Niestety twoja wersja przeglądarki jest bardzo stara i nie potrafi poprawnie wyświetlić naszej strony.

Chcesz się szybko skontaktować? 801 801 913
Czy warto zdecydować się na internet światłowodowy?
Menu główne

Czy warto zdecydować się na internet światłowodowy?

12 kwietnia 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu - Netia S.A.

Większość użytkowników łączy internetowych wie, że światłowód osiąga zawrotną prędkość, ale nie posiada dokładnej wiedzy technicznej na temat tego, jak działa Internet światłowodowy. Staje się on coraz bardziej powszechny i dostępny nawet dla indywidualnych gospodarstw domowych. Z powodzeniem korzystają z niego mieszkańcy większych miast, gigantyczne korporacje, a także jednostki administracyjne..
 

 
 
 
 


Wymieniając zalety i wady światłowodu nie trudno dostrzec, że korzyści płynących z użytkowania Internetu światłowodowego jest znacznie więcej. Wysoka przepustowość danych oraz bezawaryjność, to tylko niektóre z nich. Zdaje się, że ta nowoczesna technologia pozostanie fenomenem jeszcze przez wiele lat. Dlatego specjaliści z Netii zachęcają klientów do skorzystania z Internetu światłowodowego, którego prędkość osiągnąć może nawet 1 Gb/s.

 

Co daje światłowód?

 

Światłowód wykorzystuje innowacyjną technologię FTTH. Oznacza to, że następuje bezpośrednie połączenie użytkownika z centralą, dzięki czemu przesyłany sygnał trafia wprost do jego domu lub siedziby firmy. W taki sposób powstał Internet światłowodowy. Czy warto zainwestować w tę usługę? Okazuje się, że grono jej zwolenników stale się powiększa. Wpływa na to przede wszystkim duża prędkość transferu danych.
Opinie, jeśli chodzi o Internet światłowodowy, są bardzo pochlebne. Najczęściej wymieniane zalety światłowodu to stabilne połączenie, na które nie wpływają zmienne warunki pogodowe. W przypadku tradycyjnych kabli miedzianych, burza, silny wiatr lub śnieżyca skutkują natychmiastowym obniżeniem jakości i prędkości łącza internetowego. Ponadto, światłowód wykazuje odporność na zakłócenia elektromagnetyczne.

 

Wady i zalety Internetu światłowodowego - poznaj opinie

 

W ostatnim czasie można zaobserwować, jak ogromną popularnością i zainteresowaniem cieszy się Internet światłowodowy. Zalety i wady tej nowoczesnej technologii są następujące.
Ogromną korzyścią, jaką niesie za sobą światłowód, jest jego funkcjonalność. Nie tylko udostępnia ultraszybki Internet, ale również umożliwia przesyłanie doskonałej jakości sygnału telefonicznego oraz telewizyjnego. Wykorzystywany jest zatem przede wszystkim w telekomunikacji i mediach, ale także w medycynie i przemyśle. Ponadto zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w sieci, brak zakłóceń oraz niezawodne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.

 

Wielu mniej doświadczonych użytkowników, zastanawia się, czy światłowód jest szkodliwy. Nie powstały do tej pory żadne naukowe dowody na jego rzekomo negatywny wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi.
Mankamentem technologii światłowodowej jest ograniczony dostęp do usługi na pewnych obszarach, brak wystarczająco rozbudowanej infrastruktury oraz wysoka cena. Od tego, ile kosztuje Internet światłowodowy, zależy w dużej mierze popyt na tego rodzaju usługę.

 

Czy Internet światłowodowy jest dobry?

 

To, co daje Internet światłowodowy, sprawia, że coraz mniej użytkowników jest zainteresowanych konkurencyjnym dla niego mobilnym Internetem LTE. Jego zasięg jest dużo bardziej ograniczony i zależny od położenia masztu telefonii komórkowej. Im większa odległość, tym słabsza jakość sygnału. Z drugiej jednak strony, jest to rozwiązanie tańsze i ogólnodostępne. Zatem odpowiadając na pytanie, co lepsze: LTE czy światłowód, wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań użytkownika.
 

 

Może Cię również zainteresować...

Zapytaj o Internet dla swojej firmy

Umów kontakt
Komentarze
Skip Navigation Links.

Wybierz swój język ×