Czym się różnią Iaas, Paas, Saas i Daas?
Menu główne

Czym się różnią Iaas, Paas, Saas i Daas?

19 stycznia 2021, Autor: Netia

Wiele osób, niezwiązanych z dziedziną programowania, zadaje sobie pytanie, co to jest chmura obliczeniowa? To nic innego, jak różne modele wdrażania usług. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od poziomu kontroli, jaki użytkownik chce sprawować nad informacjami oraz dostarczanymi przez niego usługami.

 
 
 
 


Wyróżnia się następujące modele chmur obliczeniowych: PaaS, SaaS, IaaS, DaaS, które wzajemnie się uzupełniają i poszerzają swoje możliwości. Za pośrednictwem Internetu mogą dostarczać odpowiedni serwer, bazy danych, magazyn, sieci, narzędzia analizy czy stosowne oprogramowanie. Cechują się one skalowalnością w górę i w dół. Oznacza to, że klienci płacą wyłącznie za rzeczywiście zużyte zasoby.

 

Przedsiębiorstwa mogą więc w ten sposób znacząco ograniczyć koszty. Poszczególne modele chmury obliczeniowej pozwalają także efektywniej korzystać z infrastruktury sieci oraz konfigurować aplikacje, zgodnie z potrzebami firmy i zachodzącymi w niej zmianami. W ofercie Netii znajduje się profesjonalna usługa chmurowa - Netia Compute, która powstała na podstawie architektury referencyjnej DELL EMC, umożliwiając bezpieczne zarządzanie ogromnymi bazami danych oraz tworzenie ich kopii bezpieczeństwa.

 

Charakterystyka modeli chmury obliczeniowej

 

Usługi Cloud IaaS, PaaS, SaaS oraz DaaS stanowią poszczególne modele chmury obliczeniowej. Infrastructure as a Service polega na tym, że użytkownik wynajmuje określoną infrastrukturę informatyczną. Dostawca usługi dostarcza mu ustaloną wcześniej ilość mocy obliczeniowej, liczbę serwerów oraz przestrzeń dyskową. Zalety IaaS to przede wszystkim elastyczność i skalowalność systemu, a także brak konieczności dokonywania inwestycji w zakresie budowy oraz dostosowywania serwerowni. Klient samodzielnie zarządza swoją infrastrukturą. Relacja IaaS vs PaaS wygląda nieco inaczej. Platform as a Service oznacza, że dostawca udostępnia swojemu klientowi pełną platformę systemową oraz sprzętową w celu skutecznego i bezpiecznego obsługiwania aplikacji. Dzięki temu modelowi można je w bardzo szybki sposób uruchomić, testować i dowolnie konfigurować. Co to jest SaaS? Software as a Service stanowi najbardziej kompleksowy typ usługi. Dostarcza ona zarówno samą aplikację, jak i niezbędną infrastrukturę. Natomiast DaaS jest kategorią bądź pewną aplikacją, służącą do prawidłowego jej funkcjonowania w środowisku chmury. Modele usług oferowane przez dostawców różnią się między sobą zastosowaniami. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji danego przedsiębiorstwa.

 

Poznaj modele usług chmury obliczeniowej i ich różnice

 

Działanie chmury obliczeniowej, inaczej modelu przetwarzania, polega na udostępnianiu zainteresowanym użytkownikom określonych usług. Wyróżnia się Cloud Computing IaaS, PaaS, SaaS. Infrastructure as a Service oznacza dostarczanie odpowiedniego serwera w chmurze, czyli całej infrastruktury sieciowej. Klienci nie muszą więc nabywać drogiego sprzętu, za to mają możliwość dowolnego konfigurowania parametrów sprzętowych. Natomiast SaaS dostarcza pełne, gotowe już oprogramowanie wraz z odpowiednimi funkcjonalnościami, np. kalendarzem, pocztą e-mail, dyskiem Dropbox czy Google Drive. Najbardziej rozpowszechnioną usługą chmurową jest właśnie SaaS. PaaS z kolei oznacza Platform as a Service. Model ten polega na tym, że dostawca udostępnia swojemu klientowi wirtualne środowisko pracy. Z tej opcji korzystają najczęściej programiści, którzy mogą w pełni skupić się na pisaniu aplikacji. Nie muszą oni czuwać nad zarządzaniem i utrzymywaniem systemu operacyjnego. Zadanie to realizuje dostawca usługi.

 

Wspomniane modele różnią się między sobą zakresem udostępnianej usługi oraz zastosowaniem. Netia posiada w swojej ofercie produkt Netia Compute, który opiera się na architekturze referencyjnej i pozwala skutecznie oraz bezpiecznie zarządzać dużymi bazami danych, a także tworzyć kopie bezpieczeństwa.

 

Od czego zależy wybór określonego modelu chmury obliczeniowej?

 

Analizując relację PaaS i IaaS, należy zwrócić uwagę, że Infrastructure as a Service jest odpowiednim rozwiązaniem dla tych firm, które do swojego efektywnego funkcjonowania potrzebują własnej infrastruktury IT. Dzięki temu modelowi użytkownik nie musi kupować drogiego sprzętu. Może natomiast wynająć niezbędne elementy od zewnętrznego dostawcy. W taki właśnie sposób można zastosować model IaaS. PaaS natomiast to inaczej Platform as a Service, który doskonale sprawdzi się w tych przedsiębiorstwach, które potrzebują gotowych zestawów narzędzi, umożliwiających pracownikom skuteczne tworzenie zaawansowanych aplikacji i programów.
Rozwiązanie to jest dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy i nie wymaga generowania skomplikowanego kodu. Jaka jest więc różnica pomiędzy SaaS a PaaS? Software as a Service stanowi najbardziej kompleksową i wygodną usługę. Dostawca czuwa nad zapobieganiem wszelkim awariom, jest odpowiedzialny za regularną aktualizację systemu, niezbędną konfigurację oraz sporządzanie kopii bezpieczeństwa. Ważne jednak, aby wszystkie te czynności były zgodne z RODO.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×