Jak odblokować i zablokować program w firewall?
Menu główne

Jak zablokować i odblokować program w firewall

18 stycznia 2021, Autor: Netia

Ataki hakerskie i złośliwe oprogramowanie, które różnymi metodami próbuje się dostać do naszych systemów operacyjnych to rzeczywistość, z którą każdego dnia muszą się mierzyć zarówno firmy, jak i użytkownicy prywatni. Przeciętny użytkownik sieci internetowej nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często jest narażony na ataki ze strony złośliwego oprogramowania

 
 
 
   

Jak zablokować i odblokować program w firewall?

 

Chwila nieuwagi może przynieść poważne konsekwencje - gdy dysk twardy zostanie zainfekowany, nie tak łatwo jest się pozbyć intruza. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Czytając dalej, a dowiesz się między innymi, co to jest zapora sieciowa (firewall), jakie ma rodzaje i czy jest potrzebna. Poznasz nie tylko podstawowe informacje na temat oprogramowania zabezpieczającego, ale zrozumiesz dokładnie, na czym polega blokowanie programu w firewall.

 

Jak zablokować program w firewall?

 

Analizując, co to jest firewall dowiadujemy się, że zapora sieciowa to niezwykle istotny element systemu chroniącego komputer przed atakami z zewnątrz. Warto jednak konkretnie wiedzieć, jak zablokować program w firewall w systemie Windows. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma taką możliwość. Blokowanie programu w firewall tylko z pozoru wydaje się skomplikowane. Każdy użytkownik może stworzyć reguły blokowania zgodne z jego potrzebami. Możliwe jest też tworzenie wyjątków - jednak im takich wyjątków będzie więcej, tym mniejsze będzie zabezpieczenie systemu.

 

Blokowanie programu przez firewall można włączyć z poziomu dostępu do zapory sieciowej. Dostępne są tam reguły - przychodzące i wychodzące. Reguły przychodzące odpowiadają za blokadę danych pobieranych z sieci, natomiast reguły wychodzące, za ich wysyłanie. Chcąc zablokować program w firewall, należy stworzyć nową regułę wychodzącą.

 

Jak sprawdzić, czy firewall blokuje program?

 

Jeżeli któryś z zainstalowanych na dysku programów ma problem z tym, aby połączyć się z siecią, to jest szansa, że problem ten może być związany z działaniem zapory sieciowej. Wchodząc w ustawienia systemowe i przechodząc do konfiguracji zapory sieciowej, można sprawdzić, czy ustawione reguły obejmują konkretny, interesujący nas program.

 

Jak odblokować program w firewall?

 

Program lub aplikacja, które będą blokowane przez firewall, nie będą miały dostępu do sieci. Reguły przychodzące i wychodzące można zmieniać w ustawieniach zapory sieciowej. To właśnie w tym miejscu użytkownik ma też możliwość tworzenia wyjątków firewall.

 

Jak dodać program do wyjątków firewall?

 

Czasem zdarza się tak, że blokowanie w firewall jest automatyczne i któryś z zainstalowanych programów nie ma możliwości, aby połączyć się z siecią. W takim przypadku użytkownika z pewnością zainteresuje temat jak odblokować program w firewall? Program można wyłączyć z firewall, tworząc wyjątek. Co zrobić, aby wyłączyć firewall dla gry? Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

 

Chcąc program do wyjątków w firewall, trzeba przejść z poziomu menu Start do Ustawień systemowych, a następnie wejść do Panelu sterowania, skąd uzyskamy dostęp do Centrum zabezpieczeń. Kolejny krok to przejście do zapory systemu Windows i wybranie Wyjątków. Teraz już wystarczy dodać wybrany program / grę / aplikację (ważne, aby wskazany plik był z rozszerzeniem .exe), a następnie zmienić zakres. W ten sposób blokowanie gry w firewallu zostanie wyłączone.


Dowiedz się więcej o zaporze ogniowej dla użytkowników indywidualnych z artykułu, jakich zasad w sieci przestrzegać.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×