Case Study z iobszaru instytucji publicznych - Miejski Internet Opole WiFi | Biznes Netia
Menu główne

Opole Wifi
– Miejski Internet na zlecenie Urzędu Miasta Opola

Ponad 9 tys. Użytkowników w ciągu roku

Wstęp

Miejski Internet to projekt zrealizowany przez Netię na potrzeby Miasta Opole, którego celem było zapewnienie bezpłatnego i wygodnego dostępu do Internetu dla mieszkańców Opola, przebywających na Rynku oraz gości odwiedzających Ratusz, w tym także pracowników Urzędu Miasta.  W ramach rozwiązania Netia dostarczyła 11 Hot spotów oraz bezpłatny telefon IP w angielskiej budce na Rynku, skąd można wykonywać połączenia krajowe do sieci stacjonarnych.

O Kliencie

Opole jest 120-tys. miastem wojewódzkim, położonym na południu Polski. Władzom UM Opola zależy, aby było postrzegane jako piękne, przyjazne i dobre miejsce do życia, ośrodek wiedzy, przedsiębiorczości i kreatywności, oferujące dogodne warunki dla inwestycji.  Bezpłatny Internet w miejscach reprezentacyjnych, jakimi są Rynek oraz Urząd Miasta, jest konsekwencją powyższych założeń.

UM o współpracy

Rynek to wyjątkowo piękne miejsce z historią, które przyciąga swoim urokiem zarówno mieszkańców Opola, jak i turystów.  Zależy nam, aby ich było coraz więcej.  Dlatego uznaliśmy, że bezpłatny Internet na terenie Rynku będzie jednym z elementów budowania przyjaznej atmosfery oraz skłoni młodych, aby spędzali tam więcej czasu.  Statystyki pokazują, że to się udało. W okresie wakacyjnym z bezpłatnego Internetu skorzystało ponad 4 tys. osób, a około stu osób połączyło się z sieciąWifi tylko podczas ostatniego sylwestra.  Średni czas połączenia w skali roku to 36 minut, a liczba pobranych danych w tym okresie sięgnęła 3 Terabitów.

Jarosław Starszak Naczelnik Wydziału Informatyki Urząd Miasta Opole

Korzyści

Komfort

Podstawową korzyścią, wynikającą z realizacji projektu, jest bezpłatny, bezprzewodowy dostęp do Internetu na terenie Rynku oraz wybranych sal Ratusza, a także sali głównej obiektu przy ul. Koraszewskiego w Opolu.

Bezpieczeństwo

System gromadzi dane użytkowników, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie urządzenia osoby, która korzystając z Internetu dopuściła się nadużyć lub czynów niezgodnych z prawem.

Skalowalność

W zależności od potrzeb Klienta i użytkowników usługa jest skalowalna i wykorzystuje punkty dostępowe WiFi zainstalowane we wskazanych miejscach.

Zainteresowała Cię ta historia?
Pobierz paczkę wszystkich materiałów z nią związanych

Materiały case study

Wybierz swój język ×