemy Kontroli Dostępu (SKD), a także Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN).

 

Niezależne systemy zasilania

 

Dostępność usługi uzależniona jest głównie od zasilania obiektu. Dzięki zastosowaniu redundancji w tym obszarze firma może być spokojna o ewentualne przerwy w dostępności usługi. Data Center operujące na poziomie TIER III (według klasyfikacji Uptime Institute) powinny posiadać co najmniej dwa tory zasilania oraz zasilanie awaryjne w postaci zasilaczy UPS i agregatów prądotwórczych. Takie zabezpieczenie elektryczne serwerowni pozwala zachować ciągłość nawet w przypadku kilkugodzinnych przerw w dostawie energii.

 


Data Center od Netii – nowoczesne obiekty do użytku dla Twojej firmy

 

Zabezpieczenie serwerowni to trudny i kosztowny proces, który w dodatku nigdy się nie kończy – nowoczesne obiekty wymagają stałej uwagi i ciągłego udoskonalania zabezpieczeń. Wykorzystanie zewnętrznego Data Center to sposób na zabezpieczenie nieprzerwanej pracy serwerowni bez obciążania własnej kadry IT. Utrzymaniem serwerów Twojej firmy mogą zająć się specjaliści Netii, pracujący w najnowocześniejszych obiektach Data Center w Polsce. To obiekty wyposażone w redundantną infrastrukturę w standardzie TIER III (dostępność infrastruktury w co najmniej 99,98%) – bezpieczne, chronione przed dostępem z zewnątrz, przed awariami technicznymi i okolicznościami naturalnymi.

 

Z Data Center Netii możesz skorzystać na dwa sposoby:

 
  • w ramach kolokacji, wstawiając do jednego z pięciu obiektów Netii własne serwery i zlecając specjalistom utrzymanie wysokiej dostępności oraz bezpieczeństw,

  • lub korzystając z serwerów dedykowanych – bez konieczności inwestycji w sprzęt, a jednak z zachowaniem możliwości pełnej konfiguracji środowiska IT

Zadbaj również o swoje bezpieczeństwo w sieci prywatnej i zapoznaj się z usługami Bezpieczny Internet oraz Bezpieczny Smartfon.
 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×