Case Study - Sieć SD-WAN dla transportu i logistyki | Biznes Netia
Menu główne

Nowa jakość transmisji dla kolejnictwa

Nowa jakość transmisji dla kolejnictwa

TK Telekom może korzystać z nowoczesnego rozwiązania SD-WAN dostarczonego w ramach usługi świadczonej przez Netię. Jest to jedno z pierwszych wdrożeń tej technologii świadczonej usługowo w Polsce. Wdrożenie odbyło się przy ścisłej współpracy obu firm, a obejmowało projekt, budowę, jak i pełne utrzymanie. Partnerem technologicznym inwestycji jest firma Cisco.

SPÓŁKA ODDANA SPRAWOM KOLEI

TK Telekom to spółka zajmująca się kompleksową obsługą teleinformatyczną branży TSL (Transport – Spedycja - Logistyka). Powstała w 2001 r. w efekcie podziału i komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe, dlatego jego największą przewagą jest doskonała znajomość rynku kolejowego. Posiada własne sprawdzone systemy informatyczne i procedury utrzymania, a także punkty styku z siecią PKP PLK, co daje możliwość monitorowania infrastruktury sieci jak np. GSM-R. TK Telekom zatrudnia specjalistów wysokiej klasy o wszechstronnych kwalifikacjach w dziedzinie rozwoju i utrzymania sieci. Zespoły utrzymania oraz nadzoru sieci pracują w całej Polsce 24/7.

BRANŻA TRANSPORTOWA PODĄŻAJĄCA ZA ZMIANAMI

Efektywność i sprawność branży transportowej jest uzależniona od elastyczności na zmieniające się otoczenie – konkurencję, rosnące koszty wykonywania usług, np. ceny paliw, czy opłat drogowych. To wymusza na firmach transportowych konieczność poszukiwania oszczędności i nowych rozwiązań, które pozwolą osiągnąć im wyższą rentowność, poprawią jakość świadczonych usług, zwiększą bezpieczeństwo, a także usprawnią komunikację z klientami.

SIEĆ NIEZALEŻNA I BEZPIECZNA

Architektura sieci SD-WAN pozwala na dodanie kolejnego połączenia z Internetem do już posiadanych połączeń, a następnie na zoptymalizowanie wykorzystania łącza dzięki inteligentnemu trasowaniu. Sieć SD-WAN uważana za „inteligentne łącze” nie tylko obsługuje typowe funkcje łączności sieciowej, lecz także transportuje aplikacje z maksymalną efektywnością gwarantującą ich doskonałą wydajność i bezpieczeństwo.

Sieć SD-WAN zapewnia większą elastyczność firmom dzięki możliwości zoptymalizowania schematów trasowania w zależności od priorytetów biznesowych i zapotrzebowania na przepustowość, a także aplikacji kluczowych dla działalności firmy. Rozwiązanie SD-WAN oddaje klientom kontrolę, jednocześnie upraszcza zarządzanie siecią WAN.

Wdrożenie sieci SD-WAN nie oznacza migracji z MPLS lub 4G/LTE. Można w dalszym ciągu korzystać z klasycznej struktury sieci WAN i przekierowywać kluczowe aplikacje przez system MPLS/VPN, a pozostały ruch sieciowy przesyłać za pośrednictwem Internetu, aby obniżyć koszty.

KOMPLEKSOWA REALIZACJA

Zakres wdrożenia SD-WAN obejmował projekt oraz uruchomienie zarządzanej sieci rozległej opartej o rozwiązania SD-WAN Cisco. Wyzwaniem było podłączenie oddziałów w sposób zapewniający dostosowanie warunków transmisji w zależności od rodzaju przesyłanego ruchu. Kluczowym zadaniem było zapewnienie odpowiedniego SLA oraz bezpieczeństwa dla wykorzystywanych aplikacji. Ze względu na różnorodność wykorzystywanych łącz, poziom dostępności transmisji dla aplikacji miał najwyższy priorytet.

Drugą potrzebą była możliwość dynamicznej rekonfiguracji sieci. Rynek kolejowy dynamicznie reaguje na trendy rynkowe i aktywnie wdraża nowe technologie. TK Telekom planując to wdrożenie długoterminowo musiał mieć pewność, że żadna zmiana technologiczna nie wpłynie na ciągłość dostarczanych usług.

Korzyści

NIEZALEŻNOŚĆ OD WARSTWY TRANSPORTOWEJ

Niezależnie od rodzaju łącza podkładowego wszystkie funkcjonalności technologii SD-WAN pozostają dostępne. Zarówno MPLS, Internet, jak i 4G LTE, umożliwiają stworzenie sieci odpowiadającej potrzebom biznesu.

SZEROKI ZAKRES USŁUG SIECIOWYCH

Błyskawiczne wdrażanie (w ciągu kilku minut), ujednolicona komunikacja, firewalle, równoważenie ruchu, automatyczne przełączanie, ochrona DNS i wiele innych usług dodanych, to przewagi tej usługi.

ANALITYKA I SLA

Funkcjonalności technologii SD-WAN w połączeniu z doświadczeniem zespołów utrzymaniowych Netii zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług transmisji. Dostęp do zaawansowanych danych analitycznych pozwala zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować czasy niedostępności, co dodatkowo gwarantuje wysokie SLA.

Zainteresowany ofertą?

Umów kontakt z doradcą

Wybierz swój język ×