Najnowszy raport Computerworld wskazuje, że dla 48% polskich firm, redukcja kosztów jest najważniejszą korzyścią osiągniętą w efekcie wdrożenia chmury obliczeniowej. Tymczasem „na świecie” uważa tak tylko 36% przedstawicieli firm.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyboru dostawcy usług Data Center& Cloud. Według PMR, który przeprowadził badanie na 600 dużych i średnich firmach w Polsce, aż 70% wskazuje cenę jako jeden z trzech najważniejszych czynników przy wyborze dostawcy outsourcingu infrastruktury IT. Dla jednej trzeciej firm cena jest najważniejszym kryterium.
Zapowiadany przez ekspertów kryzys finansowy może dodatkowo zachęcić firmy do szukania taniego outsourcingu. Tylko czy zawsze będzie to oznaczało migrację do chmury publicznej? Czy chmura to jedyna droga do redukcji kosztów z tytułu utrzymania infrastruktury IT?
Analitycy Gartnera prognozują, że w okresie 7 lat aż 80% firm na świecie zamknie swoje serwerownie na rzecz migracji systemów do chmury. Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość firm w Polsce, w dalszym ciągu posiada własne serwerownie, lub utrzymuje serwery w biurach, może czekać nas masowa migracja. Czy aby na pewno? Podchodzę do tego bardzo ostrożnie. Przede wszystkim firmy w Polsce będą dokładnie liczyć, czy chmura im się opłaca. Będą również brały pod uwagę inne usługi outsourcingu infrastruktury IT- jak np. kolokację czy serwery dedykowane. Z moich doświadczeń z pracy z Klientami wiele wskazuje na to, że środowisko IT przyszłości to infrastruktura hybrydowa.
Zastanówmy się zatem, jakie koszty infrastruktury firmy będą musiały uwzględnić i w których obszarach najłatwiej będzie zredukować wydatki poprzez outsourcing.
Zacząć należy od serwerowni. Koszt budowy profesjonalnego Data Center waha się od 100 do 250 tysięcy per szafa rac i zależy od skali inwestycji oraz poziomu redundancji systemów. Wybudowanie obiektu to jednak dopiero początek wydatków. Należy pamiętać o kosztach utrzymania, na które składają się, np. przeglądy i całodobowy monitoring. A ile kosztuje usługa kolokacji? Szafę rack dla gęstości mocy 5kW możemy wynająć za 1400 zł/msc w praktycznie dowolnym profesjonalnym Data Center. Dodatkowo należy doliczyć koszt energii elektrycznej, który w Netii wynosi jedyne 1600 zł/msc i jest jednym najniższych na rynku. Daje to łącznie 3 tysiące złotych miesięcznie. Tyle samo, ile wydamy na samą energię elektryczną w biurowej serwerowni. We własnej, niewielkiej serwerowni zapłacimy za 1 kWh około 0,45 zł. Taka serwerownia oznacza również bardzo wysoki współczynnik efektywności energetycznej PUE, który będzie wynosił około 1, 8. Średnio w miesiącu wydamy zatem 3 tysiące na prąd. Zatem usługa kolokacji jest gratis. Firmy często niepotrzebnie inwestują we własne serwerownie i ponoszą wysokie koszty utrzymania. Na dodatek we własnej serwerowni bardzo trudno osiągnąć poziom bezpieczeństwa, który jest standardem w Data Center. Dzieje się tak głównie dzięki znacznie niższym stawkom za energię w Data Center. Warto podkreślić, że od przyszłego roku czekają nas podwyżki cen prądu, nawet o kilkadziesiąt procent, co dodatkowo zwiększy znaczenie zasilania w całym koszcie utrzymania infrastruktury.
Warren Buffett, najbardziej znany amerykański inwestor ma dwie zasady: po pierwsze nigdy nie trać pieniędzy, po drugie - zawsze pamiętaj o zasadzie pierwszej. Jest to szczególnie ważne w kontekście badań, które 4 lata temu przeprowadził Gartner, McKinsey i Uptime Institute. Wykazały one, że ponad 50% mocy serwerów w typowej serwerowni jest niewykorzystywana. Głównym powodem jest projektowanie infrastruktury pod najwyższe obciążenia. Jeśli peak zdarza się rzadko, to przez większość czasu firmy marnują pieniądze.
Chmura wydaje się być idealnym rozwiązaniem na te bolączki. Nie trzeba przewymiarować infrastruktury. Płaci się tylko za to, czego używa się w danej chwili. Można swobodnie zwiększać i zmniejszać zasoby. Reakcja jest natychmiastowa. Elastyczność chmury wydaje się być idealnym panaceum.
Pytanie tylko, co w sytuacji, gdy posiadamy stałe i wysokie obciążenie. Michael Dell uważa, że rozwiązania lokalne - dzięki technologii definiowanej programowo - stają się bardziej ekonomiczne od chmury publicznej, przy zachowaniu wielu jej zalet. Dzięki chmurom hybrydowym DELL odnotowuje znaczny wzrost przychodów. Dropbox zaczął od chmury publicznej, ale obecnie przestawił się na rozwiązanie hybrydowe. Przy stałym obciążeniu przewaga chmur publicznych topnieje. Dochodzą do tego bardzo skomplikowane modele naliczania opłat. Wiele chmur lokalnych rezygnuje częściowo z modelu pay as you go, by łatwiej wykazać oszczędności dla Klienta. Przykładem jest Netia, która oferuje środowisko w chmurze w prostym modelu abonamentowym, ale Klient może też elastycznie zwiększyć zasoby. Ten model sprawdza się przy współpracy z Super-Pharm, który utrzymuje swój sklep internetowy w Netia Cloud.
Przy wyliczaniu kosztów chmury koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, takich jak: transfer danych wewnątrz chmury oraz transfer wychodzący. Niektóre chmury globalne oferują jedynie kilka GB darmowego transferu wychodzącego, gdy u lokalnych dostawców można dostać nawet 10 TB. Sam proces migracji również wymaga czasu i nakładów finansowych. Przede wszystkim infrastruktura w chmurze będzie musiała być inaczej zaprojektowana od tej, którą firma ma dotychczas. Z moich doświadczeń wynika, że jest to jednak spora szansa na zbudowania bardziej optymalnego środowiska - kosztowo i pod kątem wydajności. Warto zwrócić uwagę na różnicę w licencjonowaniu w chmurze względem środowisk fizycznych.
Pieniądze to jednak nie wszystko! Należy zwrócić uwagę na SLA w chmurze, kwestie bezpieczeństwa oraz zmiany procesów w firmie. W mojej ocenie chmury są znacznie bardziej bezpieczne od utrzymywanych firmowo środowisk.
Dla wielu Klientów ważne są kwestie lokalizacji Data Center. Nie jest to jedynie istotne dla sektorów regulowanych. Firmy doceniają możliwość odwiedzenia Data Center i sprawdzenia jego standardu, a także na jakich serwerach uruchomiona jest chmura lub dedykowana tylko im infrastruktura. Ważna jest kompleksowość usług i referencje. Najważniejsze jest jednak wsparcie.
WSPARCIE to również outsourcing. Outsourcing serwisu, obsługi technicznej oraz administratorów IT. Dla chmury oznacza to również wykonanie audytu, zaprojektowanie nowej infrastruktury i przeprowadzenie migracji Klienta. Wspomniany już w artykule Super-Pharm jest przykładem firmy, dla której Netia świadczy utrzymanie systemów operacyjnych i baz danych. Uczestniczyła też od początku w projekcie uruchomienia sklepu internetowego Super-Pharm w chmurze.
Czy chmura jest zatem najtańsza? To zależy. Z całą pewnością mogę jednak odpowiedzieć, że outsourcing infrastruktury się opłaca. Czasem pierwszym krokiem do chmury może być kolokacja. Warto również przyjrzeć się chmurom lokalnych dostawców, które łączą w sobie zalety chmury publicznej i prywatnej.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w chmurze internetowej i wykorzystaj ją również na prywatny użytek, np. do rozrywki. Dowiedz się, jaki internet do grania w chmurze wybrać.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105