Co to jest atak dos i jak się przed nim chronić?
Menu główne

Co to jest atak DoS i jak się przed nim chronić?

14 kwietnia 2021, Autor: Mariusz Nowak, Product Manager, ICT - Netia S.A.

DoS to angielski skrót Denial of Service, oznaczający Odmowę Dostępu. Ataki typu DoS polegają na zakłócaniu zwykłym użytkownikom dostępu do sieci, serwisu lub konkretnej usługi. Atak sieciowy DoS realizowany jest poprzez wysyłanie ogromnej liczby szkodliwych zapytań bądź generowanie dużej ilości ruchu, co w efekcie prowadzi do przeładowania określonego zasobu, zwykle serwera.Zasób ten traci stabilność, zawiesza się lub zupełnie wyłącza. Pierwszy w historii atak DoS został zarejestrowany w lutym 2000 roku. Jego autorem był piętnastoletni haker z Kanady, który skutecznie zakłócił działanie serwerów portalu eBay oraz Amazon.

 
 
 
   

Od tej pory częstotliwość występowania zjawiska DoS attack systematycznie rośnie i zdarza się w niemal każdej branży gospodarczej. Istnieją jednak różne jego rodzaje i skutki. Zwykle atak typu DoS ma na celu ograniczenie lub całkowite zablokowanie pewnym osobom czy instytucjom dostępu do określonych zasobów. Może się również zdarzyć, że w jego konsekwencji dostęp ten tracą wszyscy użytkownicy. Niektóre ataki DoS trwają kilka minut, a inne całą dobę lub nawet parę dni. W zależności od czasu ich trwania, skutki mogą być różne. Do najbardziej poważnych należą z pewnością gigantyczne straty finansowe tych firm, które nie posiadały skutecznych zabezpieczeń przed zjawiskiem DoS attack.

 

Co to jest DoS i na czym polega atak tego typu?

 

Wiele osób zastanawia się, na czym polega atak DoS. W jego najprostszej formie chodzi o nieustanne wysyłanie określonych rodzajów pakietów na adres IP atakowanego zasobu. Denial of Service atak i osoby go przeprowadzające mają na celu ograniczenie lub nawet całkowite zablokowanie prawidłowego funkcjonowania sieci, witryny internetowej, serwera i innych zasobów. Hakerzy wraz z twórcami wirusów opracowali specjalny program do ataku DoS. W miarę powstawania coraz bardziej skutecznej ochrony stopniowo go modernizują i udoskonalają. Najczęściej dochodzi do sytuacji, w której serwery obciążone ciągłymi żądaniami zawieszają się lub całkowicie wyłączają.

 

Netia oferuje profesjonalną ochronę przed zjawiskiem DoS attack. Szczegóły oferty znajdują się na stronie: https://biznes.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/bezpieczenstwo/netia-ddos-protection. Skutki ataków Denial of Service mogą być naprawdę poważne, zwłaszcza dla podmiotów gospodarczych. W wyniku braku ruchu na ich witrynie mogą zanotować gigantyczną stratę finansową. W cyberprzestrzeni istnieje także zjawisko ataku DDoS, które w odróżnieniu od DoS attack można przeprowadzić z kilku komputerów jednocześnie. Hakerzy wysyłają zainfekowany wirusami spam do określonych serwisów, przejmując nad nimi całkowitą kontrolę.

 

DoS atak – jak obronić się przed atakiem typu DoS?

 

Jeżeli już wiadomo, na czym polega atak typu DoS, warto poznać skuteczne metody obrony przed tą bezlitosną praktyką. To bardzo ważna kwestia zarówno dla mniejszych i większych przedsiębiorstw, jak i zwykłych gospodarstw domowych. Hakerzy opracowują bowiem coraz bardziej wyrafinowane sposoby na przeprowadzenie DoS attack oraz DDoS jak się bronić przed tymi niebezpiecznymi zjawiskami i czy to w ogóle możliwe? Co prawda, zabezpieczenie się przed nimi nie jest łatwym zadaniem. Istnieją jednak pewne metody ograniczające ryzyko ich wystąpienia. DoS atak przeprowadzany jest z konkretnego państwa na świecie. Użytkownik może więc ochronić serwer poprzez zablokowanie płynących z tego kraju szkodliwych połączeń. Program DoS ominie wówczas taki serwer, nie powodując na nim żadnych szkód. Na rynku coraz powszechniejsze stają się technologie, chroniące przed atakiem Denial of Service. Netia oferuje tego rodzaju zabezpieczenia – jest t usługa Netia DDOS Protection. Polega ona na przekierowaniu i odfiltrowaniu zainfekowanego ruchu, ciągłym jego monitorowaniu oraz wysyłaniu powiadomień o zagrożeniu. Dzięki nim szkodliwe DoS komendy nie uwzględnią serwera użytkownika. Działania prewencyjne są szczególnie istotne w przypadku dużych przedsiębiorstw i korporacji, które na skutek DoS attack mogą ponieść gigantyczne straty finansowe. Aby ich praca przebiegała bez zakłóceń, powinni posiadać skuteczne zabezpieczenia.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

 • alt1

  Infolinia dla nowych klientów
  (Codziennie 8:00 - 18:00)
  +48 22 35 81 550

 • alt2

  Obsługa klienta i wsparcie techniczne
  (Dostępne 24/7)
  801 801 999
  biznes@netia.pl

 • alt3

  Adres korespondencyjny Netia S.A.
  skr. pocztowa nr 597
  40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×