We wrześniu ubiegłego roku na głównej stronie The Economist zamieszczony był rysunek przedstawiający platformy wiertnicze, które zamiast ropy wydobywały dane. Podpis pod rysunkiem w tłumaczeniu na język polski był następujący „Najbardziej wartościowym zasobem na ziemi nie jest już ropa a DANE”.
Gdy zastanowimy się nad tym głębiej oznacza to, że zarówno dla osób prywatnych jak i biznesu przechowywanie wytwarzanych danych jest bardzo ważne. Ilość powstających dziennie danych wzrasta wykładniczo (wg IDC ponad 1000% w ciągu najbliższych 4 lat), różne są źródła danych (między innymi IoT), różne są formaty danych. Jedno natomiast nie ulega wątpliwości - dane powinny być chronione z maksymalną starannością.
Czy odpowiedzią na tę potrzebę są usługi chmurowe? Czy są one na tyle dojrzałe, aby skutecznie i bezpiecznie zarządzać danymi? Jakie jest zaawansowanie i adaptacja usług w Polsce i Europie?
Wszyscy wiemy, że adaptacja chmury w Polsce przebiega dosyć wolno. Wg Eurostatu Polska zajmuje 3. miejsce od końca i na tle pozostałych krajów europejskich wypadamy dosyć blado.
% Budżetu na usługi IT, który został przeznaczony na usługi chmurowe
Bazując na najnowszych raportach IDC widzimy, że:
- Rynek usług IT w Polsce wynosi ok 3.3 miliarda dolarów, z czego usługi chmurowe konsumowały w 2016 r. 5.6% tego budżetu, a w 2017 r. - 7.2%. Tak więc wzrost rok do roku wynosi blisko 30%.
Jest to bardzo pozytywny wskaźnik, tym bardziej, że pokrywa się z adaptacją usług chmurowych w innych, bardziej zaawansowanych krajach (Finlandia, Szwecja, Dania, Wielka Brytania).
Analizując modele matematyczne i dane IDC można wyciągnąć wniosek, że okres inkubacji biznesu usług chmurowych jest już za nami i wchodzimy w erę intensywnego ich rozwoju.
% Budżetu na usługi IT, który został przeznaczony na usługi chmurowe w 2017
Firma Commvault od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem i ochroną danych. Bierze ona aktywny udział w cyfrowej transformacji oraz propagowaniu usług w modelach XaaS. Od dłuższego czasu oferowanie rozwiązań z modelu zarządzalnym (managed) jest jednym z głównych filarów strategii firmy.
„Bazując na naszej ekspertyzie i doświadczeniach rynkowych możemy stwierdzić, że rozwiązania chmurowe dają ogromne możliwości, gwarantują bezpieczeństwo, dostarczają w zasadzie nieograniczone zasoby i ogromną elastyczność”.
Jak wygląda typowa droga adopcji chmury:
Faza 1 MOVE – Przeniesienie danych do chmury. Faza ta polega na prześnieniu części lub całości posiadanych danych do chmury, najczęściej w formie kopii zapasowej lub backupu.
Faza 2 USE – Korzystanie z chmury jako rozszerzenie własnego Data Center w formie awaryjnego odtwarzania (Disaster Recovery). Stworzenie dodatkowego poziomu zabezpieczeń i zwiększenie dostępności do danych.
Faza 3 MANAGE – Korzystanie z aplikacji i zarządzanie danymi przechowywanymi w chmurze. Uruchamianie nowych workflowów w chmurze.
Polskie przedsiębiorstwa mają wiele obaw związanych z wykorzystaniem chmury:
- społeczne (obawa przed zmianą, niska wiedza nt. bezpieczeństwa usług w chmurze)
- prawne (zarządzanie danymi w chmurze, utrata kontroli nad zasobami)
- organizacyjne (proces transformacji firmy do usług chmurowych)
Barier technologicznych nie ma, a jak radzić sobie z powyższymi obawami postaram się odpowiedzieć w następnym artykule.
Wykorzystaj chmurę internetową również do prywatnych celów, np. do rozrywki. Dowiedz się, jaki internet do grania w chmurze wybrać.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105