Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie? | Biznes Netia
Menu główne

Sposób na wysokie ceny energii, czyli jak oszczędzać energię elektryczną w firmie?

24 lutego 2023, Autor: Maciej Maciejewski, Starszy Kierownik Produktu Netia SA
Wysokie podwyżki cen prądu powodują, że wielu przedsiębiorców szuka odpowiedzi na pytanie: jak oszczędzać energię elektryczną w firmie? To właśnie odbiorców biznesowych, których obowiązuje cennik prądu określany na zasadach rynkowych, podwyżki dotknęły najbardziej. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym firmy mogą płacić mniej za energię elektryczną.
 
 
 
   

Rosnące ceny energii – jak zmieniły się koszty w ostatnich latach?

 

 

W zależności od dostawcy koszty energii elektrycznej w 2022 r. wzrosły średnio o 250–300% i wszystko wskazuje na to, że będą rosły nadal. Eksperci przewidują, że w roku 2023 wzrost cen prądu może sięgnąć nawet 200%!

 

Należy zaznaczyć, że rosnące ceny energii elektrycznej dotykają w szczególności firm. Powody są dwa. Po pierwsze, odbiorcy biznesowi zużywają znaczne ilości prądu do prowadzenia działalności. Po drugie, obowiązuje ich cennik określany na zasadach rynkowych, a to oznacza, że nie mogą liczyć tak, jak odbiorcy indywidualni na kontrolę cen energii przez organy państwowe i ich interwencję w razie zbyt agresywnej polityki cenowej ze strony dostawców (taką rolę, w przypadku rynku detalicznego, pełni Urząd Regulacji Energetyki). Z tego względu, przedsiębiorstwa powinny poszukać sposobów, które pozwolą im obniżyć koszty prądu w warunkach wysokich cen na rynku energii.

 

 

Jak oszczędzać energię w firmie?

 

Sposobów na generowanie oszczędności w firmie jest wiele. Poniżej przedstawiamy metody optymalizacji kosztów energii elektrycznej, które obecnie stanowią znaczące obciążenie dla przedsiębiorców.

 

Infrastruktura IT potrzebuje dużych nakładów energii w firmie. Komputery, drukarki, serwery, pamięć masowa i urządzenia sieciowe, które często pracują przez całą dobę, to dopiero wierzchołek góry lodowej. Na wysokie rachunki za prąd składa się także chłodzenie urządzeń, utrzymywanie temperatury serwerowni na odpowiednim poziomie i inne koszty związane z przystosowaniem oraz utrzymaniem pomieszczeń.

 

Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie? Co zrobić, by skutki rosnących cen były jak najmniej odczuwalne? Przedsiębiorstwa mogą zastosować dwa sposoby:

 
 1. Pierwszy z nich to postawienie na alternatywne źródła zasilania (np. pozyskiwanie dodatkowej energii z paneli fotowoltaicznych lub wykorzystanie energii wiatrowej). Taki krok pozwoli w pewnym stopniu uniezależnić się od dostawców i narzucanych przez nich cen za energię elektryczną. Należy wziąć jednak pod uwagę to, że wdrożenie alternatywnych źródeł zasilania wiąże się z kosztownymi inwestycjami, które zwrócą się dopiero po jakimś czasie.

 2. Drugi sposób na oszczędzanie energii w firmie to outsourcing usług IT, który może przyjąć kilka postaci. Najwięcej możliwości daje migracja infrastruktury IT i przejście na rozwiązania chmurowe (np. przy skorzystaniu z usługi Netia Compute). Wśród innych rozwiązań, które oferuje także Netia, wspierających generowanie oszczędności na energii elektrycznej jest kolokacja, pozwalająca zmniejszyć koszty utrzymania serwerów i sieci firmowej nawet o 62%, oraz usługa serwerów dedykowanych, dzięki którym firma pozbywa się dodatkowo kosztów związanych np. z adaptacją pomieszczeń i zatrudnieniem specjalistów IT.

 

 

Outsourcing IT – czy jest lepszy od własnej infrastruktury?

 

W obliczu wyzwań, z którymi muszą się mierzyć przedsiębiorcy na popularności zyskuje outsourcing usług IT. Korzystanie z takiego rozwiązania to prosta droga do mniejszych kosztów energii elektrycznej, gdyż:

 
 • outsourcing IT jest tańszy niż utrzymywanie własnej infrastruktury,
 • zapewnia skalowalność zasobów IT zależnie od tempa rozwoju firmy, co w praktyce oznacza opłaty tylko za faktycznie wykorzystywane zasoby.
 

Szukasz skutecznych sposobów na oszczędzanie energii w firmie? Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i doradzą najbardziej optymalne rozwiązania.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×